- Podcasty
- Osudové ženy
Poslechněte si podcast: Nezastavila ji ani železná opona. Za svojí láskou uprchla v tanku. Osudové ženy: Libuše Hrdonková
Nebýt její statečnosti a odhodlání riskovat pro svobodu a pro lásku vše, asi by o ní české dějiny nevěděly. Zoufalý plán projet železnou oponu v tanku se ale stal v západním světě legendou. Z Libuše se v Americe stala Lela. I přesto ale zůstala až do konce hrdou Češkou. Ve své rakvi měla po svém boku schránku s nápisem půda z České republiky a českou vlajku.
Osudové ženy
Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.
Novinářka Inka Bernášková: Poprala se i s gestapem. Za spolupráci s odbojem ji popravili
Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s T. G. Masarykem. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. O děti přišla. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech. V dokudramatu uslyšíte Andreu Elsnerovou, Evu Vrbkovou, Ondřeje Lechnýře a historika Vojtěcha Kyncla.
Jarmila Taussigová-Potůčková: Satan v sukních. Báli se jí i nejvyšší komunističtí funkcionáři
Byla chytrá a rafinovaná. Svojí horlivostí a fanatičností výrazně přispěla k odsouzení mnoha lidí v politicky vykonstruovaných procesech v 50. letech v Československu. V komunistickém vězení ale nakonec skončila i ona sama. Zároveň byla autorkou pohádek, románů a povídek, ve kterých zachytila své zkušenosti z nacistického koncentračního tábora. Zemřela v roce 2011. V dokudramatu ji ztvárnila Jitka Ježková. Hostem pořadu byl historik Jiří Pernes.
Zdeňka Erteltová Philipsová: Opisování samizdatu pro ni byla záchrana i posedlost
Vystudovala knihovnictví. Ve svém oboru se ale kvůli stykům se zakázanými autory pohybovat nesměla. V době tuhé normalizace působila alespoň jako samizdatová písařka edice Petlice. Kvůli své činnosti a vztahu s Ludvíkem Vaculíkem čelila dlouholeté nechutné šikaně ze strany StB. Následkem bylo nervové zhroucení a přiznání invalidního důchodu. I ten jí však byl brzy odebrán... V dokudramatu uslyšíte Andreu Černou, Vasila Fridricha nebo literární historičku Petru Loučovou.
Marie Riegrová-Palacká: Nebyla múzou salónů. Její láskyplný úsměv ale poznaly chudé ženy a děti
Dcera Františka Palackého, manželka o 15 let staršího politika Františka Riegera a zakladatelka českých mateřských školek. S velkým nasazením se věnovala vzdělávání dívek a podpoře chudých rodin. Položila základy moderní dobročinné práce, sociální péče. Zemřela v Římě na Boží hod velikonoční v 57 letech. V dokudramatu uslyšíte Helene Dvořákovou, Dalimila Klapku nebo historičku Marii Bahenskou. Z knihy Marie Červinkové-Riegrové Její život a skutky čte Růžena Merunková.
Královna Markéta Dagmar: Zapomenutá česká princezna, kterou v kostkách vyhrál dánský král?
Dánská královna Markéta Dagmar byla dcerou Přemysla Otakara I. a manželkou Valdemara II. Historické prameny o ní téměř mlčí. Ožívá ale v dánské legendě o laskavé panovnici. Zemřela při porodu ve věku kolem 20 let. V dokudramatu ji ztvárnila Tereza Císařová. Dále uslyšíte Roberta Mikluše, Vasila Fridricha a Ivanu Uhlířovou. Z historických studií a knihy Královna Dagmar Václava Beneše Třebízského čte Jan Vlasák a Libuše Švormová. Hostem pořadu byla historička Eva Doležalová.
Houslistka Alma Rosé: Hrála na světových pódiích i spoluvězeňkyním v Osvětimi
Narodila se roku 1906 ve Vídni a u kolébky jí stál strýc, skladatel Gustav Mahler. Po jeho ženě Almě Mahlerové dostala jméno. Sama koncertovala od 15 let, vzala si tehdejšího nejznámějšího českého houslistu Vášu Příhodu a za svědka jim šel spisovatel Franz Werfel. Ale život na cestách si vybral svou daň. A pak ještě přišla válka... V dokudramatu Almu Rosé hraje Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Dalimla Klapku nebo Marka Lamboru. Okolnosti přibližuje publicista Zdeněk Geist.
Josefa Náprstková: Pletli si ji s žebračkou. Osobní prospěch ale mecenášku nezajímal
Byla pilná, skromná a vnímavá. Brzy se vypracovala z posluhovačky v pravou ruku mecenášky Anny Náprstkové. Za jejího syna Vojtu se ale mohla provdat až po její smrti. Převzala vedení rodinné firmy, rozvíjela knihovnu a muzeum, věnovala se dobročinným akcím a podpoře české kultury. Oddaně pečovala i o několik sirotků. V dokudramatu ji ztvárnila Marta Falvey Sovová. Dále hráli Viktor Dvořák, Růžena Merunková nebo Bohdana Pavlíková. Hostem pořadu byla historička Marie Bahenská.
Jožka Jabůrková. Nacisti ji umučili, komunisti znovuvzkřísili jako vzor socialistické ženy
Rebelku s komplikovanou povahou ovlivnilo dětství v chudých poměrech. Energii tak později věnovala práci s mládeží a dětmi. Stala se vychovatelkou,cvičitelkou a publicistkou, oddanou hlavně komunistické straně. Po smrti v nacistickém koncentračním táboře komunisti neváhali a vytvořili z ní mučednici strany a vzor socialistické ženy. V dokudramatu ji ztvárnila Andrea Černá. V dalších rolích Michal Zelenka, Simona Postlerová a další. Hovoří historička Pavla Plachá.
Osudové ženy: Adele Bloch-Bauerová. Pohled ženy z nejdražšího obrazu světa ukrývá osobní tragédii
Díky obrazu Gustava Klimta se jí říká Zlatá Adele nebo také rakouská Mona Lisa. Manželka cukrovarníka a pivovarníka Ferdinanda Bauera, která stála modelem i nejerotičtějšímu Klimtovu obrazu, podporovala humanitární organizace, byla mecenáškou umění a vybudovala slavný vídeňský umělecký salon. Možná ji k tomu hnaly i osobní tragické události. V dokudramatu účinkují Marek Holý, Jan Vlasák, Andrea Černá a další. Secesní Vídeň přibližuje literární a výtvarný historik Radim Kopáč.
S manželem byli jako siamská dvojčata. Osudové ženy: Eva Švankmajerová
Jako autorka i žena byla fascinující osobností. Přesto dodnes zůstává ve stínu svého slavnějšího manžela, režiséra a výtvarníka Jana Švankmajera. Významně se podílela na celé řadě jeho filmů, ale přitom zůstávala bytostnou malířkou, básnířkou, a především výraznou představitelkou surrealismu. V dokudramatu ji představuje Kristýna Frejová, v dalších rolích uslyšíte Vladimíra Javorského a Ondřeje Kavana. Umělčinu osobnost přibližuje také surrealistický básník František Dryje.