Zprávy ČRo Ostrava
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Ostravští studenti vytvořili digitální podobu památek v Šilheřovicích na Opavsku

Stačí kliknout a na počítači se objeví reálný trojrozměrný model zámku. Anebo historické kašny. Tak bude už brzy vypadat virtuální procházka Šilheřovicemi na Opavsku. Studenti Ostravské univerzity pro tuto obec vytvořili digitální modely vybraných památek.

02:35

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 01:33

Klesající cena černého uhlí může ovlivnit hospodaření OKD v příštím roce

Za posledních několik měsíců se výrazně snížila cena černého uhlí na světových trzích. Spadla dolů několikanásobně a to může ovlivnit společnost OKD na Karvinsku. Firma by měla černé uhlí dobývat na posledním dole až do konce roku 2025 a právě tržby jsou důležité pro pozdější obnovu území a technickou likvidaci šachet.

Dnes 00:17

Bocanovice na úpatí Beskyd trápí nedostatek pitné vody

Obec Bocanovice na Třinecku čelí kvůli suchu nedostatku pitné vody. Obecní úřad vyzval obyvatele, aby z vodovodu nezalévali zahrady a nenapouštěli bazény. Obec také zakázala mytí aut pitnou vodou.

Dnes 02:01

Nový ADRA obchod podpoří aktivity dobrovolníků. V Ostravě jich pomáhá 500 ročně

Organizace ADRA otevřela v Ostravě svůj čtvrtý charitativní obchod. Sídlí v centru města na Poštovní ulici. Levně nakoupit oblečení a vybavení domácnosti tady mohou ti, kdo mají hluboko do kapsy. Výtěžek pomůže financovat dobrovolnické aktivity organizace. V obchodě navíc pracují dlouhodobě nezaměstnaní i uprchlice z válečné Ukrajiny.

Dnes 02:03

Ostravští záchranáři ukazují dětem, jak předcházet úrazům i jak poskytnout pomoc

Nástup léta je spojený i s méně příjemnými událostmi. A to jsou dětské úrazy. Jen v ostravské fakultní nemocnici minulý rok kvůli úrazům skončilo přes 500 dětí. Kola, koloběžky, trampolíny nebo zahradní bazény. Věci, které mají zpříjemnit čas, se můžou při neopatrnosti stát spíše zdrojem nepříjemností. Jak úrazům předcházet a co dělat, když už se něco stane? To nejen dětem ukazují záchranáři, hasiči i policisté v obchodním centru Avion v Ostravě-Zábřehu.

Včera 00:13

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák zůstává v klubu krajských zastupitelů za ANO

Moravskoslezský klub zastupitelů za ANO rozhodl o vyloučení dvou členů. Kateřina Šebestová a Ondřej Němeček jako ostravští zastupitelé podporovali bývalého primátora Tomáše Macuru, který se dostal do sporu s vedením hnutí ANO. Stejně jako hejtman Ivo Vondrák v prezidentské volbě podpořil Petra Pavla. Z hnutí pak oba odešli.

Před dvěma dny 00:30

Na zaplacení daně z nemovitosti mají majitelé domů a bytů čas už jen do středy

Už jen tři dny mají majitelé domů a bytů na zaplacení daně z nemovitosti. Termín vyprší ve středu 31. května. Peníze musí lidé odeslat na účet finančního úřadu v kraji, ve kterém se nemovitost nachází. Pokud je částka vyšší než pět tisíc korun, mohou majitelé daň splatit postupně.

Před dvěma dny 02:12

Čtyři nové zubní ordinace se otevírají v Ostravě, zájem o registraci je obrovský

V Ostravě otevírají čtyři nové zubařské ambulance. O registraci ke stomatologům je obrovský zájem, doteď už se přihlásilo asi 8 tisíc lidí. Ordinace proto musí přijímání nových pacientů omezovat. Moravskoslezský kraj se s nedostatkem zubařů potýká dlouhodobě. Podle hejtmanství chybí zubařská péče asi 100 tisícům obyvatel.

Před pěti dny 02:06

Kopřivnické nádraží čeká oprava. Kvůli „zapomenutým“ stromům bude menší parkoviště

Kvůli třem stromům nedostala Správa železnic stavební povolení na opravu nádraží v Kopřivnici. V projektu na ně zapomněla. Do řešení problému se zapojila i kopřivnická radnice spolu s městským architektem. A teď vzniká plán nový. Aby mohly stromy dál růst, bude méně parkovacích stání u výpravní budovy.

Před šesti dny 02:01

Kvůli opravě vážných závad se řidičům uzavřela část obchvatu Frýdku-Místku

Ani ne po roce provozu se kvůli vážným závadám zavřela pro řidiče část obchvatu Frýdku-Místku. Jde o úsek D56 vedoucí od Ostravy, který se napojuje na D48. V povrchu vozovky vznikly trhliny a duté vymleté prostory. Příčinou závad je nedodržení kázně při technologii pokládky, řekl ve čtvrtek novinářům na místě generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Dodal, že dílo reklamovali, oprava, kterou hradí zhotovitel, by měla být hotová do konce června.