Poradna
18. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Jak připravit zahradu na zimu

Ostravský zahradník Kristián Korner poradí, co se zahradou v těchto dnech, jak se připravit na podzimní plískanice a následné mrazivé dny i jak ochránit ty nejchoulostivější rostliny.

23:00

Poradna

Vydává: Český rozhlas

Odborníci vám poradí, jak v konkrétních situacích postupovat.

Web

Dnes 24:49

Efektivní skladování potravin. Víte, co nepatří do lednice?

Víte, jak doma efektivně skladovat potraviny? Kam a co nejlépe uložit a které například nepatří do lednice? Poradí Jana Pospíšilová a Jindřich Smička ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce, inspektorátu v Olomouci.

Před týdnem 24:16

Zelená úsporám light. Poradíme, kdo o dotaci může žádat a na co ji využít

Možné úspory energie. Adam Bialek lidem pomáhá s vyřizováním žádostí do programu Zelená úsporám light. Prozradí, kdo o tyto dotace může žádat, i na co konkrétně je lze využít.

Před 2 týdny 21:14

Včely a včelaření. Téma pro Poradnu

O své zkušenosti se přišel podělit Václav Sciskala ze Včelařského spolku Moravy a Slezska. Jak sám říká, včelaření se aktivně věnuje asi čtyřicet let. A i přesto se dozvídá stále nové věci.

Před 3 týdny 24:07

Detektory požáru či plynu v domácnosti zachraňují životy

Víte, jak důležitou úlohu může sehrát v domácnosti či objektu detektor požáru nebo plynu? Mluvit o tom bude Miloš Střelka, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru pro civilní nouzovou připravenost a požární prevenci.

14. únor 2023 23:34

Nejlepší je najít si svého řezníka v ulici a maso kupovat u něj, říká řeznický mistr Nitka

Kvalitní maso stále představuje základ našich jídelníčků. Jaké si vybrat, jak jej uchovávat a jak upravit, aby všem chutnalo, poradí řeznický mistr Jaroslav Nitka ze Starého Města u Frýdku-Místku.

7. únor 2023 24:59

Bezúdržbová zahrada jako fenomén současnosti

Mohla by být zahrada navržena a vytvořena tak, aby starost o ni byla opravdu minimální? Ptali jsme se zahradní specialistky a návrhářky Galiny Slívové.

31. leden 2023 24:23

Dobrovolnictví v sociálních službách. Jak se můžete zapojit

Dobrovolníci v sociálních službách. Jak se dobrovolníkem stát a v jaké oblasti se člověk může zapojit? Poradí Šárka Petrželová ze Slezské diakonie, koordinátorka projektů a tuzemského dobrovolnictví.

24. leden 2023 20:58

Genealogie. Jak si sestavit rodokmen a zjistit víc o historii vlastního rodu

Zajímá vás historie vašeho rodu a rádi byste si sestavili rodokmen? Poradí vám edukátorka Muzea Těšínska Petra Nevölošová, která v muzeu vede pravidelná genealogická setkání.

17. leden 2023 24:18

Senioři za volantem

S Pavlem Blahutem, koordinátorem BESIPu pro Moravskoslezský kraj probereme možná rizika a potíže, která mohou při řízení vozidla potkat řidiče ve starším věku. A připomeneme i povinné pravidelné lékařské prohlídky. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

10. leden 2023 27:58

Přestaneme s novým rokem kouřit? A co udělat, aby se nám to opravdu podařilo

Jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí bývá i to, že už konečně přestaneme kouřit. I o tom jsme mluvili s Annou Šnajdrovou, koordinátorkou Regionálního centra podpory zdraví Moravskoslezského kraje při Státním zdravotním ústavu Praha.