30. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Konvalinka: Omikron je dramaticky nakažlivý. Je potřeba zkrátit karantény, nebo se země zastaví

Počty nakažených variantou delta v Česku dál klesají. Varianta omikron ale sílí a podle odborníků má potenciál postihnout dominantní část populace. „Špatnou zprávou je, že infektivita omikronu je dramaticky vysoká. Opatrně ale můžeme být optimističtí, hospitalizace sice rostou, ale nikoliv dramaticky. Takže šance, že nám tady rychle proletí vlna epidemie, ale nebude mít dramatické následky, je velmi slušná. Tak osmdesátiprocentní,“ věří biochemik Jan Konvalinka.

26:11

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí hledá nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 25:59

Babišova vláda se zpronevěřila službě národu. Proto jsem opustil porotu státních cen, říká básník

„U mého odchodu z poroty pro Státní cenu za literaturu došlo k čemusi, co byl epochální přešlap. Byla tady poprvé vláda, jejíž předseda Andrej Babiš, kterému se nedá věřit ani nos mezi očima, se veřejně a oficiálně poprvé od listopadu 1989 opřel o reprezentanty politické moci a směru, který s kulturou nemá co společného,“ vysvětluje básník Petr Hruška svůj krok z roku 2018.

Před dvěma dny 26:35

Biochemik Konvalinka: Nestačíme testovat. Nakažených je reálně třikrát až čtyřikrát víc

Testovat i přes čtvrtečních téměř 60 tisíc pozitivně testovaných dává podle biochemika Jana Konvalinky stále smysl. „Za prvé, abychom věděli, jak na tom jsme. Za druhé, aby se přece jen ti, kteří jsou pozitivní, mohli posílat do izolace. Aby zbytečně nezrychlovali už takto rychlou vlnu epidemie. Hlavně, abychom to nepřinášeli mezi rizikové spoluobčany, kterých bohužel máme ještě asi tak 300 až 400 tisíc neočkovaných,“ vysvětluje. Problém je ale s kapacitou PCR testů.

Před třemi dny 25:58

Covid vymaže vše, co jsme v genderové rovnosti vybojovali za dekády, míní socioložka Linková

„Pandemie zvýraznila nerovnosti, se kterými jsme se potýkali už dřív. Všechno to vystoupilo hodně na povrch. Takže teď vidíme nerovnosti v rozdělení péče o děti i to, co všechno v době lockdownů spadlo na bedra žen,“ říká socioložka Marcela Linková, vedoucí výzkumného oddělení Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Před čtyřmi dny 26:55

Sám sebe beru jako prázdnou nádobu na to, co přijde, přiznává režisér Vlastníků Jiří Havelka

„Snažím si dělat vlastní názor, a tím pádem číst co největší spektrum komentářů. Protože rozumět i celkové politické situaci je skoro nemožné,“ říká herec a režisér Jiří Havelka v reakci na dění kolem Ukrajiny. Česko-ruským vztahům se podrobně věnoval při práci na činohře Plukovník Švec. „Rozhodně mám velké obavy o to, že jde o útok na náš prostor. Že je to mocichtivé vrácení putinovského Ruska do původních dimenzí. Nemyslím, že ale až do rámce Sovětského svazu,“ dodává.

Před pěti dny 26:06

Nacisté plánovali porazit SSSR a vyvézt Židy do gulagů. Neuvěřitelné propojení, říká historik Koura

Historika a politologa Petra Kouru často u současných kauz napadají paralely z minulosti. „Naposledy mě to nenapadlo, když jsem četl článek o stíhání Vlasty Parkanové, která byla 10 let vystavena veřejné dehonestaci. Nemohu si pomoct, ale připomnělo mi to 50. léta a útoky na demokratické politiky po únoru 48. Byť je to samozřejmě nesrovnatelné, protože Parkanové ,se nestalo to‘, co Miladě Horákové nebo jiným,“ říká.

Před týdnem 25:59

Putin není úplný blázen, ale skvělý stratég. Na Ukrajinu teď nezaútočí, míní fotoreportér Krupař

„Konflikt na východě Ukrajiny sleduji s napětím od jeho počátku. Máme informace tajných služeb, nějaký statement ruské strany, podle kterého se tam nic neděje. Americké tajné služby tvrdí, že se schyluje ke konfliktu. Nečetl jsem ale relevantní zprávu reportéra, který by to potvrdil. Cítím se zakotven v západní společnosti, v demokratických strukturách, ale přece proboha nemohu uvěřit tomu, co mi nakuká tajná služba jakéhokoli státu,“ říká fotoreportér Stanislav Krupař.

Před týdnem 26:08

Myšlenka nerůstu se nikdy neuchytila a asi neuchytí, říká ekonom Stroukal

„Nová vláda zatím vypadá, že je víc konzervativní – je to typický středopravý konzervativní kabinet. Nemyslím, že to v sociální (oblasti) bude velká sláva, ale co se týče ekonomické, tak to vypadá, že by mohli ten stát trošku zmenšit, zjednodušit. Udělat přívětivější občanům,“ uvažuje ekonom a pedagog vysoké školy CEVRO Institut Dominik Stroukal. Za úspěch by považoval, kdyby vláda opět získala důvěryhodnost.

Před týdnem 25:56

Dominik Stroukal, ekonom a vysokoškolský pedagog

Neví, jak peníze vydělat, ale ví, kde a jak vznikají, říká o sobě ekonom, který se proslavil například znalostí bitcoinů. Přednáší, píše knihy nebo dává ekonomické rady. Co v ekonomické oblasti musí česká vláda letos stihnout, aby ji považoval za vládu dobrou? Mohou se peníze vydané na splnění závazků Zelené dohody stát z dlouhodobého hlediska vyhozenými penězi? A změní pandemie něco zásadního ve způsobu ekonomického myšlení západní společnosti? Moderuje Barbora Tachecí.

Před týdnem 26:23

V Pekingu žádné olympijské hry být neměly, míní sportovní novinář Bosák

Legenda mezi sportovními komentátory České televize Jaromír Bosák tvrdí, že je rád, že nepojede na olympiádu v Číně. „Říkám naštěstí, i když samozřejmě, že olympijské hry jsou vždy extrémně zajímavá pracovní příležitost,“ uvažuje. V roce 2018 vzbudilo pozornost a lavinu nevole Bosákovo prohlášení, že by Rusko nemělo fotbalové mistrovství světa vůbec pořádat. „Teď bych se vyjádřil úplně stejně – jak o Rusku, tak o hrách v Číně, stejně jako o mistrovství ve fotbale v Kataru.“

Před týdnem 25:23

Jaromír Bosák, sportovní komentátor a moderátor

O fotbale ví kdeco, třicet let pracuje v České televizi a nerad mění komentátorské dresy. A říká, že se vždycky snažil, aby komentování byla zábava a aby lidé nebrali fotbal smrtelně vážně. Ovlivní podle něj dnešní sportovní svět kauza Djokovič? Jaký zásadní vliv mívá politika na sporty, které sleduje? A nezasteskne se mu v době zrychlených her a zrychlených informací někdy po době pomalejší? Moderuje Barbora Tachecí.