Každý občan má plné právo zemřít brzy a nesmyslně, říká na adresu odmítačů očkování Marek Orko Vácha

Osobnost Plus
Před 3 týdny 26:30

Co se týká etiky, tak si upřímně myslím, že má generace musí vymřít, řekl před časem katolický kněz a přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha. „Generace mých rodičů už neseděla v kriminále za to, že jsou křesťané, ale generace prarodičů ještě ano. S mateřským mlékem jsem sál to, že se o věcech víry prostě nemluví, natož pak třeba v tramvaji,“ vysvětluje. „Ve mně ten strach ještě je, ale doufám, že další generace už ho mít nebudou.“

Osobnost Plus

Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí hledá nepovrchní odpovědi.

Web

Další epizody

Dnes
25:51

Konvalinka: Uznáváním protilátek nezachráníme životy. Jen pomůžeme těm, kteří se nechtějí očkovat

Většina nemocných s covidem-19, kteří jsou teď s vážným stavem v nemocnicích, je neočkovaných. Průměrný věk očkovaných hospitalizovaných je 70 let, u neočkovaných je to 58 let. Aktuálně pak máme přes 6 tisíc pozitivně testovaných, ÚZIS odhaduje, že do konce týdne to bude až 7 tisíc. „Podle mne se přes 7 tisíc dostaneme skoro spolehlivě. Teď máme státní svátek, což může situaci trochu zpomalit. Zpravidla o svátcích šíření viru zpomaluje,“ tvrdí biochemik Jan Konvalinka.

Včera
26:40

Pětikoalice utrpěla vítězství, ale oni vědí, že se musejí chovat s pokorou, věří exdiplomat Kolář

„Bylo opakovaně zdůrazňováno, že tady nejde o to sejmout prezidenta Miloše Zemana, ale zachovat funkčnost státu. A povinnost, která se s tím pojí k hlavě státu, musí být někým vykonávána. Pokud by toho prezident nebyl schopen, tak tady Ústava mluví jasně,“ říká v Osobnosti Plus bývalý velvyslanec v Rusku i USA a dnes poradce politiků Petr Kolář.

Před dvěma dny
26:19

Petr Koubský o odmítačích očkování: Ne všichni berou ohled na ostatní, to se musí brát jako fakt

I publicista Deníku N Petr Koubský, který dlouhodobě o pandemii covidu-19 a šíření koronaviru informuje, se setkal s antivaxery. „Nikdy mě nebavilo s nimi na toto téma diskutovat, protože to je hodnotová otázka. Diskutovat můžete o věcných záležitostech. Vyvracet někomu jeho názory, jeho žebříček hodnot, je podle mého názoru pošetilé, zbytečné,“ přiznává.

Před pěti dny
25:56

Prožíváme krizi vztahovosti. Není možné být sám, ani v blízkém vztahu, míní psychoterapeutka Ženatá

Vizuální umělkyně a psychoterapeutka Kamila Ženatá propojuje umění se svou profesí. „Ze začátku jsem řešila, že sedím na dvou židlích a že vlastně nevím, kdo jsem – jestli někdo, kdo si s lidmi povídá v uzavřených chráněných prostorech, anebo jestli jsem tou, kdo vystavuje ve veřejných prostorech. Teď mám pocit, že se to moc hezky propojilo,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus.

Před šesti dny
26:22

Virová nálož v odpadních vodách v Praze dosahuje hodnot z března. Nevypadá to dobře, říká Konvalinka

Přestože biochemik Jan Konvalinka předpokládal, že počet nakažených koronavirem v Česku stoupne, nedokáže si vysvětlit, proč se situace zhoršila za jeden týden. „Jde to nejen podle toho nejhoršího scénáře ÚZISu Ladislava Duška, ale teď v posledních třech dnech ho dokonce předbíhá. Jak podle počtu pozitivních, což by zase tak strašně nevadilo, ale dokonce i podle počtu hospitalizovaných a lidí na JIP. Dokonce to sleduje ještě o něco horší křivku, než byla ta pesimistická.“

Před týdnem
26:18

Miloš Zeman nemá kladný vztah k Rusku. Nemá kladný vztah k ničemu, jen k sobě, odhaluje Mitrofanov

Komentátor a publicista Alexandr Mitrofanov se narodil v Rusku, kde žil 22 let, než natrvalo zakotvil v Česku. Přes dvacet let jako novinář sledoval ČSSD i samotného Miloše Zemana. Připomíná mu snad aktuální dění kolem Hradu Rusko? „Odcházení Miloše Zemana přímo ne, protože nevíme, nakolik on ví o tom, že odchází. Ale jeho okolí v každém případě ano,“ tvrdí.

Před týdnem
25:58

Radkin Honzák: Kdo je dnes v čele státu? Smrdí to tím, že kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku

„Nejhorší věc na celé této situaci je, a je to už pár let, že tady přestala platit pravidla. Společenství potřebuje určitá pravidla, aby spolu mohla žít, spolu pracovat a nakonec i spolu pouze existovat,“ komentuje aktuální dění kolem prezidenta Miloše Zemana psychiatr Radkin Honzák.

Před týdnem
26:11

Babiš Česko pojal jako samoobsluhu bez pokladny. Koho nechytím, toho koupím, říká expolitik Havlík

Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím nevyvrátil, ani nepotvrdil, jestli bude kandidovat na prezidenta republiky, spoluzakladatel ODS či mluvčí Občanského fóra Petr Havlík si ale myslí, že s kandidaturou počítá. „Já tomu docela rozumím. Motivace je velmi silná. Tou hlavní je imunita a zachování beztrestnosti,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

Před týdnem
25:59

Spisovatel Vopěnka o pandemii: Je to přejemnělost západní civilizace. Nejsme připraveni na smrt

Spisovatel, nakladatel a předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka už dřív řekl, že ho překvapuje, jak civilizace reaguje na pandemii covidu-19 a jak je pro ni humanismus zároveň smrtící, když se to s ním přehání a chrání se každý lidský život. „Je to zároveň přejemnělost západní civilizace, protože jsme si odvykli, že k životu patří i smrt. Nejsme na ni vůbec připraveni, protože ji máme izolovanou v různých ústavech,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus.

Před týdnem
24:49

Konvalinka: Plošná opatření dělat nemusíme, ale máme jasná centra infekce, kde by se mělo testovat

Zatímco v Evropě včetně Česka počty infikovaných koranavirem už několik týdnů rostou, v USA po krušném létě překvapivě klesají, včetně úmrtí a obsazenosti nemocnic. Proočkovanost Američanů je přibližně stejná jako Čechů a respirátory jsou spíš výjimečné. Co se tedy stalo, že tam snižuje počet nových případů? „Jsem přesvědčen, že v tomto případě jde o legendární promořenost. Virus koronaviru prostě proběhl populací USA,“ říká host biochemik Jan Konvalinka.