- Podcasty
- Osobnost Plus

Poslechněte si podcast: Evoluční biolog: Člověk nemá rozmnožovací pud
I v 21. století vyvstávají válečné konflikty, jako je ruská válka na Ukrajině nebo konflikt na Blízkém východě. „Válka ve smyslu boje je vzácná a krátkodobá záležitost. To, co k válce vede, snadno také vede k tomu, že se dvě strany zablokují a nastává mnohem delší období míru,“ říká pro Český rozhlas Plus profesor evoluční biologie Jan Zrzavý. A dodává: „Důležité je, že mír není založený na mravní vyspělosti lidí, ale na tom, že obě strany jsou stejně silné.“
Osobnost Plus
Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a Světlana Witowská hledají nepovrchní odpovědi.
Bříza: Trump má proti Íránu připravené unikátní bombardéry
Na konci května vyprší ultimátum, které dal Donald Trump nejvyššímu vůdci Íránu Alímu Chámeneímu na dohodu o jaderném programu. Nebude-li dohoda, Írán zažije slovy amerického prezidenta bombardování, jaké ještě nikdy neviděl. „Nejen pro Trumpa, ale i pro celý svět je nadřazeno to, aby Írán do své výzbroje nezavedl jadernou zbraň,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Vlastislav Bříza, bezpečnostní expert a odborník na jaderné zbraně z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Tomský: Progresivismus rozložil Ameriku a přispěl k porážce Ukrajiny
„Kdyby krokodýli měli trochu rozumu, určitě by vznikl krokodýlismus,“ ironizuje lidskou tendenci vytvářet ideologie a kulty, které často postrádají racionální základ, politolog, překladatel a publicista Alexander Tomský. Současným americkým fenoménem je trumpismus. „Je vysoce racionální z hlediska amerických dějin, protože je to útok na progresivismus. Je to také návrat k americkému patriotismu a k izolacionismu,“ rozebírá Tomský.
Alexander Tomský, politolog, překladatel, publicista
Říká, že více než dvě pohlaví už nikdy na americké pasy nikdo nevrátí. Proč stále pokládá Trumpa za obránce západní civilizace? A proč je alergický na termín trumpismus? Ptát se bude Barbora Tachecí.
Horáček: V diplomatické ani jiné schopnosti Trumpa nevěřím
Americký prezident Donald Trump od svého nástupu do funkce proměnil přístup Spojených států k válce na Ukrajině. O příměří a případném míru jedná i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Pro Ukrajinu je obtížné principiálně přistoupit na skutečnost, že Rusko by si snad mělo podržet nějaké zisky plynoucí z jejich jednostranného přepadu Ukrajiny,” říká v Osobnosti Plus textař, básník a bývalý kandidát na prezidenta Michal Horáček. (Repríza)
Halík: Opozice zneužívá tekutý hněv a obrací ho proti vládě
Nejen o Velikonocích, v čase nejvýznamnějších křesťanských svátků, mohou k duchovnosti i naději tíhnout lidé, kteří se jinak prohlašují za nevěřící. „Myslím, že je potřeba překonat tu hranici, kterou často klademe mezi věřící a nevěřící,“ navrhuje pro Český rozhlas Plus katolický kněz a teolog Tomáš Halík. V pořadu Osobnost Plus zdůrazňuje: „V Čechách se stále máme báječně a měli bychom za to být nesmírně vděční.“
Děkan Boháč: EET byla budoucnost a její konec zpolitizovaný
„Platit daně je čest, ne trest,“ je přesvědčený děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Radim Boháč. „Nikdo nebude platit daně rád, ale člověk musí být srozuměn s tím, proč je platí a že to má smysl. Pro mě je to čest. Kdybych to tak necítil, tak to nemůžu studentům říkat,“ přibližuje svůj postoj pro Český rozhlas Plus. Zdůrazňuje ale, že vybírané prostředky musí být následně vynaloženy smysluplně.
Procházková: Američané chápou ruskou potřebu sféry vlivu
Počet civilních obětí ruské agrese stále roste. Rusko stupňuje letecké útoky, čtyři východní regiony už Moskva formálně připojila ke svému území a americký prezident Donald Trump ani jeho vyjednavači nedostali dosud od ruského prezidenta Vladimira Putina nic. „Pro Rusko taky není úplně komfortní, stejně jako pro nás v Evropě, že nikdy nevíte, s čím se Trump probudí a co řekne,“ přibližuje pro Český rozhlas Plus znalkyně Ruska a novinářka Deníku N Petra Procházková.
Etik: Trendy ohrožující demokracii jsou zatím nezastavitelné
Lidé se při vybírání politických stran či osobností rozhodují na základě emocí, nikoliv rozumu nebo etických zásad. Upozorňuje na to filozof a etik David Černý z Ústavu státu a práva Akademie věd, podle kterého rozhodování dnešní společnosti ovlivňují také technologie. Velký vliv na nás bude mít v budoucnu i umělá inteligence (AI). „Nedokážeme už rozeznat, jestli mluvíme se strojem, nebo s člověkem,“ varuje etik Černý v pořadu Osobnost Plus.
Klvaňa: Trump je korumpovatelný, Čína ho má přečteného
Americké technologické firmy přesvědčily Donalda Trumpa, aby telefony, počítače, čipy a další elektroniku, kterou do USA dováží z Číny, vyřadil z povinnosti platit nová cla. Někteří američtí novináři to interpretují jako první vstřícný krok směrem k Pekingu. „Trump je totálně korumpovatelný, mnohokrát o tom přesvědčil,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus politolog a publicista Tomáš Klvaňa z New York University v Praze.