- Podcasty
- Osobnost Plus

Poslechněte si podcast: Kalvoda: Není důvod, aby Pavel nejmenoval Babiše premiérem
Velká část stran jde do voleb s více nebo méně závažnými korupčními aférami – jak vládní, tak opoziční. „Jsem si bohužel téměř jist, že nebudou mít vůbec žádný vliv na voličské chování,“ komentuje tento fakt advokát a bývalý ministr spravedlnosti ve vládách Václava Klause Jan Kalvoda. „Politické strany jsou do značné míry rozděleny, jsou to fankluby jejich čelních tváří,“ hodnotí v v pořadu Osobnost Plus.
Osobnost Plus
Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a Světlana Witowská hledají nepovrchní odpovědi.
Analytik Ludvík: Obohacený íránský uran může být kdekoliv
Hledá se asi 408 kilo íránského uranu obohaceného na 60 procent, který je nyní nezvěstný. Objasnit, kde se nachází, je podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho naprosto nezbytné. „Pokud ho mají Íránci, může být kdekoliv. A potom je téměř nemožné ho najít,“ obává se analytik z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Ludvík.
Hlasem toho dispečer zvládne strašně moc, tvrdí záchranáři
Léto pro většinu z nás znamená slunce, výlety a dobrodružství, někdo má ovšem před očima statistiky s vyšším výskytem úrazů. „Jenom v hlavním městě denně zavolá na tísňovou linku zhruba 700 volajících, což je opravdu velké množství,“ říká pro Český rozhlas Plus Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. V pořadu Osobnost ji doplňuje kolega Karel Kirs. Oba se na podzim představí jako průvodci druhé série oblíbeného podcastu Urgent.
Langer: Ve vedení ODS chybí „kompenzovaný psychopat“
Stal se tváří rebelů v ODS. Kritizuje, že strana v koalici Spolu sklouzává k bezideovému středovému mainstreamu a nabízí recepty typické pro levici. „Pro mě by byl nejlepší výsledek, kdyby koalice uspěla. A kdyby současně s tím Občanská demokratická strana prošla hlubokou sebereflexí,“ říká k nadcházejícím sněmovním volbám ve vysílání Českého rozhlasu Plus bývalý ministr vnitra a bývalý místopředseda ODS Ivan Langer.
Spisovatel Shorf: Myšlenka Hamásu se může přelít dál
Izraelská armáda je motivovaná a v zemi má velmi specifické postavení. „Od střední školy už nějakým způsobem tipuje, kdo je na co dobrý. Jestli by se měl v armádě učit programovat, anebo jestli by náhodou neměl být pilot,“ popisuje pro Český rozhlas Plus spisovatel a bývalý izraelský voják David Shorf, který sloužil v Gaze i na Západním břehu Jordánu.
Dobrovský: Většina intelektuálů trvá na svém, ale potichu
Válka na Ukrajině už trvá přes tři roky. Politikům ale podle podnikatele a podcastera Jana Dobrovského chybí odvaha. „Měl jsem dojem, že by mohla nastat chvíle, kdy by se našlo řešení, kdy budou západní politici ochotni trošku bouchnout do stolu a lépe vyzbrojovat Ukrajinu a pokusit se najít to odstrašení, které může Rusko odvrátit od jeho mocenských a imperiálních snah. Ale to se nestalo,“ hodnotí v pořadu Osobnost Plus.
Svoboda: České projekty by se do vesmíru jinak nedostaly
Českou misi na Mezinárodní vesmírnou stanici v květnu podpořila vláda a o pár týdnů později ji odhlasovala i rada Evropské kosmické agentury. „Je ještě spousta práce, která se musí udělat, a spousta věcí, které se musí stát. Ale těším se, až to bude hotové a bude jasno, že poletíme,“ říká pro Český rozhlas Plus bojový pilot a astronaut Aleš Svoboda, který by se mise mohl nejdřív za dva roky zúčastnit.
Poliačik: Umělá inteligence nám z paměti bere aha momenty
Myšlení je projevem intelektuální poctivosti, je přesvědčený Martin Poliačik, odborník na komunikaci a kritické myšlení a také bývalý politik. „Klíčová je vnitřní motivace, díky které můžeme věci kolem nás zpochybňovat a přemýšlet o nich,“ říká pro Český rozhlas Plus. V knize Pořádek v hlavě začíná přirovnáním: „V letadle svého života si můžeš vybrat – budeš pilotem, nebo jen pasažérem? A pokud jsi pasažérem, zeptej se sám sebe: kdo vlastně řídí?“
Denemarková: Demokracie si tolerancí vychovává nepřátele
Literatura dokáže zachytit, co je ve vzduchu. Její varování ale lidé často neslyší, je přesvědčená spisovatelka Radka Denemarková, která se nedávno vrátila z cest po Tchaj-wanu a předtím byla v Izraeli a Palestině. „Totalitní vládci spoléhají na společenskou rezignaci, únavu a dezinformace,“ popisuje pro Český rozhlas Plus. „Přitom už od roku 2015 tu byly signály o tom, co se děje ve světě,“ připomíná s tím, že dnes se stále víc zemí vzdaluje demokracii a mění se v totalitu.
Jonáš: Útokem na Írán Trump ukázal světu, čeho je schopen
„Drahý Donalde, gratuluji vám a děkuji vám za vaši rozhodnou akci v Íránu, bylo to něco mimořádného, něco, co se nikdo jiný neodvážil udělat,“ napsal generální tajemník NATO Mark Rutte Donaldu Trumpovi po jeho útoku na Írán. „Rutte to říká upřímně,“ hodnotí v pořadu Osobnost Plus českoamerický investiční bankéř Ondřej Jonáš. „Byl to důkaz americké vojenské moci a politicky to Trumpovi neuškodilo,“ míní.