- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Právnička Homfray: Odmítání genderových kvót pramení z toho, že o nich ve skutečnosti moc nevíme
Podle indexu rovnosti žen a mužů za loňský rok se Česko umístilo na 23. místě z 27 zemí EU. Pokrok byl u nás přitom během posledních 10 let nejpomalejší ze všech členských zemí. Proč mají české ženy stále tak nevýhodné postavení? A proč jsou u nás takovým strašákem kvóty?
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Dvacet minut Radiožurnálu: Bývalý viceguvernér ČNB: České banky jsou zdravé. Krize se obávat nemusíme
Švýcarská banka Credit Suisse, řadící se mezi nejvýznamnější evropské banky, byla o víkendu uzavřena a převzata konkurentem UBS. Ustojí bankovní trh pád tak klíčové instituce? Mohou se problémy sektoru prolnout i do zdejšího bankovnictví? Vladimír Kroc se ptal ekonoma Pavla Kysilky, bývalého viceguvernéra České národní banky a generálního ředitele České spořitelny.
Osobnost Plus: Největším nepřítelem Rusů je Putin, myslí si potomek kozáků Kelin
Na Západě a hlavně u nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy, který společnost deformuje už 105 let,“ říká Alexej Kelin, potomek donských kozáků a spoluautor Dějin Ruska ve 20. století. Sám se mnoha z těch, co žijí v Česku, ptal, proč – když je podle nich Západ prohnilý a Rusko ideální – tady vůbec žijí. „Nikdy jsem nějakou srozumitelnou logickou odpověď nedostal,“ dodává.
Vizitka: Dokumentarista Tomáš Kratochvíl o natáčení mezi Romy: Fascinuje mě nepoměr mezi pověstí a realitou
Proč je důležité, aby z České televize nezmizel společensko-kritický dokument? Protože dokáže daleko rychleji vyvolat debatu o důležitých tématech, jako je například chudoba. Myslí si to alespoň dokumentarista Tomáš Kratochvíl, který se dlouhodobě věnuje tématům spojeným s ekologií a romskou problematikou. Na letošním festivalu Jeden svět má premiéru jeho film Pongo Calling. I o něm mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.
Host Lucie Výborné: Řeka je živel. Musíte mít neustále jedno oko otevřené, říká majitel historických říčních lodí
Věže, mosty, housle a lodě patří mezi nejkrásnější výtvory lidstva, říkal kdysi spisovatel František Nepil. Několik historických říčních lodí lze spatřit i v pražském holešovickém přístavu. Stará se o ně Robert Fiala. „Ke všem lodím mám neskutečnou úctu, jde o krásný výrobek,“ usmívá se lodník. Dají se ještě historická plavidla v Česku koupit? A na co je třeba se na řece připravit? Poslechněte si celý rozhovor.
Jak to vidí...: Filharmonik Mareček: Šetřit je nutné všude. Tupé škrty v kultuře a rušení orchestrů mě ale děsí
V Británii byl zrušen rozhlasový soubor BBC Singers – jedno z nejlepších vokálních těles na světě. Podobné hrozbě čelí kvůli plánovaným úsporám i symfonický orchestr rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. Jak vnímat boj významných souborů o přežití? V čem je jejich unikátnost? A o jak významnou ztrátu půjde? Ředitel České filharmonie David Mareček v audiozáznamu ještě představí program pro novou sezonu a vysvětlí, jak hudba může pomáhat ve válce.
Host Lucie Výborné: Z exekutorů neděláme arciďábly, poukazujeme na špatný systém, říká poradce seriálu V exekuci
Jsou známé případy, kdy se ze stokorunové pokuty stal mnohatisícový dluh. Takových případů se všiml mimo jiné expert na dluhovou problematiku Radek Hábl, který nechal práce v mezinárodních korporacích a našel smysl v neziskových projektech. „Když se podíváme 15 let zpátky, předmětem vymáhání pohledávek nebylo vymoci dlužnou částku, ale vydělat na celém procesu vymáhání,“ říká odborný poradce seriálu V exekuci a zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení.
Osobnost Plus: Zeman je pragmatický populista. Černé duše a zvláštní prostředky zařídil Nejedlý, říká Kmenta
„Dlouhodobě jsem pracoval na jedné kauze a zjistil jsem, že tajná služba BIS použila metody za hranou zákona. To je podle mne v demokratickém státě neslučitelné s jejich kladným hodnocením,“ říká investigativní reportér a spisovatel Jaroslav Kmenta. BIS jeho tvrzení opakovaně odmítla a připomíná, že novinář nemá pro své tvrzení důkazy.
Vizitka: Sochař Jan Kovářík, který vyrobil pomník Marii Terezii: Jde o monumentální, čistou věc
Roky se věnoval sledování přírody. Pozoroval hvězdy, doma v akváriu pěstoval krevety, pod mikroskopem zkoumal plísně. „Lidské, sociální dění se v mých sochách opravdu moc neodráží,“ říká sochař Jan Kovářík o své práci, aktuálně vystavené v pražském Kvalitáři. S Markétou Kaňkovou ale mluvil také o dejvickém pomníku Marii Terezii, o instalaci, se kterou byl spokojen i kněz Halík, nebo o tom, jak na stáži v ateliéru Milana Knížáka jezdil po papíru na kolečkových bruslích.
Jak to vidí...: Politoložka Dvořáková: Důchodová reforma? Důležitější než věk je investice do budoucích generací
Stát má zájem o větší zaměstnávání lidí v seniorském věku. Jaké výhody to může přinést? Jaké problémy naopak očekávat? Jak by měla vypadat penzijní reforma? A proč se v této souvislosti tak málo mluví o investicích do vzdělání? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí situaci ve Francii a přiblíží, jak bude vypadat reforma České pošty.
Jak to vidí...: Proč máme tolik exekucí? Odpovídá Radek Hábl, zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení
Jak důležité jsou v životě peníze? Opravdu platí, že lidem chybí finanční gramotnost a zadlužují se kvůli dovolené nebo dárkům? Co by mohlo kultivovat exekuční prostředí? Funguje institut chráněného účtu? Co si Radek Hábl slibuje od seriálu České televize V exekuci, na kterém se podílel? Proč máme tolik exekucí, když ve srovnání se zahraničím mají lidé vysokou platební morálku? Vyplatí se společnosti, když exekuce systémově řeší? Co Radku Háblovi přináší největší štěstí?