Osobnost Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Psycholog Ptáček: Psychopat v politice? Predátor, který čte chování kořisti a zaútočí na nejslabší

Prezidentská předvolební kampaň je podle klinického psychologa Radka Ptáčka nebývale ostrá, a to včetně nechutných vzkazů, které dostávají od lidí Andrej Babiš i Petr Pavel. „V první řadě je to osobní malost. Protože jestliže si dostatečně nevážíte sebe sami, potřebujete si to nějak kompenzovat. A nejlíp tak, že někoho urazíte,“ říká. Svou roli v tom mají i situační faktory. „Takže ten člověk vidí, že to ,jede‘ a může se skrýt v davu, protože ten je úplně nejlepší.“

26:11

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:43

Izrael prostě nemůže proti Rusku vystoupit silněji, míní sociolog Černý

Ve válce na Ukrajině celý Západ podporuje napadenou Ukrajinu, Izrael i Palestina jsou výrazně zdrženlivější. „Rusko má totiž směrem k Palestincům poměrně chytrou zahraniční politiku,“ nastiňuje sociolog Karel Černý. „Dodnes totiž dávají Palestincům stipendia ke studiu na ruských univerzitách. Zároveň Palestinci říkají, že když se hlasuje v OSN, tak Rusko většinou izraelskou ani americkou pozici nepodporuje,“ dodává s tím, že už Sovětský svaz stál na straně Palestinců.

Včera 26:07

Vsadím se, že Babiš odejde ze Sněmovny a za rok se vrátí jako zachránce, říká marketér Horák

„Myslím, že se Andrej Babiš chystá odejít ze Sněmovny a v podstatě zopakovat tah Miloše Zemana. Ten také zmizel z politiky a pak lidem začal být vzácný. Ačkoli nemám žádné informace, tak sázím na to, že příští týden oznámí odchod s tím, že si potřebuje odpočinout, že ho potřebuje rodina a dva roky bude vše jen nějak komentovat a před volbami se vrátí, tak rok, spíš půl roku před nimi,“ odhaduje politický marketér, spisovatel a producent Jakub Horák.

Před dvěma dny 25:58

Miroslav Petříček, filozof

"Neúcta k životu se stala zbraní Ruska. V okamžiku, kdy jedna země demonstruje svoji absolutní neúctu k životu a vlastně tím vydírá všechny ostatní, tak tehdy už něco končí," říká čerstvý držitel francouzského Řádu akademických palem. Proč byla volba českého prezidenta a předvolební období tak plná emocí? Mění dnes celková nejistota atmosféru ve společnosti? A nahrává nějak probíhající ruská agrese na Ukrajině hledání řešení budoucnosti? Moderuje Barbora Tachecí.

Před dvěma dny 26:57

Filozof Petříček: Usilovat o homogenní společnost vlastně nejde. Zbyla by jen neutrální šedá masa

Po vypjaté a nenávistné předvolební kampani všichni hovoří o sjednocování společnosti. „Apel na sjednocování po tom, co nás volby rozdělily, znamená, že se tady bude potřeba hluboce zamyslet, co to všechno má znamenat. Kdo jsme my a co to znamená sjednocovat. Protože nějak usilovat o homogenní společnost je strašné,“ myslí si filozof Miroslav Petříček z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Může ale volání po sjednocování znamenat, že se alespoň přestaneme nenávidět?

Před pěti dny 26:28

Člověk v tísni: Mladí ví o manipulativnosti sítí. I tak jsou pro ně ale hlavním zdrojem informací

Projekt Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni dlouhodobě pomáhá vyučujícím, žákům a studentům ve výuce mediální gramotnosti. Studentské prezidentské volby v nedávné době ale ukázaly, že mezi názory středoškoláků na politiku jsou velké rozdíly: Andreje Babiše by zvolilo necelých tři a půl procenta pražských gymnazistů, ale zhruba polovina učňů v Ústeckém kraji.

Před šesti dny 26:18

Sociolog Linek: Nový prezident Pavel by neměl denně chodit do médií a komentovat štěbetání politiků

Sociolog a politolog ze Sociologického ústavu AV ČR Lukáš Linek tvrdí, že ani volba prezidenta českou společnost nerozdělila. „Rozdělenou společnost si představuji úplně jinak, téměř před začátkem občanské války,“ uvažuje. „To bylo Rakousko, Německo mezi válkami nebo například Severní Irsko. To byly konflikty navázané na sociální viditelné charakteristiky: na etnicitu, jazyk, náboženství. Jsou politizované, přenášejí se mimo politiku a ovlivňují chování lidí,“ vysvětluje.

Před týdnem 25:54

Je až nemravné a neetické, jak levné tady byly energie, míní ekonom Hnát

„Finanční sankce dopadly na Rusko drtivě. Zejména, když se podíváte na čísla o přímých zahraničních investicích, které nesou technologie a které ekonomika typu Rusko potřebuje,“ tvrdí ekonom a prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát. Dodává, že informace o poklesu ruské ekonomiky o čtyři procenta jsou v mnohém zkreslené.

Před týdnem 26:54

Válka na Ukrajině není žádný historický zlom ani konec dějin, domnívá se historik Šedivý

Historik z Ústavu českých dějin FF UK Ivan Šedivý se domnívá, že evropská pomoc Ukrajině není dostatečná. „Buďme rádi, za to, co je, ale mělo by se dělat víc,“ říká v Osobnosti Plus. „Ruská agrese není ale historickým zlomem. Spíš tady bylo po roce 1989 zvláštní období, kdy jsme si mysleli, že postsovětské Rusko je jednou pro vždy vyřízeno a že se jím dál nemusíme zabývat.“

Před týdnem 26:49

Politolog Jelínek: Vnitřní kvas v ANO bych nepřeceňoval. Babiš z voleb rozhodně neodchází oslabený

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohrál finále prezidentských voleb. Co bude s ANO dál – oslabí, nebo posílí rekordním počtem voličů? „To je velká otázka i pro mě, protože podstatná informace z voleb je, že voliči Babišovi neutíkají. Ti, kteří pro něj hlasovali, a ti, kteří hlasovali pro hnutí ANO, jsou mu dál věrní. Rozdíl je v tom, že se v prezidentských volbách dokázali pospojovat voliči všech ostatních protikandidátů,“ odpovídá politolog a politický komentátor Lukáš Jelínek.

Před týdnem 26:03

Mateřství necítím jako svou primární roli. Věda mě přitahuje víc, prozrazuje mladá vědkyně Šimková

V roce 2020 u nás bylo 40 procent absolventů doktorského studia, ale profesorek jen 15 procent a jen sedm procent žen bylo ve vedoucích pozicích ředitelek vědeckovýzkumných institucí. „Je to stejné jako ve všech ostatních odvětvích – a ve všech různých vedoucích pozicích, kde plošně pozorujeme snížené procento žen oproti mužům. A je to rozhodně kvůli mateřství,“ říká mladá biochemička z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Adéla Šimková.