Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Ryšavý: V Rusku se objevuje mínění, že pro doplňování vojska vytěžuje zejména neruské národnosti

„Do Jakutska jsem se nedávno vydal proto, že si pořád myslím, že tam ještě jednou něco natočím, i když teď jsem tam přímo nepracoval. Druhý a víc osobní důvod je ten, že tam mám spoustu kamarádů, opravdu blízkých lidí, které jsem si zvykl za posledních 20 let vídat a navštěvovat. A doopravdy jsem se lekl, že by se eventuálně v důsledku válečných událostí mohla spustit nová železná opona,“ říká Martin Ryšavý, spisovatel a dokumentarista.

26:21

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 23:49

Dvacet minut Radiožurnálu: Blažkův náměstek k chystané novele: Děti mají právo vyrůstat bez násilí. Rodiče nekriminalizujeme

Ministerstvo spravedlnosti chce novelou zákona označit fyzické a psychické trestání dětí za nepřijatelné. Proč zmíněná novela nezavádí za nepřijatelné chování vůči dětem žádné postihy? Jak si chce poradit třeba s nedávným tvrzením ministra práce a sociálních věcí, který se zastával možnosti dítě ve výjimečných případech potrestat pohlavkem nebo plácnutím přes zadek? Tomáš Pancíř se ptal Karla Dvořáka (STAN), náměstka ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Včera 29:50

Host Lucie Výborné: Když něco hodně dře, tak je lepší to pustit, doporučuje Bára Poláková. Vydává album ON/OFF

Jak stárnu, tak jsem si víc uvědomila, že nic nejde urvat. A že to, co urveme, tak z toho stejně nemáme radost, ať je to práce, vztah, různé situace v našem životě, vypráví herečka a zpěvačka Bára Poláková, když přijde řeč na písničku Nech bejt v novém albu ON/OFF. Jak se zrodilo album? A kolik nevyužitých textů leží v šuplíku Báry Polákové?

Včera 26:24

Osobnost Plus: Hudebník Prokop: Je nebezpečné, pokud je jediným cílem politika boj o moc. Teď to tu převažuje

„Před současnou politickou garniturou nevidím nějaký skutečný cíl, respektive to, kam směřuje. My v těch 90. letech měli cíl jasný: budování státu. Pokoušeli jsme se vybudovat strukturu, která by odpovídala tomu, co bylo na západ od nás,“ vzpomíná rocková legenda a hudebník Michal Prokop na své působení ve vysoké stranické politice. Je to už 25 let, co se vrátil k hudbě a ke své skupině Framus Five.

Včera 42:54

Vizitka: Lela Geislerová: Komiks Zen žen kreslím pět hodin. Teď mívám scénář, dřív jsem těžila ze sebe

Je nejstarší ze tří sester. Zpívala v hiphopových kapelách a věnovala se graffiti, k herectví ji to ale – na rozdíl od Ester a Ani – netáhlo. Je spíš introvertka, a snad i proto se našla v kreslení. Dnes patří mezi uznávané komiksové autorky a ilustrátorky. Jaké bylo její dětství v rodině japanologa a video artistky? V čem jí změnil život skauting a proč nevydržela studovat oděv na UMPRUM? I o tom Lela Geislerová mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Včera 24:01

Jak to vidí...: Michael Romancov: EU stojí za Moldavskem. Bruselu konečně došel geopolitický rozměr integrace

Bezmála padesátka evropských lídrů se sešla před pár dny na summitu Evropského politického společenství v Moldavsku. V zemi, která dlouhodobě čelí hybridním hrozbám ze strany Ruska. V čem bylo setkání symbolické? Jaká je aktuální situace v nejchudší zemi Evropy? A může Moldavsko na svoji obranu samo něco dělat? Politický geograf Michael Romancov se v audiozáznamu ještě zamyslí nad tím, zda se válka na Ukrajině stává globálnější a jaká je její podpora.

Před dvěma dny 25:26

Jak to vidí...: Nevidomý zpěvák Radek Žalud. Potěší ho, když mu neznámý člověk nabídne pomoc?

Pomáhá mu smysl pro humor přenést se přes těžké chvíle, které přináší život? Mrzí ho, že si nemůže sednout za volant auta? Umíme respektovat odlišný názor? Potěší ho, když mu neznámý člověk nabídne pomoc? Co všechno způsobila heligonka, kterou dostal v dětství? Čím pro něho bylo tak důležité společné vystoupení s operní zpěvačkou Evou Urbanovou? Jakou konkurenci měl v národním kole soutěže Nevídaná píseň? Proč tak rád zpívá v kostelích?

Před dvěma dny 24:14

Úžasné životy: Vladimír Jiránek podle Miroslava Kemela

6. června si připomeneme nedožité 85. narozeniny Vladimíra Jiránka. Proslavil se stovkami kreslených vtipů. Dětem i dospělým se vtiskl do paměti díky postavičkám Boba a Bobka nebo Pata a Mata. O Vladimíru Jiránkovi, který denně bavil čtenáře novin svými glosami, bude v Úžasných životech vyprávět jeho pokračovatel, karikaturista Miroslav Kemel.

Před třemi dny 25:14

Osudové ženy: Riva Krieglová: Věřila v komunismus, ne v komunisty

Kibuc, komunistický odboj, Osvětim, komunistická perzekuce. Riva Krieglová nebyla jen manželkou výjimečného muže pražského jara 1968. V dokudramatu účinkují Taťjana Medvecká, Svatopluk Schuller nebo Jan Kačer. Hovoří historik Jan Groman.

Před třemi dny 40:02

Stříbrný vítr: Jak ho na život v Americe vybavily přečtené knihy? Odpovídá odborník v neurologii Martin Tolar

O fascinaci mozkem i o léku, který je obrovskou nadějí v léčbě Alzheimerovy nemoci, nám vypráví špičkový odborník v neurologii i počítačových vědách Martin Tolar. Jak ho na cestu a život v Americe vybavily přečtené knihy? Kdy se od mladického snění přehoupl do dnešní akční až závratně dynamické životní fáze? Za čím přijíždí zpět do České republiky? A vrátí se sem natrvalo?

Před čtyřmi dny 25:40

Osobnost Plus: Jiří Burýšek, novinář na You Tube

Co se děje s tělem, když přestanete pít alkohol? Kde jsou ztracené jaderné zbraně nebo jak nenaletět internetovým podvodníkům? Jirka vysvětluje věci. A dělá to tak dobře, že stejnojmenný youtube kanál sleduje více než čtvrt milionu lidí. Moderuje Michael Rozsypal.