Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Ryšavý: V Rusku se objevuje mínění, že pro doplňování vojska vytěžuje zejména neruské národnosti

„Do Jakutska jsem se nedávno vydal proto, že si pořád myslím, že tam ještě jednou něco natočím, i když teď jsem tam přímo nepracoval. Druhý a víc osobní důvod je ten, že tam mám spoustu kamarádů, opravdu blízkých lidí, které jsem si zvykl za posledních 20 let vídat a navštěvovat. A doopravdy jsem se lekl, že by se eventuálně v důsledku válečných událostí mohla spustit nová železná opona,“ říká Martin Ryšavý, spisovatel a dokumentarista.

26:21

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 23:30

Dvacet minut Radiožurnálu: Ústavní soudce Wintr: Progresivista nejsem. Jsem ale liberálnější než většina Senátu

Senát schválil nominaci tří nových ústavních soudců. Jaké byly okolnosti schvalování? Proběhlo rozhodování řádně i přesto, že soudci Daniela Zemanová a Josef Baxa nejprve neuspěli u ústavně právního výboru? Proč měl Jan Wintr vůči spolukandidátům optickou výhodu? Rozhovor s budoucím ústavním soudcem vedl Tomáš Pancíř.

Včera 33:55

Host Lucie Výborné: Občas si zakřičím a kopnu do kulisy, aby mi nerupnula hercna, usmívá se režisér Janek Jirků

Režisér převážně dětských představení Janek Jirků rád vypráví příběhy. V Divadle v Dlouhé bude mít za pár dní premiéru Amberville, plyšová gangsterka o silném bratrském poutu. „Na první pohled je to krásné plyšové město s barevnými ulicemi. Ale když se zvedne kanál a zaleze se do podzemí, zjistíte, že i tohle město má svá tajemství a temnoty,“ říká. Kdy se v něm zrodila touha vyprávět? A jaké vlohy musí člověk mít, aby dělal dobré hry pro děti? Poslechněte si celý rozhovor.

Včera 26:24

Osobnost Plus: Amerika už není jednou společností. Je totiž rozklížená kulturně, říká amerikanista Anýž

Nebýt Spojených států, kdoví, jak by válka na Ukrajině teď vypadala. „Pro Američany je to zvláštní téma: pro běžného občana, který nežije zahraniční politikou a který svou zemi vnímá jako samostatný kontinent chráněný dvěma oceány, je to boj ve vzdáleném zámoří. Je to pro ně boj proti Rusku, které už jednou porazili a tuto kapitolu měli odškrtnutou jako hotovou,“ vysvětluje publicita a amerikanista Daniel Anýž. V USA dlouho žil, profesně ji sleduje léta.

Včera 45:56

Vizitka: David Možný: Jsem fascinovaný povrchem. Skoro všechno, co dělám, nevytvářím, ale přebírám

To pravé médium pro sebe brněnský umělec David Možný našel v roce 2000. Tehdy si totiž koupil první počítač a nadobro tak zahodil procesuální kresbu, jíž se do té doby v ateliéru zabýval. Na kontě má úspěšné, rytmem elektronické hudby a architekturou ovlivněné klipy, video založené na dekonstrukci obřího bukurešťského sídliště nebo instalaci Limbo Hardware, kterou vystaví na Pražském Quadriennale. Není to nic pro klaustrofobiky, řekl ve Vizitce Ondřejovi Cihlářovi.

Včera 22:33

Jak to vidí...: Ekonom Kovanda: Všichni pracujeme, ale ekonomika neroste! Jak vymazat vrásku na čele ekonomů?

Podle ekonomů jsme pořád jednou nohou v technické recesi. Důvodem je snížená spotřeba domácností. Ekonomika stagnuje a nevyvíjí se tak, jak se očekávalo. I navzdory tomu, že český trh práce je přehřátý. Jak situaci řešit? Pomohla by změna struktury české ekonomiky? A je to vůbec realizovatelné? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě probere boj centrální banky a vlády s inflací a vysvětlí americký zákon o platební neschopnosti.

Před dvěma dny 27:31

Jak to vidí...: Tomáš Laně, turkolog, bývalý velvyslanec ČR v Turecku

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc. Repríza.

Před dvěma dny 24:15

Dvacet minut Radiožurnálu: Plukovník: Protiruská ofenziva? K operačnímu úspěchu by vedla vzdušná převaha. Tu ale Ukrajina nemá

Už několik dní se objevují zprávy o chystané ukrajinské protiofenzivě, která by mohla zvrátit vývoj konfliktu ve prospěch Kyjeva. Jakými zbraněmi a v jakém směru mohou ukrajinské jednotky zaútočit? Má ukrajinská armáda šanci vytlačit nepřítele z celého svého území?Vladimír Kroc se ptal plukovníka generálního štábu v záloze Zdeňka Petráše.

Před dvěma dny 27:53

Host Lucie Výborné: Ve vztahu je důležitá tolerance, usmívá se herec Navrátil. Hraje v divadelní komedii Chlapi sobě

Herec Oldřich Navrátil patří k hercům, kteří kromě své profese i velice rádi fyzicky pracují. Do studia Radiožurnálu přišel se svou vestou, bez které nikdy nevychází z domu, a s moderátorkou Lucií Výbornou se rozpovídal o trampingu, o divadle, a také o nejnovější komedii Chlapi sobě, která má v červnu premiéru ve Studiu DVA. Proč se místu, kde rád pobývá, říká Údolí skřeků?

Před dvěma dny 25:45

Osobnost Plus: Politolog Jelínek: Neměli bychom nejvyššího ústavního politika zmačkat a hodit do koše

Současná 50tisícová renta pro exprezidenty je nedůstojná, domnívá se politolog Lukáš Jelínek, který pracoval i jako konzultant politiků v sociální demokracii. „Je pravda, že současná doba tomu úplně nesvědčí – když všichni volají po šetření, úsporách a po tom, aby se úspory, konsolidační balíčky a reformy dotkly všech. Na druhou stranu to je velká ostuda České republiky, protože se už prakticky dvě desítky let renta nezměnila,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

Před dvěma dny 46:59

Vizitka: Pavlína Štorková: V Manželce publikovaného básníka si dovoluji diváka zaskočit

Nejlepší herecký výkon loňského roku podala podle divadelní kritiky Pavlína Štorková v monodramatu Studia Hrdinů Manželka publikovaného básníka, ve kterém hodinu čtyřicet hraje v kůži básnířky Sylvie Plath. Sedm sezon je členkou činohry Národního divadla, nedá ale dopustit na Divadlo Letí, kde začínala a kde se seznámila s cool dramatikou, ani na „rodné“ Klicperovo divadlo. V čem jí na DAMU nejvíc pomohl Miroslav Krobot? I o tom mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.