Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Čínský režim chytře a zákeřně vymývá lidem mozek „mírným blahobytem“, říká sinolog Reismüller

Chápat Čínu znamená pochopit leninský až stalinský systém, který v Číně je, tvrdí František Reismüller, sinolog, podle kterého se dnes běžný Číňan má lépe než běžný Čech před rokem 1989.

26:11

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 26:52

Osobnost Plus: Matematik Levínský: Covid a nová vláda? Od té předchozí se moc neliší – reaguje pozdě, ale noblesně

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už před několika týdny řekl, že se letní covidová vlna dala čekat – na podzim ale zaútočí jako probuzený medvěd. Matematik a člen poradní skupiny pro pandemii za vlády Andreje Babiše (ANO) René Levínský to teď s nadsázkou hodnotí slovy: „Myslím, že zavřeme oči, protože když je člověk zavře, tak pak ho ten medvěd nevidí. Stejně, jako to tak lidé dělají běžně.“

Dnes 44:14

Vizitka: Herec Tomáš Jeřábek: Angažmá v Dejvickém divadle je pro mě krok z komfortní zóny

Jeho tvář je úzce spojená s postavou úlisného bankéře v jedné reklamní kampani, své síly ale Tomáš Jeřábek vkládá hlavně do divadelního a filmového herectví. Dvacet let je součástí Divadla Vosto5, od roku 2017 je pak posilou Dejvického divadla. „Jsem naturščik a nemám žádný herecký systém. Když mi to nejde hned na začátku, zablokuju se, jako kdyby mi někdo zalil nohy do betonu,“ řekl ve Vizitce v rozhovoru s kolegou Ondřejem Cihlářem. Repríza z 24. května 2022.

Dnes 24:12

Jak to vidí...: Břetislav Tureček: Zbloudilá kulka, nebo válečný zločin? Mlha nad smrtí palestinské novinářky trvá

Americko-palestinská reportérka televize Al-Džazíra Širín Abú Aklahová byla zastřelena 11. května na Západním břehu Jordánu během natáčení operace izraelských vojáků. Zda šlo o zbloudilou kulku, nebo cílené zabití civilistky rozpoutalo ostrý spor mezi Palestinci a Izraelci. S vyšetřováním měli pomoct Američané. Proč v roli arbitra selhali? Zahraničněpolitický komentátor Břetislav Tureček v audiozáznamu vysvětlí, co se děje v Iráku, i to, jaké změny čekají poutníky do Mekky.

Včera 23:24

Dvacet minut Radiožurnálu: Pavla Holcová: Věřila jsem, že o kauze Kuciak už víme vše. Stále ale objevujeme další komnaty hnusu

Beznadějně vyprodaným snímkem na 56. MFF v Karlových Varech je filmový dokument Kuciak: Vražda novináře. Přináší film o dvojité vraždě s mafiánským rukopisem nové skutečnosti? Jak kauza změnila slovenskou společnost? A dá se kauza považovat za uzavřenou? Vladimír Kroc se zeptal ředitelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové.

Před dvěma dny 24:29

Dvacet minut Radiožurnálu: Ondřej Matějka: ÚSTR skutečně zlaťáky neoplývá. Tomu, jak to celé dopadlo, jsme ale zabránit nemohli

Nové vedení Ústavu pro studium totalitních režimů tvrdí, že je instituce ve svízelné finanční situaci. Kdo může za to, že ÚSTR přišel o své sídlo v Praze na Žižkově? Proč fungování Ústavu opakovaně provázejí konflikty a vášnivé debaty? A má vůbec existence této instituce skoro 33 let po listopadu 1989 smysl? Tomáš Pancíř se zeptal bývalého náměstka ředitele Ondřeje Matějky.

Před třemi dny 24:07

Dvacet minut Radiožurnálu: Zuzana Hrzalová: V líbivé krabičce, s příchutí žvýkačky. Nikotinové sáčky si mohou koupit i děti

Nikotinové sáčky jsou u nás běžně dostupné. Kvůli tomu, že se nevyrábějí z tabáku, si je mohou bez omezení koupit i děti. Jak velkým rizikem pro ně nikotinové sáčky jsou? Mohou rodiče poznat, že se jejich dítě stává na nikotinu závislé? Jak by měl zareagovat stát? A jak často užívají děti v Česku alkohol a další návykové látky? Tomáš Pancíř se zeptal Zuzany Hrzalové, ředitelky Národní linky pro odvykání.

Před třemi dny 26:23

Osobnost Plus: Váhání Německa a Francie nad podporou Ukrajiny má obchodní i historické kořeny, tvrdí filozof Kroupa

Jaké výsledky zatím přinesla ruská agrese na Ukrajině? Co nám řekla nejen o obou aktérech, ale i o zbytku Evropy? Hostem Osobnosti Plus je filozof Daniel Kroupa. Podle něj výsledek už máme: víme, že ruská armáda opředená mýty neporazitelnosti nebyla schopna porazit za pět měsíců mnohonásobně slabšího soupeře.

Před třemi dny 25:50

Jak to vidí...: Vladimíra Dvořáková: Děsí mě, s jakými lidmi jsou naši politici v kontaktu. I to, jak se tím chlubí

Policie stále prošetřuje zásah na pražském magistrátu a v pražském dopravním podniku. Takzvaná kauza Hlubuček už vedla k rezignacím jak v radě hlavního města, tak uvnitř vládního hnutí STAN. Jaké politické dopady může kauza mít? A podle čeho soudit, že jde o systémový problém? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí začínající prezidentskou kampaň, vysvětlí, co se děje v kanceláři ombudsmana Křečka, i to, za jakých podmínek je odvolatelný prezident.

Před čtyřmi dny 26:41

Jak to vidí...: Co vede poutníky k návštěvě poutního místa, přiblíží Kateřina Pařízková ze spolku Poutní cesta Hájek

Jak v historii vznikaly poutní cesty? Co vede poutníky k návštěvě poutního místa? Souhlasí Kateřina Pařízková s názorem, že farnosti a církev byly svým způsobem předchůdci cestovních kanceláří? Čím je mimořádná loreta v Hájku? Daří se františkánům obnovit areál kláštera v Hájku, a jak proměny vnímají místní? Jak probíhá novodobá pouť do Hájku? Kdo dnes odpovídá za stav historických poutních cest? Čím Kateřinu Pařízkovou okouzlila krátká poutní cesta z Chocně do Hemže?

Před čtyřmi dny 24:53

Úžasné životy: Waldemar Matuška podle Heleny Vondráčkové

On jí během prvního společného vystoupení tiskl ruku, aby ji nepřemohla tréma, ona mu jeho poslední roky života osladila meruňkovými knedlíky. Waldemar Matuška a Helena Vondráčková byli nejen kolegové, ale také velcí přátelé. V čem je kouzlo Matuškových písní?