Před týdnem

Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Čínský režim chytře a zákeřně vymývá lidem mozek „mírným blahobytem“, říká sinolog Reismüller

Chápat Čínu znamená pochopit leninský až stalinský systém, který v Číně je, tvrdí František Reismüller, sinolog, podle kterého se dnes běžný Číňan má lépe než běžný Čech před rokem 1989.

26:11

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 23:24

Dvacet minut Radiožurnálu: Pavla Holcová: Věřila jsem, že o kauze Kuciak už víme vše. Stále ale objevujeme další komnaty hnusu

Beznadějně vyprodaným snímkem na 56. MFF v Karlových Varech je filmový dokument Kuciak: Vražda novináře. Přináší film o dvojité vraždě s mafiánským rukopisem nové skutečnosti? Jak kauza změnila slovenskou společnost? A dá se kauza považovat za uzavřenou? Vladimír Kroc se zeptal ředitelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové.

Včera 24:29

Dvacet minut Radiožurnálu: Ondřej Matějka: ÚSTR skutečně zlaťáky neoplývá. Tomu, jak to celé dopadlo, jsme ale zabránit nemohli

Nové vedení Ústavu pro studium totalitních režimů tvrdí, že je instituce ve svízelné finanční situaci. Kdo může za to, že ÚSTR přišel o své sídlo v Praze na Žižkově? Proč fungování Ústavu opakovaně provázejí konflikty a vášnivé debaty? A má vůbec existence této instituce skoro 33 let po listopadu 1989 smysl? Tomáš Pancíř se zeptal bývalého náměstka ředitele Ondřeje Matějky.

Před dvěma dny 24:07

Dvacet minut Radiožurnálu: Zuzana Hrzalová: V líbivé krabičce, s příchutí žvýkačky. Nikotinové sáčky si mohou koupit i děti

Nikotinové sáčky jsou u nás běžně dostupné. Kvůli tomu, že se nevyrábějí z tabáku, si je mohou bez omezení koupit i děti. Jak velkým rizikem pro ně nikotinové sáčky jsou? Mohou rodiče poznat, že se jejich dítě stává na nikotinu závislé? Jak by měl zareagovat stát? A jak často užívají děti v Česku alkohol a další návykové látky? Tomáš Pancíř se zeptal Zuzany Hrzalové, ředitelky Národní linky pro odvykání.

Před dvěma dny 26:23

Osobnost Plus: Váhání Německa a Francie nad podporou Ukrajiny má obchodní i historické kořeny, tvrdí filozof Kroupa

Jaké výsledky zatím přinesla ruská agrese na Ukrajině? Co nám řekla nejen o obou aktérech, ale i o zbytku Evropy? Hostem Osobnosti Plus je filozof Daniel Kroupa. Podle něj výsledek už máme: víme, že ruská armáda opředená mýty neporazitelnosti nebyla schopna porazit za pět měsíců mnohonásobně slabšího soupeře.

Před dvěma dny 25:50

Jak to vidí...: Vladimíra Dvořáková: Děsí mě, s jakými lidmi jsou naši politici v kontaktu. I to, jak se tím chlubí

Policie stále prošetřuje zásah na pražském magistrátu a v pražském dopravním podniku. Takzvaná kauza Hlubuček už vedla k rezignacím jak v radě hlavního města, tak uvnitř vládního hnutí STAN. Jaké politické dopady může kauza mít? A podle čeho soudit, že jde o systémový problém? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí začínající prezidentskou kampaň, vysvětlí, co se děje v kanceláři ombudsmana Křečka, i to, za jakých podmínek je odvolatelný prezident.

Před třemi dny 26:41

Jak to vidí...: Co vede poutníky k návštěvě poutního místa, přiblíží Kateřina Pařízková ze spolku Poutní cesta Hájek

Jak v historii vznikaly poutní cesty? Co vede poutníky k návštěvě poutního místa? Souhlasí Kateřina Pařízková s názorem, že farnosti a církev byly svým způsobem předchůdci cestovních kanceláří? Čím je mimořádná loreta v Hájku? Daří se františkánům obnovit areál kláštera v Hájku, a jak proměny vnímají místní? Jak probíhá novodobá pouť do Hájku? Kdo dnes odpovídá za stav historických poutních cest? Čím Kateřinu Pařízkovou okouzlila krátká poutní cesta z Chocně do Hemže?

Před třemi dny 24:53

Úžasné životy: Waldemar Matuška podle Heleny Vondráčkové

On jí během prvního společného vystoupení tiskl ruku, aby ji nepřemohla tréma, ona mu jeho poslední roky života osladila meruňkovými knedlíky. Waldemar Matuška a Helena Vondráčková byli nejen kolegové, ale také velcí přátelé. V čem je kouzlo Matuškových písní?

Před čtyřmi dny 39:48

Stříbrný vítr: Režisérka Jitka Němcováí: Proč jí Otakar Vávra prodloužil dětství?

Mravnost, úctu a toleranci mají vyjadřovat filmy, pod kterými je podepsaná režisérka Jitka Němcová. Jak se přihodilo, že se právě v italské metropoli naučila podstatné dovednosti, totiž rozhodovat o svém životě? Přečteme si někdy milostné dopisy, které jí do Říma chodily z Československa? A proč říká, že jí Otakar Vávra prodloužil dětství?

Před pěti dny 25:06

Osudové ženy: Květoslava Neradová: Tajné přednášky, samizdat i rozšiřování Charty 77. Výslechům navzdory

Vysokoškolská pedagožka, znalkyně literatury i člověk, který uměl otevřeně a kriticky hodnotit dění kolem sebe. Studenti ji ale vyhledávali i pro její schopnost naslouchat. Tajné přednášky v jejím bytě však neunikly pozornosti StB. Ke spolupráci se navzdory opakovaným výslechům zlomit nenechala. Po roce 1989 začala spolupracovat s Českým rozhlasem. Zemřela v roce 2016 v nedožitých 83 letech. V dokudramatu účinkují Nina Rudišová, Ivana Uhlířová nebo teolog Martin Chadima.

Před pěti dny 23:55

Dvacet minut Radiožurnálu: Kalhousová: Izraelská koalice padla zásluhou Netanjahua, svrhl ji pomocí zákona o osadnících

Izraelská koaliční vláda Naftaliho Beneta, tvořená stranami celého politického spektra včetně jedné arabské po roce fungování skončila. Jakými výsledky se může pochlubit? Kdo nastoupí na její místo? A jaký vztah k Izraeli projevují čeští političtí představitelé? Tomáš Pancíř se ptal Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.