Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Vymlouvat se srovnáváním s jinými je nebezpečné. Relativizuji tím své skutky, říká psycholog Špok

Po desetiminutovém průzkumu vidím, že se vox populi na Twitteru jasně shoduje na tom, že skandály STAN jsou ničím v porovnání s historickými skandály mnohem horšího ANO. Toto cesta k lepší politice asi nebude, konstatuje psycholog a publicista Dalibor Špok. „Srovnávání je v pořádku. Nesmí se ale stát hlavním způsobem, jak čerpáme identitu nebo o co se opíráme v odůvodnění našich skutků,“ vysvětluje.

26:27

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Před třemi dny 26:11

Čínský režim chytře a zákeřně vymývá lidem mozek „mírným blahobytem“, říká sinolog Reismüller

Chápat Čínu znamená pochopit leninský až stalinský systém, který v Číně je, tvrdí František Reismüller, sinolog, podle kterého se dnes běžný Číňan má lépe než běžný Čech před rokem 1989.

Před pěti dny 26:43

Opravit dědičnou nemoc u člověka umíme, rizika ale stále převažují, vysvětluje biolog Petr

Jak daleko jsme od toho, abychom mohli zbavit své potomky dědičných nemocí genetickým zásahem? Hostem Osobnosti Plus je biolog, bioetik a genetik Jaroslav Petr, podle kterého už v té době pomalu jsme. „Zažíváme revoluční čas, i když si to laická veřejnost asi neuvědomuje.“

Před šesti dny 26:27

Kartous: Pokud Gazdíka nahradí člověk, který nebude tak průbojný, může se reforma školství zabrzdit

Stále vychováváme pasivní lidi, kteří se bojí riskovat, říká muž, který by z ministerstva školství udělal ministerstvo vzdělávání a změnil ho na ministerstvo silové. Post ministra školství po odcházejícím Petru Gazdíkovi (STAN) mu ale nabídnut nebyl. „Za jistých okolností bych to dělal. Ale není zájem politické reprezentace. Jsem pro mnoho lidí pravděpodobně příliš velké riziko,“ míní ředitel Pražského inovačního institutu a odborník v oblasti vzdělávání Bohumil Kartous.

Před týdnem 26:22

Ukrajinci by teď asi nejraději místo jednoho Scholze viděli stovku Leopardů, uvažuje historik Adamec

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek dorazili do Kyjeva. Ukrajině mají předat poselství o jednotě a plné soudržnosti zemí Evropské unie. „Je otázka, co tam tito ,tři králové‘ v takto silné sestavě přinášejí. Jedna věc jsou veřejné deklarace, ale podle mne to bude něco silnějšího než jen obecné deklarace o evropské solidaritě,“ uvažuje historik a politolog Jan Adamec.

Před týdnem 25:43

Jako by dnes platilo: Kdo nezdražuje, okrádá rodinu, hodnotí českou inflaci komentátor Pečinka

Současná vláda se potýká s problémy, které nezažila žádná z předchozích porevolučních vlád. Jak by měla řešit souběh několika krizí a rozvrat státních financí? „Programové prohlášení, se kterým předstoupila vláda 17. ledna před sněmovnu a dostala důvěru, tak dnes už v podstatě neplatí,“ uvádí politický komentátor Bohumil Pečinka.

Před týdnem 27:01

Kdyby vir HIV přišel jen o 20 let dřív, mohl vyhubit celé lidstvo, uvažuje evoluční biolog Flegr

„Super viry, které by lidstvo ještě před 20 lety mohly vyhubit – a před 40 lety určitě vyhubit, nás dnes už nevyhubí. Věda poskočila hodně dopředu, a to, že dokážeme v řádu několika dnů vyvinout detekční soupravy, které umožňují zjistit, kdo je nakažený a kdo ne, že dokážeme v řádu měsíců udělat vakcíny, které opravdu ochrání – když už ne proti nákaze, tak proti vážnému průběhu –, tak to je obrovský pokrok,“ říká evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Před týdnem 26:56

Na radikální reformy zdravotnictví není doba, ale po vládě je chtějme, radí bývalý ministr Heger

Jak hodnotí současný stav rezortu zdravotnictví muž, který mu kdysi šéfoval? „Vždy se dá dělat něco líp a vždycky se dá kritizovat něco, co dělali ti před vámi. Ale to není moc k ničemu. Vláda se prostě musí snažit – ale dělat reformy v době, kdy je příšerná krize a inflace, nelze,“ uvádí vysokoškolský pedagog a bývalý ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger.

Před 2 týdny 25:36

Putin vytvořil silný národ. Ukrajinci jsou stále semknutější, říká fotografka Zímová

Jaké to je dokumentovat válku na Ukrajině a stát s foťákem přímo v první linii, která je prý téměř všude? Jak změnila válka Ukrajince? Hostem Osobnosti Plus je fotografka Iva Zímová, která s fotoaparátem objela nejen Kosovo a Čečnu a Ukrajinu zná velmi dobře. „Dost se změnilo už v roce 2014 po Majdanu. Ale překvapilo mě, jak jsou Ukrajinci organizovaní a třeba jejich starostové zůstali na svých místech,“ chválí situaci.

Před 2 týdny 26:22

Vždy to bylo nahoru, dolů. Teď už ale s nejistotou žijeme pořád, uvažuje divadelník Petr Forman

Divadelník a loutkoherec Petr Forman sám sebe označuje za potulného komedianta. Má za sebou řadu projektů, úspěchy sklízí doma i v zahraničí. „Poslední roky už nikde moc nejezdíme – a po covidu do toho vstoupila válka. Ale doba je taková, jaká je: Všechny země se potýkají s pocovidovými problémy a celá Evropa s válkou, inflací a nedostatkem,“ uvádí v pořadu Osobnost Plus umělec.