- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti
Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Vymlouvat se srovnáváním s jinými je nebezpečné. Relativizuji tím své skutky, říká psycholog Špok
Po desetiminutovém průzkumu vidím, že se vox populi na Twitteru jasně shoduje na tom, že skandály STAN jsou ničím v porovnání s historickými skandály mnohem horšího ANO. Toto cesta k lepší politice asi nebude, konstatuje psycholog a publicista Dalibor Špok. „Srovnávání je v pořádku. Nesmí se ale stát hlavním způsobem, jak čerpáme identitu nebo o co se opíráme v odůvodnění našich skutků,“ vysvětluje.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Jak to vidí...: analytik Pavel Havlíček
Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.
Dvacet minut Radiožurnálu: Jakub Landovský: Opona nad skutečnými zájmy Ruska spadla. V Kaliningradu ale jen haraší zbraněmi
Ruské hrozby kvůli exklávě u Kaliningradu jsou znepokojivé. Rozhoří se ozbrojený konflikt i tam? Co přinese schůzka zemí G7 a následující summit Severoatlantické aliance? Podaří se státům NATO přesvědčit Turecko, aby nebránilo vstupu dosud neutrálních severských zemí do Aliance? A jak by vstup Švédska a Finska Alianci posílil? Vladimír Kroc se ptal velvyslance při NATO Jakuba Landovského.
Host Lucie Výborné: Jídlem plýtváme hlavně doma. Prodejci by se měli inspirovat v Německu, říká šéfka potravinové banky
Věra Doušová je ředitelkou Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj. „Mám ráda život a ničeho se nebojím předem. Každá dobrá věc musí dobře dopadnout.“ Tak zní krédo Věry Doušové. V roce 2018 získala cenu Laskavec. Kde se v ní vzala touha pomáhat lidem? „Myslím, že je to přirozená lidská potřeba. Ale někdy mají lidé tolik starostí, že na tohle jim nevyjde čas. Snažím se žít s radostí a nějak se mi to daří. Možná, že mám jenom štěstí,“ usmívá se.
Vizitka: Turbulentní dětství mě naučilo pozorovat rodinu zvenčí, říká Simona Bohatá, autorka Klikaře Benyho
„Ve třinácti jsem doma objevila desku s přechodem pro chodce na obalu. Když začala hrát píseň Come Together, už nikdy nic nebylo jako dřív, popisuje spisovatelka Simona Bohatá svůj iniciační kulturní zážitek. Kromě The Beatles má ráda i fotografii a filmy, z těch českých ji svou atmosférou zaujalo Osmdesát dopisů Václava Kadrnky. Ve Vizitce ale s Markétou Kaňkovou mluvila samozřejmě i o svých knihách, ovlivněných životem na Žižkově a ve Strašnicích.
Jak to vidí...: Pavel Havlíček: Žádný blesk z čistého nebe. Ukrajina se na členství v EU připravuje celá desetiletí
Země Evropské unie včera na summitu v Bruselu udělily Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. Proč je nyní jejich členství v evropském společenství myslitelné? Co se změnilo? A je Evropská unie na své rozšíření připravená? Analytik Pavel Havlíček v audiozáznamu ještě připomene 80 let od vyvraždění osady Ležáky nacisty a vysvětlí, proč došlo k zásadnímu obratu v německé politice.
Dvacet minut Radiožurnálu: Hejtman Půta: Před snižováním dluhů má přednost chod domácností a průmyslu
Hnutí STAN svolalo mimořádný sněm. Změní se kontrolní mechanismy uvnitř hnutí? Kdo bude stát v čele Starostů a nezávislých? A věděli jeho členové o práci náměstka pražského primátora Petra Hlubučka? Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou.
Osobnost Plus: Čínský režim chytře a zákeřně vymývá lidem mozek „mírným blahobytem“, říká sinolog Reismüller
Chápat Čínu znamená pochopit leninský až stalinský systém, který v Číně je, tvrdí František Reismüller, sinolog, podle kterého se dnes běžný Číňan má lépe než běžný Čech před rokem 1989.
Vizitka: Jakub Masker Matuška: Přes graffiti jsem objevoval nové věci, rád jsem měl i gotiku a modernu
Precizní linka, figura, ale taky sprejová barva vzdáleně připomínající graffiti minulost dnes především malíře a kreslíře Jakuba Maskera Matušky. Barevný triptych, který jako kdyby na Zemi právě přistál z Měsíce, je možné vidět do srpna na kolektivní výstavě s názvem Wall Street v pražské Ville Pellé. Kam se Matuškova tvorba posunula? I o tom byla Vizitka, již moderoval Ondřej Cihlář.
Host Lucie Výborné: Tiskař se musí vžít do výtvarníka, dílo vzniká společnou prací, popisuje litograf
Martin Bouda je majitel nejstarší litografické dílny v Čechách. Sídlí v Říční ulici na Malé Straně, v domě, ve kterém tvořili bratři Čapkové. Do dílny chodili slavní výtvarníci, kamenotiskem tady vznikla spousta grafik. Jak proces tisku z kamene probíhá? Proč dřív výtvarníci kreslili zrcadlově obráceně? A jaké tisky jsou nejvzácnější? Poslechněte si rozhovor Lucie Výborné z litografické dílny.
Jak to vidí...: Iva Holmerová: Místo léků aktivita v přírodě? Projekt Recetas chce zmírnit osamělost starých lidí
Seniory trápí nejenom neduhy spojené se stářím, ale také velká osamocenost. Hůře jsou na tom paradoxně ti, kteří žijí ve velkých městech. Právě na ně cílí mezinárodní projekt Recetas, který včera hostila i Praha. Co je cílem ambiciózního projektu? Gerontoložka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě probere téma cestování ve vyšším věku i to, proč je tolik důležitá informační hygiena.