Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Karel Oliva, jazykovědec

Léta profesně sleduje zblízka jazyk a jeho používání. Sám několik jazyků ovládá. Jak dlouho vydrží novotvary jako Putler, Russko nebo covidárium? Který ze současných českých politiků je podle něj rozeným rétorem? A změnila nějak češtinu politická korektnost? Moderuje Barbora Tachecí.

26:02

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 25:44

Lukáš Macek, politolog, ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií

"Prožíváme období, kdy skutečně dochází k velké polarizaci a vzniká hluboké rozdělení 'padesát na padesát'. Vidíme to v USA s fenoménem Donalda Trumpa, ve Velké Británii s fenoménem brexitu a je to nyní patrné i v české prezidentské volbě," uvedl už před čtyřmi lety muž, který zblízka sleduje evropskou a českou politiku z francouzské perspektivy. Má podle něj česká společnost období největší polarizace za sebou, nebo ještě přijde třeba v rámci energetické krize? Doutná kolem ruské invaze a naší pomoci Ukrajině nějaký celospolečenský konflikt? A co odhalila ruská agrese o systému fungování EU? Moderuje Barbora Tachecí.

Včera 27:00

Jan Kuklík, profesor, právník, prorektor, PF UK

Specializuje se na moderní právní dějiny po roce 1990. Letos v únoru se přesunul z pozice děkana Právnické fakulty v Praze na prorektorský post Univerzity Karlovy. Co říká tomu, jak se stávajícímu prezidentovi povedlo dalším českým prezidentům ukázat, jak lze zacházet s ústavou? Byla za posledních 33 let nějaká etapa, kdy právo nemělo tak silné slovo, jako by mělo mít? A co si odnesl z kauzy Feri, která vybublala v době jeho šéfování Právnické fakultě? Moderuje Barbora Tachecí.

Před čtyřmi dny 25:57

Krajinářská architektka: Stát by měl říct, že krajina je veřejný zájem, a ne jen výrobní prostředek

Krajina nám má poskytovat vodu, vzduch a má být prostorem pro biodiverzitu. Místo toho je však česká krajina vysušená a zároveň náchylná na povodně. Zásahy do krajiny, které u nás začaly už v roce 1948, odvodnily půdu, scelily pozemky a tvrdě zregulovaly řeky a potoky. Může být na vině tzv. resortismus a to, že vodu nevnímáme jako jeden celek? A jak by se dalo zlepšit zadržování vody v krajině?

Před pěti dny 25:50

Válka s Janem Veverou

Před šesti dny 25:57

Fodorová: Strana byla pro rodiče něco neotřesitelného, i přestože nechala matku v 50. letech uvěznit

Její matka Lenka Reinerová, o které Anna Fodorová napsala knihu Lenka, byla členkou komunistické strany. Ta ji v 50. letech nechala uvěznit, přesto vstoupila zpátky do strany. Oba rodiče „prohlédli“ až během okupace v roce 1968, kdy už si ale jejich dcera budovala nový život v Anglii, kde žije dodnes. Jak se Anna Fodorová vyrovnávala s traumatem komunistického věznění své matky a se smrtí širší rodiny během holokaustu? A jak o takové zkušenosti mluvit s dítětem?

Před týdnem 26:17

Filozof Petříček: V Rusku už není s čím lež srovnávat. Jde o nemožnost rozpoznat jakoukoliv pravdu

Ruská agrese vůči Ukrajině nekončí. Putin navíc používá geopolitické strategie, aby Ukrajinu zcela rozložil. Má smysl Ukrajině pomáhat? Co se dá říct o Putinových vizích? Bývalý disident, intelektuál a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Petříček během zahájení ruské agrese oprášil svoji ruštinu a párkrát se podíval na oficiální ruskou televizi. „To, co jsem viděl a co jsem cítil, bylo mimo měřítka mých emocí,“ řekl.

Před týdnem 25:59

Politici neprojevují zájem se o potřebách vozíčkářů bavit, říká ředitel Centra Paraple Lukeš

Lidé na vozíku se denně potýkají s mnoha problémy. Překážkou jim jsou zejména bariéry ve městech a nedostatečná připravenost na jejich potřeby. Politická debata o tom, jak těmto lidem usnadnit život přitom uvázla na mrtvém bodě. Jak složité je pro lidi s postižením fungovat ve společnosti či si najít partnera?

Před týdnem 26:51

Problém Andreje Babiše není Čapí hnízdo, ale druhé kolo prezidentských voleb, věří novinář Štindl

K naplnění představ ideálního prezidentského kandidáta stačí Ondřeji Štindlovi prý málo: šance porazit Andreje Babiše (ANO) a nebýt přitom evidentně horší než on. O dalších stránkách boje o prezidentství hovoří tento spisovatel, novinář a publicista v pořadu Osobnost Plus.

Před týdnem 25:47

Historik: Zelenskyj má obrovský kredit. On jediný zvládne manévrovat budoucí poválečnou obnovu země

Volodymyr Zelenskyj se zatím osvědčil jako perfektní válečný vůdce. Zvykli jsme si jej vídat ve vojenském oblečení apelujícího na celý západní svět, aby s pomocí Ukrajině neotálel. Kvůli konfliktu však stojí jeho politické plány a cíle zcela stranou. Jaký je tedy ve skutečnosti politik? Jak chce poválečnou Ukrajinu změnit?

Před 2 týdny 26:44

Němeček: Už to není boj vojáka proti vojákovi. Jen ležíte v zákopu a čekáte, až na vás něco spadne

Kameraman České televize Pavel Němeček dokumentoval první linie bojů na Ukrajině a byl blízko smrti, když pouhý metr o něj dopadl kus ruské rakety. Jak vnímá válečnou realitu ruské agrese na Ukrajině a co radí při setkání s ruským dronem?