Příběhy 20. století
21. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Osmdesáté výročí ghetta Theresienstadt. Příběh Felixe Kolmera – a desítek tisíc dalších obětí

Před osmdesáti lety – přesně to bylo 24. listopadu 1941 – odjel z Prahy do pevnostního městečka Terezín první židovský transport, který vezl 342 mužů. Tvořili tzv. Aufbaukommando (neboli komando výstavby) a měli za úkol začít připravovat nové evropské ghetto v protektorátu Čechy a Morava na brzký příjezd tisíců lidí. V transportu, označeném AK I., jel i pozdější odborník na akustiku Felix Kolmer (ročník 1922). Příběhy jsou tentokrát věnovány především jeho vzpomínkám.

50:02

Příběhy 20. století

Vydává: Český rozhlas

Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo, nebo se na ně mělo zapomenout.

Web

Včera 49:06

Tolik neštěstí za jeden den… Vzpomínky Antonie Kašparové a dalších českých dětí z Volyně

88letá Antonie Kašparová patří k posledním Čechům, kteří přišli na svět na Volyni, prožili tam krvavé roky 1939–1945 a po druhé světové válce se vrátili do staré vlasti. V posledních dvou letech jsme pro Paměť národa a Český rozhlas natáčeli právě vzpomínky „volyňských českých dětí“, jejichž rodiny se po repatriaci usadily v okolí Šumperka a Olomouce.

Včera 51:46

V dnešních Příbězích 20. století se Adam Drda věnuje vzpomínkám Volyňských Čechů - posledních pamětníků událostí druhé světové války na pomezí Polska a Ukrajiny

Většina českých rodin z Volyně byla repatriována v roce 1947 - rozhovory s tehdejšími dětmi vznikly v posledních dvou letech.

Před týdnem 50:29

Vladimír Zikan, prodavač v jednom obchodě na Václavském náměstí, utekl v roce 1948 do Spojených států amerických

Tam narukoval do armády a několik měsíců bojoval v Korejské válce, od které právě v těchto dnech uplynulo sedmdesát let. Příběh tohoto Čechoameričana zpracoval do následujícího dokumentu Mikuláš Kroupa.

Před týdnem 49:35

Prodavač z Václaváku se stal americkým vojákem a bojoval v korejské válce

Po převratu v únoru 1948 zavedli komunisté v naší zemi režim, který vyhnal během dvou let přes 20 tisíc lidí přes hranice. Jedním z nich byl i devatenáctiletý prodavač ve fotoprodejně na Václavském náměstí Vladimír Zikan. V zahraničí ho uvěznili, zamiloval se, přišel o zuby v korejské válce, vystudoval ekonomii a stal se vysokým manažerem obrovské americké továrny.

Před 2 týdny 48:28

Holčička z Berlína. Příběh židovské dívky Judis Urbanové rozené Baerové

V roce 1943 (ale mohlo to být i o něco dřív) přijel do Bohušovic nad Ohří transport z Německa. Byli v něm staří Židé, zničení dlouhou cestou a ve velmi špatném stavu, posbíraní pravděpodobně po různých starobincích. Měli jít do ghetta v Terezíně. Mezi tamními vězni, kteří měli na starost vykládání a prohlídku vlaku, byl i František Leiner, který našel v jednom z vagónů plačící asi dvouletou holčičku, zabalenou v potrhané dece.

Před 2 týdny 52:25

V dnešních Příbězích 20. století se bude Adam Drda věnovat osudům Judis Urbanové

Narodila se roku 1940 v Berlíně, nacisté ji připravili o rodiče a jako osamělá holčička se v roce 1943 dostala do ghetta v Terezíně s transportem starých lidí.

Před 3 týdny 50:33

Rozhlas slaví 18. května výročí 100 let své existence

Máme k dispozici tisíce různých příběhů spjatých s rádiem. Jsou shromážděné ve zvukovém archivu Paměť národa. Tato svědectví prostudoval a do rozhlasového dokumentu Příběhy 20. století zpracoval Mikuláš Kroupa.

Před 3 týdny 48:06

Rozhlas slaví sto let. Stále žijí lidé, kteří za svobodné rozhlasové vysílání nasazovali své životy

Bubnování dešťových kapek o celtu stanu. Bouřka. Štěkot psa. Rozechvělá slova radiotechnika Vlacha: „Haló, haló, zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu...“ Pak zahrála trubka státní hymnu. Takto poeticky začal vysílat 18. května 1923 ve 20 hodin a 15 minut z vypůjčeného skautského stanu rozhlas, který slaví sto let. Jsou s ním spojeny tisíce lidských dramat.

7. květen 2023 50:32

Dnešní Příběhy 20. století zaznamenaly vzpomínky Marty Neužilové z Bohušovic nad Ohří

Její matka Olga Klicperová patřila k protinacistickému odboji, pomáhala lidem, vězněným v terezínském ghettu, a v roce 1943 byla zavražděna v Osvětimi. Příběh zaznamenal Adam Drda.

7. květen 2023 49:29

Máma si asi nepřipouštěla, co jí hrozí… Příběh židovské odbojářky Olgy Klicperové a jejích dětí

Městečko Bohušovice nad Ohří leží v litoměřickém okrese, v těsném sousedství Terezína. Od podzimu 1941 do léta 1943 přijížděly na tamní nádraží židovské transporty, lidé odtud pokračovali pěšky do ghetta. V Bohušovicích před domem číslo 105 na Masarykově ulici je dnes možno narazit na kámen zmizelých (Stolpersteine), připomínající památku Olgy Klicperové.