- Podcasty
- Vlna

Poslechněte si podcast: Osmdesát let rozšířeného vědomí. Jak ovlivnilo LSD psychoterapii a hudbu?
„Stanislav Grof mi říkal, jak to bylo s tím Hofmannem. V roce 1943 pracoval s lysergamidem a dotkl se rukavicí koutku oka, aby se zbavil svědění. To byl začátek naší historie s psychedeliky,“ vypráví klinický psycholog a terapeut Michael Vančura o zrodu fenoménu LSD neboli dietylamidu kyseliny lysergové. Po náhodném setkání 16. dubna se švýcarský chemik o tři dny později intoxikoval záměrně. K tomuto datu si od té doby letos po osmdesáté připomínáme Bicycle Day.
Vlna
Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.
„Většina kamarádů říká, že je třeba utýct.“ Slovensko opouští úspěšní studenti, co ale ti ostatní?
Slovensko se chystá k volbám a odchody mladých lidí ze země jsou v předvolební vřavě velkým tématem. V prvním plánu se mluví hlavně o ekonomických problémech a frustrující politické kultuře. Při bližším prozkoumání lze ale odhalit, jak zemi bolestivě rozděluje přístup ke kvalitnímu vzdělání i materiální zázemí.
Kdyby bylo po mém, tak na žádných sociálních sítích nejsem, říká plavkyně Barbora Seemanová
Mistryně Evropy v plavání Barbora Seemanová se připravuje na letní olympijské hry v Paříži. Ať už na suchu, nebo ve vodě žije okamžikem a dokud jí plavání baví, je ochotná mu obětovat hodně. Pochází ze sportovně založené rodiny a v posledních letech se svými úspěchy dostala do širokého povědomí veřejnosti, kterou si ale drží zdravě od těla.
Jak na soustředění? Líp než potravinové doplňky funguje pohyb, říká Vojta z Brain We Are
Blíží se začátek akademického roku. Ti, kdo už nestudují, se po létě zase možná chystají na podzimní usebrání. Do podcastu Vlna proto tentokrát dorazil Vojtěch Hlaváček z podcastu Brain We Are, aby s posluchačstvem sdílel svoje tipy na to, jak se v roztěkaném světě lépe soustředit. Jak se ponořit do hluboké práce a na chvíli zapomenout na svůj telefon?
Vodní lůzr Hana Řičicová nabírá body na hnoji. Radio Wave se účastní projektu Udrž to!
Moderátorka Vlny Hana Řičičová se zúčastnila projektu Českého Rozhlasu Udrž to!. Jejím úkolem bylo najít tři způsoby, jak změnit své každodenní návyky, aby byly ekologičtější. Ukázalo se, že kromě kompostování a procházek po přírodě ji nejvíce pálí spotřeba vody.
Dohoda patří do všech vztahů. Věci se totiž strašně rychle mění, říká terapeut Honza Vojtko
„Bylo by fajn, kdyby lidi žili ve všech svých vztazích, nejen v těch intimních, s tím, že mají potřebu dělat dohody. Všechno má svůj kontext a věci se rychle mění. To, co platilo před týdnem, nemusí fungovat dneska. A nastupující generace žije pod velkým nátlakem toho, jak moc je to rychlé a jak rychle se všechno mění,“ říká párový terapeut Honza Vojtko v rámci debaty Inspiral Garden.
Na stopě zločinožroutům a murderinos: Proč žánr true crime válcuje žebříčky?
U nás se označují jako zločinožrouti, v zahraničí jako murderinos nebo crime junkies. Jsou to fanoušci a fanynky nejúspěšnějšího podcastového žánru vůbec – žánru true crime. Kritici ale občas pochybují, jestli je takové podání tragických zkušeností etické. Proč jsou skutečné zločiny i v podcastech tak populární? Existuje spojitost mezi feminismem a true crime? A vydělavá žánr na lidských traumatech?
Česká romantická komedie není ani vtipná, ani o lásce. Kdy se to změní?
„Někteří si na takové filmy prý chodí do kina odpočinout, já z nich většinou odcházím naprosto vyčerpaný,“ říká na účet převládajícího žánru domácí filmové a televizní tvorby režisér a scenárista Tomáš Pavlíček. Proč nejsou české romantické komedie vtipné a často ani romantické? Co se musí změnit, aby to bylo jinak? A kde hledá castingová režisérka Maja Hamplová nové talenty? Poslechněte si debatu podcastu Vlna Anety Martínkové a Hany Řičicové z LFŠ v Uherském Hradišti.
Velryby jsou prastará kultura, kterou jsme téměř zničili. Nový výzkum chce porozumět jejich jazyku
Tom Mustill je původně zoolog a biolog ochrany přírody, který se postupem času stal také filmovým dokumentaristou divočiny, spisovatelem a milovníkem velryb. Napsal knihu How to speak whale (Jak mluvit velrybsky), která vyšla v minulém roce. Cestuje po různých místech na Zemi, natáčí, naslouchá a vypráví příběhy a během toho prožívá velrybí písně taky sám na vlastní kůži.
Ferraty zpřístupňují prudké štíty hor všem. V tom je jejich krása i skrytá hrozba
Ferraty zvyšují dostupnost lezení pro širokou veřejnost. Za starých časů si takovou trasu se zábradlím mohl zbudovat pasáček, který měl vysoko v Alpách stádo krav, ke kterým docházel, anebo armáda, která z horských štítů informovala o dění na frontě. Letos je to 180 let od první turistické ferraty na rakouském vrcholu Hoher Dachstein. V současnosti jde o čím dál oblíbenější aktivitu, která zpestřuje trasy turistům a vede na místa, kam by se bez železného lana dostal málokdo.
Vražedné kombinaci soli, tuku a křupnutí není snadné odolat. Brambůrky slaví 170 let
Legenda o prvních brambůrkách praví, že je jako první usmažil kuchař George Crum 24. srpna 1853 v luxusní restauraci Moon's Lake House v městečku Saratoga Springs ve státě New York. Chtěl se tak prý pomstít hostu Corneliu Vanderbiltovi, který několikrát vrátil opečené brambory, protože mu připadaly příliš tlusté a mastné.