Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 3712. září 2022

Poslechněte si podcast: Osm zbraní proti drahé energii. Všechny mají mouchy, fungují jen některé

Analýza Zuzany Kubátové. Vláda urychleně hledá obranu proti dopadům energetické krize. Většina evropských států už k nějakým zásahům do zdivočelého trhu přistoupila. Jaké jsou možnosti?

12:49

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 470Dnes 07:46

Kaczyński přiostřuje. Po gayích a migrantech vytáhl protiněmeckou kartu

Článek Filipa Harzera. Šéf polské vládnoucí strany rok před volbami vyostřuje protiněmeckou rétoriku. Německá ministryně si při návštěvě Varšavy znovu vyslechla polskou žádost na válečné reparace. Berlín se drží taktiky ustát věc mlčením.

Epizoda 470Dnes 06:08

Komentář: Klaus volí svého žáka Okamuru. Proč má cenu to řešit?

Komentář Petra Fischera. „Jako čerstvý, ale v principu vlastně dávný podporovatel SPD se opět blíží k davu, který jeho NE rozumí. I on říká Ne, Ne, Ne na všechno nové, co přichází do světa, na všechno, co nás nutí měnit se a proměňovat i společnost.“

Epizoda 468Včera 05:26

Komentář: Kvůli politikům jsme zdětinštěli. Nárok na blahobyt neexistuje

Komentář Martina Lobotky. Svět ve vnímání mnoha voličů není tím, čím vždy byl, ale pravým opakem: předvídatelným, bezpečným a pohodlným místem, v němž je vše nárokové a snadno dostupné.

Epizoda 469Včera 04:18

Obce, kraje a školy se snaží získat vliv na dění v padlé Sberbank

Článek Daniela Nováka. Těsně před schůzi věřitelů padlé banky Sberbank CZ kulminuje snaha věřitelských skupin v čele s radnicemi a kraji o získání vlivu na dění v historicky největším tuzemském bankrotu. V něm se hraje o desítky miliard korun.

Epizoda 467Včera 06:30

Film Blondýnka ukazuje Marilyn Monroe jako trpící bytost, dál bohužel nejde

Recenze Kláry Vlasákové. Život Marilyn Monroe jako série ponížení, násilí a stále se zvětšujícího odcizení od hereččina „pravého“ já. Film připomíná dlouhou horečnatou noční můru, samotná Marilyn je v něm však definována jen vztahy k mužům.

Epizoda 466Včera 06:28

Facebook stárne. Mladí v Česku se chytli do nečekané sítě

Analýza Petra Juny. Facebook zůstává nejen v České republice nejrozšířenější sociální sítí, mladí Češi však tráví čas hlavně na jiných platformách. Podle expertů ale navzdory zdání Facebook zdaleka nekončí.

Epizoda 465Před dvěma dny 06:18

Komentář: Koalice Spolu si uřízla pragmatickou ostudu

Komentář Martina Čabana. Trojice vládních stran nedokázala najít včas rozumného kandidáta, tak zvolila v danou chvíli jediné rozumné řešení.

Epizoda 464Před dvěma dny 05:59

EU opět mluví s Izraelem. Navzdory zabití novinářky a likvidaci neziskovek

Článek Milana Rokose. Izrael mluví o napravení historické chyby, Palestinci o legitimizaci apartheidu. Na tom, že Evropská unie po deseti letech obnovila pravidelná jednání s Izraelem, mají svůj podíl i Češi.

Epizoda 463Před dvěma dny 09:27

Měl ji znásilnit, teď je za hrdinu. MeToo s „čínským Bezosem“ je u konce

Článek Daniely Kučerové. On byl slavný „čínský Jeff Bezos“, ona byla vysokoškolskou studentkou. Znásilnit ji měl před čtyřmi lety u ní doma v USA. Jedna z nejsledovanějších čínských kauz #MeToo o víkendu definitivně a nečekaně utichla.

Epizoda 462Před dvěma dny 08:59

Komentář: Ukrajina za bodem bez návratu a co z toho plyne pro nás

Komentář Ivana Gabala. „Válka je i výzvou, zda si dokážeme uvědomit, co musíme změnit, abychom obstáli a posunuli se k bezpečnosti i vlastními silami a modernizací. A nejen přežíváním, spoléháním na odvahu Ukrajinců nebo naříkáním nad poměry.“