Zprávy z jižních Čech
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Osm dospělých autistů našlo druhý domov ve stacionáři v Budějovicích. Je jediný svého druhu v kraji

Nejenom děti s poruchami autistického spektra potřebují pomoc odborníků a organizací. Podpora je důležitá i pro mladistvé a dospělé autisty, a to včetně jejich rodin a blízkých. Věnuje se jim například českobudějovické Autiscentrum, které před devíti měsíci pro některé své klienty vybudovalo týdenní stacionář.

02:41

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:45

Nejvíc dětí chce hrát na klavír a kytaru. Třeboňská ZUŠ vybírá žáky při talentových zkouškách

Mladí umělci často začínají svou cestu na základní umělecké škole. Děti, které chtějí nějaký obor navštěvovat, musí projít talentovými zkouškami. Zájemci o hru na hudební nástroj u přijímaček zpívají, budoucí výtvarníci zase přicházejí s deskami plnými obrázků. Na třeboňskou základní uměleckou školu míří i uchazeči o taneční nebo dramatický obor.

Dnes 02:02

Tisíce lidí opět poběží ulicemi Českých Budějovic. Půlmaraton je už tradiční sportovní akcí

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice bude jednou z nejvýraznějších víkendových sportovních akcí na jihu Čech. Běžci vyrazí na trať dlouhou 21,0975 kilometru v sobotu 3. června v 19 hodin z náměstí Přemysla Otakara II. Zakladatel závodu a prezident organizačního výboru Carlo Capalbo považuje České Budějovice za tradičního člena běžecké rodiny.

Dnes 02:48

Komunitní dům pro seniory nahradil chátrající statek v Dražicích na Táborsku. Už má první nájemníky

Nový komunitní dům pro seniory začal fungovat v Dražicích na Táborsku. Za 50 milionů korun vyrostl na místě chátrajícího statku, který odkoupila obec. V přízemní bezbariérové budově vystavěné na půdorysu písmene U je celkem patnáct bytů, ve kterých se už zabydlují nájemníci.

Včera 03:28

Českobudějovický magistrát ukončí smlouvu s firmou, která připravuje nový územní plán města

Územní plán Českých Budějovic nebude dál vypracovávat Institut regionálních informací. Magistrát s touto brněnskou firmou ukončí smlouvu. Jednomyslně o tom rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání. Skončila tak několik let trvající spolupráce plná neshod a komplikací.

Včera 02:16

Dvě čápice sdílejí v Chýnově jedno hnízdo. Sledujte stejnopohlavní ptačí pár s mláďaty na webkameře

Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec. V jejich zahřívání se poctivě střídají.

Včera 02:59

Dům na slavonickém náměstí získá zpět historickou podobu díky záběrům z filmu Valerie a týden divů

Jednobarevná bílá fasáda po kouscích mizí z hotelu Pivoňka ve Slavonicích. Brzy ji nahradí nová. Po původní podobě domu na náměstí pátrali restaurátoři v historii okolních staveb i v moderních filmových archivech.

Před dvěma dny 02:39

Díky pamětnici našel hrob dvanácti lidí. Za svůj výzkum a jeho přiblížení lidem má Zlatého mamuta

Na začátku všeho byla vzpomínka pamětnice z Novobystřicka na to, že u křížku mezi kaštany je pohřbeno několik lidí. Archeolog Tomáš Pancíř se svým týmem je začal hledat a skutečně na poli u vesnice Blato objevil hrob dvanácti civilistů. Za svou práci dostal cenu nazvanou Zlatý mamut, vědci vyzdvihli způsob, jakým seznámil veřejnost se svým výzkumem.

Před dvěma dny 02:45

K bazénu za stokorunu. Provozovatelé jihočeských letních koupališť zdražují vstupné

Přípravy na sezónu na letních koupalištích vrcholí. Kromě úklidu finišují také stavební úpravy. Řada jihočeských areálů ale také pro návštěvníky připravila nové ceníky. Provozovatelé musí zdražovat.

Před třemi dny 03:02

Bývalý fotbalový reprezentant Jiří Kladrubský teď působí jako hrající trenér u budějovického béčka

Jiří Kladrubský pokračuje ve fotbalovém prostředí i po skončení aktivní kariéry. Kopačky do skříně ještě neuklidil. U B-týmu Dynama České Budějovice působí jako hrající trenér. Dokonce pomáhal vybudovat tréninkové centrum jihočeského klubu.

Před čtyřmi dny 02:53

Lidé v Jindřichově Hradci si stěžují, že jarní sečení trávy na hřbitově znečišťuje kamenné pomníky

Na zaschlou trávu na pomnících a odlétající kameny si stěžují majitelé hrobů na městském hřbitově v Jindřichově Hradci. Podle nich správa hřbitova při sečení trávy poškozuje náhrobky.