Stříbrný vítr
26. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Operní pěvec Adam Plachetka. Překvapilo ho, jak potřeboval zpomalit a dopřát si čas na rodinu?

Mladý muž s hvězdnou kariérou v operním světě, to je basbarytonista Adam Plachetka. Zaskočilo ho zjištění, že ke spokojenému životu nepotřebuje potlesk tak nezbytně, jak se u renomovaného pěvce očekává? Překvapilo ho, jak naléhavě potřeboval zpomalit, dopřát si čas na děti a rodinu? A připouští, že by ho fanoušci a ctitelky mohli v budoucnu potkávat také třeba jako režiséra nebo dirigenta?

42:00

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Dnes 39:12

Filip Šumbera: Když sázím strom, věřím, že jeho krásu bude prožívat někdo jiný

Věří v duši stromu tak, jako věří v duši každého živého tvora. Filip Šumbera z jižní Moravy pracuje jako zámecký zahradník ve Valticích, ze dřeva vyřezává nádobí i šperky. Jak by nás stromy mohly ovlivnit ve vztahu k lidem? Umíme naslouchat melodii a hlasu jednotlivých druhů dřevin? A jaké zprávy o přírodě vydává starý hluboký les? Moderuje Jitka Novotná.

Před týdnem 43:42

Yvonne Přenosilová. Proč zpěv nikdy nebrala příliš vážně?

Zpěv syrový a dravý, pravdivý, autentický. K tomu odzbrojující upřímnost. Co s Yvonne Přenosilovou putovalo po všech jejích domovech a adresách? Čím ji tak těšila profese letušky? Proč zpěv nikdy nebrala příliš vážně? A co postrádala u dnešních písniček? Rozhovorem z roku 2021 připomínáme zesnulou zpěvačku. Moderuje Jitka Novotná.

Před 2 týdny 39:14

Cimbál je jako šaman, vtáhne vás do kouzelného světa, říká hráč na tento nástroj Dalibor Štrunc

Cimbál je šaman – kdo za něj usedne, bývá brzy vtažen do jeho kouzelného světa, říká hráč na tento nástroj, také zpěvák, aranžér, skladatel a pedagog Dalibor Štrunc. S jakými pocity se ohlíží za třemi dekádami své kapely Cimbal Classic? V jakém smyslu bývá svízelná dvojakost jeho vztahu s manželkou i spoluhráčkou a zpěvačkou Katkou? A těší je, že vášeň pro hudbu i další umění zdědily také jejich děti?

Před 3 týdny 39:25

Musherka Jana Henychová: Proti lidem na severu jsem slabé ořezávátko

Závodnice se psím spřežením Jana Henychová se neváhá postavit na startovní čáru extrémně náročných závodů v polární krajině, navíc v ne zcela rovných podmínkách. Kdy pochopila, že je lepší být poslední v první lize než tisíckrát vítězem v lize třetí? Co se naučila od své smečky siberianů? A na jakých vlastnostech trvá u lidí, má-li je zahrnout do okruhu svých přátel?

18. srpen 2023 43:11

Zemřel uznávaný hudební publicista Jiří Černý. Desky ze zahraničí mu kdysi vozil Karel Gott

I díky nim mohl známý hudební kritik napsat knihu o Beatles, aniž by je slyšel. Původně byl totiž sportovním redaktorem. Nejen na to vzpomínal Jiří Černý (†87) v rozhovoru s Jitkou Novotnou v roce 2015. Poslechněte si Stříbrný vítr na Dvojce.

12. srpen 2023 40:58

Jsou u duševních poruch znepokojivé trendy? Odpoví sexuolog a psychiatr Jiří Raboch

O lidské duši a jejích radostech i bolestech si budeme povídat s psychiatrem a sexuologem profesorem Jiřím Rabochem. Vysloví i on sám někdy větu „mám depku“ – anebo se jí vyhýbá? Které z duševních poruch a chorob umí současná psychiatrie léčit s největšími úspěchy? A co z chování a projevů dnešních lidí znepokojuje Jiřího Rabocha jako sexuologa?

5. srpen 2023 44:49

Nejradši jsem na chatě v Řevnicích u Prahy, prozrazuje mikrobioložka Blanka Říhová

Jestli něco mé děti oslňovalo, pak moje ochotnická kariéra v Řevnicích, říká světově uznávaná vědkyně, mikrobioložka a imunoložka prof. Blanka Říhová. Jak se coby osoba, která často zmiňuje vlastní netrpělivost, naučila zacházet s hasnoucími nadějemi ve vývoji nových léčiv? Dokáže pochopit maminky, které odmítají očkování potomků? A čím ji ohromují čtyři vnoučata?

29. červenec 2023 43:12

Poslechněte si vzpomínky Petra Hory Hořejše, autora slavné knižní série Toulky českou minulostí

První díly Toulek českou minulostí napsal v době tuhé normalizace v maringotce jako dělník Vodních zdrojů. Tenkrát o našich dějinách nevěděl téměř nic a jistě ani sám netušil, že se tomuto projektu bude věnovat více než čtyřicet let. Publicista a spisovatel Petr Hora-Hořejš nás opustil 27. července 2023 ve věku 84 let. Poslechněte si archivní rozhovor z roku 2015, kdy byl hostem Jitky Novotné v pořadu Stříbrný vítr na Dvojce.

29. červenec 2023 39:09

Kdy se dopustil největšího tvůrčího úletu, prozradí Michal Caban

Pozvání přijal multifunkční kumštýř a organizátor, člověk, který se nezalekne jen tak nějakého úkolu či zadání, a přitom se stále jeví jako kliďas a muž rozvážný. Michal Caban. Co ho přivedlo ke studiu ekonomie? Kdy se na karlovarském festivalu dopustil největšího tvůrčího úletu? A jakou dušení očistu si dopřává po veškeré kreativní práci?