Historie Plus
12. březen 2022

Poslechněte si podcast: Operace Percentage jako příprava na Anthropoid. Průkopník českých paravýsadků vezl vysílačku i slova

První úspěšný parašutistický výsadek z Velké Británie na území protektorátu proběhl krátce po příchodu Reinharda Heydricha. V době, kdy se domácí odbojové skupiny ocitly pod tvrdým tlakem okupantů. Osamělý parašutista František Pavelka byl tak „předskokanem“ dalších spolubojovníků, kterým se později Heydricha podařilo zlikvidovat.

25:59

Historie Plus

Vydává: Český rozhlas

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

Web

Před čtyřmi dny 25:39

Historie Romů v českých zemích? Míň než žebráci a tuláci

Nejpočetnější národnostní menšinou v České republice jsou Romové. Odhadem představují něco přes dvě procenta obyvatel. Podle historiků žijí v českých zemích nejméně od konce 15. století. Jak uvedl historik Pavel Himl z katedry antropologických studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, zdá se, že zpočátku byly vztahy mezi příchozími Romy a usedlým obyvatelstvem docela dobré.

Před týdnem 25:55

Výroba svítiplynu byla peklem na zemi aneb Cesta energií do našich domácností

Elektrický proud, plyn a centrální vytápění jsou pro dnešní domácnosti samozřejmostí. Mnoho lidí ani nezajímá, kde se berou. Nebo alespoň do té doby, dokud nezačnou problémy v dodávkách nebo jejich cena nestoupne nad přijatelnou úroveň. Jak si ale moderní energie našly cestu do českých a moravských domácností?

Před 2 týdny 25:22

Měl jsem skoro pověrčivou předtuchu, napsal k objevu Tutanchamonovy hrobky Carter

Je možné naplánovat největší objev v dějinách archeologie? Do jisté míry ano. Howard Carter je toho příkladem. Léta hledal Tutanchamona, až ho našel. K unikátnímu nálezu nevykradené hrobky téměř zapomenutého faraona došlo už před 100 lety, v listopadu 1922. Mohlo k němu dojít už o pár let dřív. Poslechněte si pořad s egyptologem Miroslavem Bártou, autorem knihy Tutanchamon, století záhad a objevů.

Před 3 týdny 25:59

Hlas Ameriky ze střední Evropy. O Masarykovi za normalizace

Jak vznikl a rozvíjel se vztah amerického novináře Jolyona Naegeleho k Československu a ke střední Evropě? Druhá část cyklu o něm a o jeho unikátních záznamech a rozhovorech pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky z druhé poloviny 80. let je věnována masarykovským nahrávkám.

29. říjen 2022 25:38

Přehlídka fašistických milicí, takzvaný Pochod na Řím, proběhla před 100 lety

Šlo o demonstraci moci tehdy nastupující vlády Benita Mussoliniho. Itálie se stala zemí ovládanou novým politickým hnutím, Fašistickou stranou Itálie, která byla založena o tři roky dříve, v roce 1919 na náměstí San Sepolcro v Miláně.

29. říjen 2022 25:01

Tulipánová horečka a krach na vídeňské burze. Stručná historie spekulací, které změnily svět

Když holandský malíř Rembrandt van Rijn nakupoval několik cibulek tulipánů, určitě netušil, že kvůli nim bude muset v roce 1657 prodat dům a vyhlásit bankrot. Lákavá investiční komodita se totiž změnila v noční můru holandské vyšší společnosti. Poté, co cena tulipánů několik desetiletí raketově rostla, o ně najednou nebyl zájem. A slavný malíř se stal jednou z obětí první velké spekulativní bubliny.

22. říjen 2022 25:59

Stovky mrtvých pohraničníků jsou jen mýty. Většinou šlo o sebevraždy nebo nehody

Stovky mladých mužů umíraly v letech nesvobody na československých hranicích. Jen zlomek úmrtí souvisí s tím, že by strážci hranic aktivně zasahovali proti – tehdejší terminologií – narušiteli. „Značné množství pohraničníků padlých při ostraze hranic? To jsou mýty,“ říká historik Martin Pulec, který zmapoval téměř všechna jejich úmrtí.

8. říjen 2022 26:00

Americký novinář Jolyon Naegele  pracoval ve druhé polovině osmdesátých let pro středo a východoevropskou redakci Hlasu Ameriky

V cyklu Historie Plus uslyšíte s kým natáčel rozhovory, jakou písničku měl rád Alexandr Dubček nebo komentář k potlačení bratislavské demonstrace z jara 1988. Pořad připravil Pavel Hlavatý.

28. září 2022 25:57

Staletí bojů o Kristiána. Je Kristiánova legenda naše nejstarší kronika, nebo geniální podvrh?

Kristiánova legenda bývá označována za naši nejstarší kroniku. Vznikla na sklonku 10. století a z dobového pohledu zachycuje počátky české státnosti i křesťanské kultury. A třeba taky ne.

24. září 2022 25:22

Protisovětský odboj po druhé světové válce

Východní Evropa je obrovským prostorem, kde na sebe narážely zájmy Poláků, Ukrajinců, Rusů, Rumunů, Litevců, Lotyšů nebo Estonců. Po druhé světové válce téměř vše pohltil Sovětský svaz. Ozbrojený odpor těchto národů proti nadvládě komunistů z Moskvy trval do 50. let, někteří odbojáři a partyzáni strávili v lágrech nebo v lesích celý svůj život.