• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Opatský byt v polickém klášteře nabízí pohled na život představeného z přelomu 19. a 20. století

Opatský byt v klášteře v Polici nad Metují má v nové turistické sezoně jinou podobu. Místo muzejní expozice nabízí návštěvníkům pohled na skutečný život představeného, který ho na přelomu 19. a 20. století obýval. A není to zdaleka jediná novinka, kterou v benediktinské památce můžete vidět.

02:28

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:22

Vodním záchranářům komplikuje službu zdražení energií a benzínu. Žádají víc peněz od státu

Na bezpečnost na přehradě Rozkoš na Náchodsku během letních prázdnin znovu dohlíží vodní záchranáři. Letošní služba pro ně ale bude jiná, důvodem je nedostatek peněz na běžný provoz. Vodní záchranná služba Českého červeného kříže proto jedná s Ministerstvem vnitra o navýšení příspěvku na provoz.

Dnes 01:39

Začaly prázdniny a rozbíhají se turnusy letních táborů. U Nemojova na Trutnovsku ho postavili skauti

O víkendu naplno začaly prázdniny. V kraji se rozeběhly první turnusy desítek táborů, na které zamířily stovky dětí. Svůj tábor si v Nemojově nedaleko Dvora Králové postavili a připravili i skauti z Dolní Kalné na Trutnovsku.

Dnes 02:03

V Hradci Králové slouží nový dům odlehčovací služby a ošetřovatelé už tam pomáhají prvním klientům

Takzvanou odlehčovací službu v novém domě v Honkově ulici v Hradci Králové využívají první klienti. Jejich blízcí, kteří o ně denně pečují, si díky tomu můžou alespoň na pár dnů nebo týdnů odpočinout. O službu je velký zájem a letní termíny už jsou téměř všechny zaplněné.

Včera 03:03

Slasti a strasti dospívání jako stálý kolotoč života. Hrubínova Romance pro křídlovku v jičínské ZUŠ

S dvouletým zpožděním uvedli žáci, studenti a učitelé ZUŠ Josefa Bohuslava Foerstera v Jičíně premiéru hry na motivy Hrubínovy básnické povídky Romance pro křídlovku. Vlaďka Wildová byla s mikrofonem na generální zkoušce a kromě režisérky představení, scénáristky a učitelky Martiny Komárkové tam oslovila mladé herce, a také vstřebávala atmosféru představení.

Včera 02:20

Dva měsíce po celonárodní sbírce potravin dochází v potravinových bankách některé trvanlivé výrobky

Potravinovým bankám začínají docházet některé položky, například konzervy nebo omáčky. Obávají se tak, že jim zásoby do podzimní celostátní sbírky nevydrží. Lidí v nouzi, kteří potravinovou pomoc potřebují, v poslední době přibývá a naopak se bankám nedostává od obchodních řetězců tolik neprodaných čerstvých potravin, co v minulosti.

Včera 02:02

V měděném dole Bohumír v Jívce si turisté koupí lístky i odskočí na WC v novém návštěvnickém zázemí

Měděný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku letos nabídne turistům nové zázemí. Zdánlivě běžný návštěvnický servis v důlní památce dosud chyběl, to se ale díky obnově bývalé vrátnice změnilo a lístky si tak už návštěvníci nemusí kupovat na parkovišti.

Před dvěma dny 02:00

Za 150 milionů se podařilo opravit zhruba osminu pevnosti Josefov. Hradby byly v havarijním stavu

V části pevnosti Josefov na Náchodsku skončila rozsáhlá oprava hradeb a některých vnitřních budov. Šlo o nejvytíženější místa v havarijním stavu. Každoročně je v nich tradiční metalový festival, v jedné části pak žijí a tvoří umělci.

Před dvěma dny 02:14

Začala sezóna medobraní. A podle oslovených včelařů bude úspěšná, medu má být letos dostatek

Vezmeme vás ke včelám a k výrobě medu. Toho by totiž po chudších minulých letech mohlo být letos hodně. Alespoň to tvrdí námi oslovení včelaři. Hlavním důvodem jsou podle nich slunečné dny a dostatek srážek. Díky tomu tak letos bude většina včelařů příští týden stáčet med už podruhé.

Před třemi dny 04:56

Stavění kamenných mužíků i bezohlednost cyklistů. Dodržujete pravidla pro pohyb v národním parku?

Na polské straně Krkonoš se od 1. července zvedají ceny vstupného k vodopádu Kamienczyk. Kvůli očekávanému náporu turistů je také omezený přístup na Sněžku. O pravidlech pro pohyb v národním parku hovoříme s mluvčím Správy Krkonošského národního parku Radkem Drahným.

Před třemi dny 02:32

Mlýn dědy bratří Čapků se otevřel veřejnosti. Historická budova v Hronově je po kompletní obnově

Muzeum Náchodska otevírá nové prostory v historické budově Čapkova mlýna v Hronově. Přízemí bývalého mlýna, později papírny, vyplnily nové expozice. Jsou spojené jak s osobnostmi, které v minulosti žily ve městě a okolí, tak především se slavnými sourozenci Čapkovými.