- Podcasty
- Online Plus
Poslechněte si podcast: Koubský: Modelování světa posune AI do každodenního života
Velké firmy se v oblasti umělé inteligence zaměřují na novou oblast. Jde o takzvané world models, zjednodušeně nazývané simulátory světa. Svůj tým pro vývoj těchto modelů sestavuje DeepMind pod Googlem, nové modely představila také Nvidia. „Modelování reálného světa v představách ‚mysli‘ počítače je to, co posune umělou inteligenci do každodenního života,“ říká v pořadu Online Plus Českého rozhlasu Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Online Plus
Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.
Konec factcheckingu na sociálních sítích Mety? „Snaha Zuckerberga zalíbit se Trumpovi,“ míní Koubský
Způsob moderování obsahu na sociálních sítích Facebook, Instagram a Threads se ve Spojených státech mění. Americká firma Meta, která tyto sítě provozuje, uvedla, že přestala spolupracovat s externími firmami na ověřování pravdivosti příspěvků, tzv. factcheckery. „Není pravda, že by factchecking nefungoval. Společnost Meta na to měla dost pádné důkazy,“ říká v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Koubský: Chatboti na síti? Možná ji udělají racionálnější
Sociální sítě budou v blízké době obývat také osobnosti vytvořené umělou inteligencí, řekl produktový viceprezident firmy Meta pro generativní inteligenci Connor Hayes. První nástroj k vytváření chatbotů AI Studio už mají k dispozici uživatelé ve Spojených státech. „Možná to bude po nějakou dobu ta úplně nejviditelnější manifestace umělé inteligence pro širokou skupinu uživatelů,“ myslí si o chatbotech na instagramu a facebooku vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Používání AI? Vzniká tady dvojí gramotnost, varuje novinář
Umělá inteligence se rychle vyvíjí, většina firem ji ale podle průzkumu české Hospodářské komory nepoužívá. „Opravdu se vyplatí do toho naskočit a udělat si aspoň nějaký přehled o tom, co to umí,“ doporučuje ve speciálu Online Plus vědecký redaktor serveru Seznam Zprávy Pavel Kasík. „Od technologie, která by duševně převyšovala člověka, jsme pořád ještě daleko,“ soudí redaktor Deníku N Petr Koubský.
Evropa plánuje vlastní satelitní síť. Nezbývá nám nic jiného, Starlink není spolehlivý, míní Koubský
Evropská unie hodlá vybudovat vlastní satelitní síť, která bude poskytovat připojení k internetu pro úřady i soukromé osoby. Roj IRIS² má vzniknout na základě spolupráce Evropské komise s konsorciem soukromých firem, se kterým Komise aktuálně podepsala smlouvu. „Dnes dostupné komerční komunikační sítě, což je zejména Starlink, se nedají pokládat za stoprocentně spolehlivé z hlediska budoucí dostupnosti,“ říká v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Koubský: Jak ověřit věk online a neohrozit ostatní údaje?
Obyvatelé amerického státu Florida od ledna ztratí přístup k pornografické službě Pornhub. Provozovatel služby tak reaguje na nový zákon, který požaduje ověření věku uživatelů u obsahu, který by mohl být škodlivý pro náctileté. „Ověření věku naskenováním identifikačního průkazu je v tuto chvíli s tím, co máme k dispozici, skoro jediná možnost. Ale nemusí to být jediná možnost do budoucna,“ upozorňuje v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Kvantový čip vyřešil úlohu, na niž superpočítače nestačí
Společnost Google představila kvantový čip Willow. Zaznamenal velký pokrok v redukci chyb při kvantových výpočtech a s testovací úlohou se vypořádal za pět minut oproti deseti na pětadvacátou let, které by zabrala dnešním superpočítačům. „Google tím ukázal, že je v tuhle chvíli v čele kvantového závodu před IBM a před všemi ostatními,“ hodnotí v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Meta hodlá položit podmořský kabel za 10 miliard dolarů
Americká firma Meta zvažuje stavbu vlastního podmořského datového kabelu. Podle serveru TechCrunch má měřit přes 40 tisíc kilometrů a na mořském dně má obepínat v podstatě celý svět. „Meta je firma, která má v tuto chvíli určitě přebytek hotovosti. A vypadá to jako dobrá investice, i pokud by společnost potom kabel někomu odprodala nebo pronajala,“ soudí v pořadu Online Plus vědecký redaktor Petr Koubský z Deníku N.
Co je Bluesky? Síť pro emigranty z X, kteří chtějí být hodní
Ze sociální sítě X se v posledních týdnech stáhli některé velké značky a uživatelé, včetně například britského deníku The Guardian, amerického spisovatele Stephena Kinga i mnoha běžných lidí. Z nejnovějších odchodů zdánlivě zatím nejvíc těží konkurenční síť Bluesky. „Z uživatelského hlediska se X navenek hodně podobá,“ srovnává v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Koubský: Státní správa je vůči digitalizaci rezistentní
Úřady dostaly v roce 2019 pět let na digitalizaci státní správy. Vláda bude mít brzy na stole návrh, který termín dokončení digitalizace posouvá z února 2025 na rok 2027. „Není divu, že to trvá takhle dlouho a odklad je nezbytně nutný. Termín v únoru příštího roku je naprosto nereálný,“ upozorňuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.