Epizoda 3818. únor 2022

Poslechněte si podcast: Ondřej Volejník

Co poslouchá hvězda Ulice ? Seriálový barman Tony herec Ondřej Volejník prozradí svou oblíbenou hudbu.

22:32

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 56Před pěti dny 22:29

Co poslouchá herec a dabér Martin Zahálka ?

Český Smeagoll alias Glum z kultovní ságy Pán prstenů prozradí své současné divadelní i filmové aktivity. Martin Zahálka studoval na Střední průmyslové škole strojní, kde později i odmaturoval. Než byl přijat na DAMU, pracoval dva roky jako promítač ve vojenském kině v Boru u Tachova. Roku 1984 absolvoval na DAMU obor herectví. První divadelní angažmá měl ve Státním divadle v Brně, po roce a půl přešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a v roce 1992 se stal členem činohry Divadla na Vinohradech.

Epizoda 55Před týdnem 33:25

Nekorunovaný král dechovky Josef Zíma slaví 90. narozeniny

V květnu oslavil Josef Zíma kulaté narozeniny, ale stále objíždí Českou republiku se svými písničkami. Josef Zíma po maturitě na gymnáziu v pražské Michli vystudoval divadelní fakultu DAMU a současně se také soukromě učil zpěvu. Od roku 1951 sólově vystupoval s Orchestrem Jaroslava Ježka, v roce 1955 nastoupil na dva roky na vojnu, kterou strávil v Armádním uměleckém souboru. Po té vystřídal několik dalších působišť, ať to bylo Divadlo satiry nebo Komorní divadlo, hostoval na Fidlovačce, v Nuslích, v hudebním divadle v Karlíně, ale též třeba i v Komorním divadle v Plzni

Epizoda 54Před 2 týdny 33:51

Václav Macháček-Rieger má ve svém rodokmenu Františka Palackého i Františka Ladislava Riegera. Zasvětil jim expozice na zámku Maleč

Václav Macháček-Rieger je přímým potomkem nejvýznamnějšího českého politika a historika 19. století Františka Palackého a prapravnukem neméně významného politika Františka Ladislava Riegera. Až do počátku devadesátých let se Václav Macháček živil hudbou: koncertováním, studiovou hrou, zvukařskou prací. Když roce 1995 v restituci získal zámek Maleč, který jeho předek František Ladislav Rieger využíval čtyřicet let jako své letní sídlo, rozhodl se zde vybudovat památník. Ten připomíná nejen Riegera, ale i jeho tchána Františka Palackého, který zde pravidelně pobýval v posledních čtrnácti letech svého života.

Epizoda 53Před 3 týdny 29:40

Šéf opery Národního divadla Per Boye Hansen o nových projektech v nadcházející sezóně

Per Boye Hansen působil od dubna 2012 do července 2017 na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“. A jaké zkušenosti přináší hudební manažer, který dlouhodobě působil v rodném Norsku a Německu, do Prahy ?

Epizoda 5227. květen 2022 28:12

Co chystá v nejbližší době sopranistka Jana Sibera ? Sólistka Opery Národního divadla v Praze prozradí i své oblíbené hudební tituly.

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU. Již od roku 1995 hostovala v Národním divadle a od roku 2000 v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Od 1. ledna 2012 je sólistkou Opery Národního divadla.

Epizoda 5120. květen 2022 28:13

Českou skladatelku Sylvii Bodorovou mají rádi v zahraničí. Její skladby znějí na světových pódiích v podání slavných světových hvězd.

Sylvie Bodorová studovala konzervatoř v Bratislavě, poté brněnskou JAMU a pražskou HAMU. S novodobými technikami se důkladně seznámila na stáži v Sieně, Polsku a Amsterdamu. V devadesátých letech působila pedagogicky jako „visiting professor“ na univerzitě v Cincinnati a na dalších místech v USA. Patří k nejvyhledávanějším a nejhranějším českým autorům, její skladby se prosadily v zahraničí a v podání významných interpretů a orchestrů (Thomas Hampson, Gabriela Beňačková, Soňa Červená, Štefan Margita, Ivan Kusnjer, Elmira Darvarova, Wiener Virtuosen, Izraelská filharmonie aj.) reprezentují soudobou českou hudební kulturu na významných pódiích a festivalech.

Epizoda 5013. květen 2022 22:57

Pražskojarní debut dirigenta Marka Prášila

Hlavní hostující dirigent Jihočeské filharmonie a dirigent Národního divadla Moravskoslezskému se představí i pražskému publiku.

Epizoda 496. květen 2022 24:08

Carmen a další hudební lásky mezzosopranistky Andrey Tögel Kalivodové

Mezzosopranistka Andrea Tögel Kalivodová absolvovala konzervatoř v Brně a pražskou Akademii múzických umění. Zúčastnila se mezinárodních mistrovských kurzů, absolvovala roční stáž ve Vídni na Universität für Musik und Darstellende Kunst. Z četných úspěchů v mezinárodních soutěžích jmenujme první cenu Nadace Emy Destinnové na soutěži The Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně (2001), kdy byla pozvána na koncert mladých pěvců do londýnské Covent Garden. Stala se rovněž semifinalistkou soutěže Belvedere ve Vídni, první cenu si odnesla z Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích (2000) a třetí cenu z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2003). Co ji nejvíce zaměstnává v současné době ?

Epizoda 4829. duben 2022 24:10

Česká režisérka Eva Toulová se věnuje nejen filmu, ale i výtvarnému umění a píše knihy

Po vystudování hrané režie na FAMU pod vedením Věry Chytilové debutovala Eva Toulová v roce 2014 celovečerním filmem Šťastná, následovaly další celovečerní filmy, které režírovala jako Casting na lásku, Camino na kolečkách a další. V roce 2016 pomohla vzniknout charitativnímu projektu Galerie NaVíc zaměřujícího se na podporu nadace Naše dítě. Kromě filmové tvorby se věnuje i reklamním a televizním projektům.

Epizoda 4722. duben 2022 55:18

V kompoziční soutěži Dvořákova festivalu zvítězila Toccata pro velké varhany. V premiéře zazní v roce 2023 a jejím autorem je mladý skladatel Miroslav Baklík.

Už několik let je neoddělitelnou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Antonína Dvořáka kompoziční soutěž pro skladatele do 40 let. Vítězem posledního, 6. ročníku se stal Miroslav Baklík s Toccatou pro velké varhany. Tato skladba zazní v premiéře na koncertu 53. ročníku HF A. Dvořáka.