- Podcasty
- Natura

Poslechněte si podcast: Ondřej Přibyla aneb Milovník Duny, šachu a přesných dat
„Příroda je pro mě víc o fyzikálních procesech než o zvířátkách, víc o průchodu záření atmosférou a chemii rozpouštění CO2 v oceánech,“ popisuje čerstvý laureát Ceny Josefa Vavrouška za výjimečný počin na poli ekologie. Tím je web a projekt Fakta o klimatu, kterým se snaží se svými kolegy přinášet relevantní, pravdivé a na vědeckých výzkumech postavené informace o globálních změnách klimatu i o tom, co to přináší.
Natura
Už nevysíláme, resp. ekologická témata vysíláme od března 2024 v pořadu Zaostřeno.
Co je skutečně ekologické zboží nebo služba aneb jak poznáte, že nejde o greenwashing
Poptávka po zboží a službách šetrných k životnímu prostředí i našemu zdraví roste a s tím bohužel i tzv. greenwashing – tedy ekologické přikrášlování. Firmy své produkty a služby s oblibou označují předponami eko, bio nebo green a opatřují je vlastními certifikáty o domnělé udržitelnosti nebo tvrzeními, že jsou ekologické. Evropský parlament proto v lednu schválil zákon, který greenwashing zakazuje.
Sucho coby Damoklův meč aneb Dopadneme jako ve filmu Šílený Max?
Naše planeta se otepluje, navíc docela závratným tempem. Loňský rok překonal všechny dosavadní rekordy a byl nejteplejším rokem, jaký byl kdy na zeměkouli naměřen. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus bylo v posledních 12 měsících o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Hranice 1,5 stupně je přitom podle vědců zlomová, aby se zabránilo fatálním negativním dopadům na život na Zemi.
Praha je v oblasti biodiverzity unikát. V žádné jiné metropoli nenajdete sady a pastviny plné ovcí
Živá a čistá příroda uprostřed Prahy? Možná se vám to zdá jako protimluv, ale není – pokud hledáte louky plné kvetoucích trav, pastviny s ovcemi, kozami a kravami, sady plné třešní, hrušní a jabloní, políčka plná bylin, čisté rybníky a pestré lesy, najdete je právě v našem hlavním městě.
Vlci a jejich budoucnost u nás
Po stopách vlků se vypravil ekologický magazín Natura. Už proto, že se o ně při nedávných cestách v regionech zajímal i prezident Petr Pavel a vyzval k zajištění rovnováhy mezi zájmy chovatelů a počtem vlků. Po tom, jaká je budoucnost těchto velkých šelem v naší krajině, na Šumavě pátrala Markéta Ševčíková.
Invaze výrobků, označených jako eko končí. Europarlament schválil zákon zakazující greenwashing
Greenwashing už pronikl do všech odvětví obchodu i průmyslu, a přestože by podle překladu mělo jít o „zelené vymývání mozků“, jde spíš o „lakování nazeleno“.
Jak se žije v ekologických organizacích: Veronica z Brna a Hostětína
Liší se pohled veřejnosti na změny v životním prostředí i v závislosti na jejich věku? Setkávají se ekologové a ekoložky z Ekologického institutu Veronica s tím, že boj za lepší klima je záležitostí mladých? Co přivedlo absolventy pedagogiky nebo marketingové komunikace do neziskové organizace, která se věnuje mimo jiné klimatickému vzdělávání dospělých?
Nekácejte staré stromy. Můžou nám pomáhat v boji proti následkům změny klimatu
Strom toho umí mnoho: je domovem pro živočichy, působí jako protihluková bariéra, zvlhčuje vzduch, vyrovnává teplotní extrémy a působí i jako přirozený filtr škodlivých látek.
Biodiverzita 2024 aneb konec života na planetě?
V Česku by už letos mohla vzniknout nová chráněná území – Soutok na jihu Moravy a také největší CHKO Krušné hory. Na globální i evropské úrovni vzniká legislativa, která se věnuje obnově člověkem poničené přírody. Je to cesta, jak zastavit rychlý úbytek živočišných a rostlinných druhů? Co jsou v současnosti zásadní kroky, které povedou k obnově biodiverzity? Jaká je praxe v Národním parku Šumava?
Národní park na Křivoklátsku bude, tvrdí ministr Hladík
Nejcennějším historickým bohatstvím každého národa a každé země jsou památky a nedotčená příroda. Proto vyhlásil americký prezident Grant v roce 1872 Yellowstone jako první národní park na světě, proto se pak díky švédskému parlamentu objevilo v květnu 1909 prvních devět národních parků v Evropě.
Sami jsme původně ryby, přitom o nich moc nevíme. Proč jsou Češi tak fixováni na kapra?
Mezi typické atributy vánočních svátků patří od nepaměti ryba. Ryba jako křesťanský symbol, ryba jako postní jídlo, ryba a především kapr coby česká národní tradice. Jenže co o rybách vůbec víme?