30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Ondřej Neff: Vinnetou a hrábě

Všechno dobře dopadlo, nikdo nebyl zraněný, odnesly to plechy, takže vlastně není o čem mluvit, natož aby se to rozmazávalo v rádiu. Jde samozřejmě o autonehodu. Věc má háček. Spočívá v tom, že ten řidič bouraného auta je Jaromír Jágr. V Plzeňské ulici v Praze se špatně podíval a připletl se pod tramvaj, která ho, jak se říká, opískovala.

03:13

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 03:36

Ondřej Neff: Celá pravda

Jméno Étienne Klein je u nás až dosud asi neznámé. Ve Francii tento fyzik a filosof svůj věhlas má, v nultých letech dostával různé ceny, a dokonce Řád akademických palem, pak už to bylo slabší. Před pár lety měl nepříjemnosti kvůli plagiátu. V těchto dnech prožívá svých pět minut slávy.

Před třemi dny 02:46

Eva Turnová: O2 Guru

Před časem jsem poslala z telefonu několik hromadných pozvánek na svůj koncert. Obratem přišla zpráva: Vážený zákazníku, váš telefon byl napaden virem, který bez vašeho vědomí odesílá placené zprávy. Preventivně jsme vám proto odesílání zpráv zablokovali. Můžete se obrátit na naše O2 Guru.

Před pěti dny 02:26

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Blahodárný hlad

Zahlédl jsem kdesi titulek, že hlad je zdravý, anebo že hlad je to nejlepší, co nás, pokud jde o zdraví, může potkat. Nečetl jsem to, neboť se určitě jednalo o článek pro lidi trpící nadváhou, anebo, jak se korektně říká tlustým, pro lidi s dobrovolně zvýšeným příjmem stravy. Což není můj případ, neboť když jsem si připadal obtloustlý, dobrovolně jsem omezil příjem stravy, anebo jak se říká nekorektně, přestal jsem žrát.

Před šesti dny 03:02

Iva Pekárková: Dingo a čistá rasa

Vendula, moje australská známá, dlouho toužila vidět ve volné přírodě psa dinga. Když se jí to konečně podařilo, stál dingo u silnice, vypadal hladově a nad ním se tyčila cedule NEKRMTE DINGA.

Před týdnem 03:36

Ondřej Neff: Disaster formal

Požár v Hřensku stále ještě doutná. Ve chvílích, kdy moji glosu posloucháte, se nám ve zpětném zrcátku pohledu na minulý týden noří z kouře a mlhy dva monumenty, které se trvaleji zapíší do paměti. Je to ohněm a dýmem nezasažená Pravčická brána, chvála bohu, že to s ní tak dobře dopadlo. Druhý monument je premiér Petr Fiala v saku.

Před týdnem 02:58

Eva Turnová: Vztahy ze sirek

Začátky vztahů nápadně připomínají prohlídku bytů. Hledáte byt, ale pořád to není ono. Najednou narazíte na jasného favorita. Líbí se vám jak velikostí, tak tím, jak je orientován. Ujedete na výklenku v ložnici. Tak v tomhle bytě napíšu román a složím operu, řeknete si.

Před týdnem 03:24

Ondřej Vaculík: Marné čekání na prezidenta

Dějinné zvraty bývají jak k lepšímu, tak také k horšímu. Zpravidla se střídají. U nás například vznik Československa a pak německý Protektorát. Vítězný konec druhé světové války a pád do komunistické totality. Jaro šedesát osm a srpen šedesát osm. Listopad osmdesát devět – a pak, co? – Teď už to víme nebo tušíme.

Před týdnem 03:08

Iva Pekárková: Jižní kříž a Temný emu

Nadosmrti nezapomenu na nadšený hlas průvodkyně, která nás provázela po nádherné krasové jeskyni, tuším, na Mallorce. „A tady,“ ukázala na jednu obzvlášť barokní formaci, „tady je anděl, anebo možná ryba. Anebo hamburger?“ V lesklém, průzračně bílém útvaru, který během staletí vznikl díky působení vody, si každý mohl představit naprosto cokoli.

Před 2 týdny 03:28

Ondřej Neff: Řidič jako profese

Posledně jsem tu povídal o sdílené taxislužbě. Ozval se mi jeden pán, který má ve svém taxi živobytí. Vyměnili jsme si pár mailů a řeknu vám, je to radost, když potkáte v elektronické poště kultivovaného chytrého oponenta. Kéž by to bylo pravidlem! A že tomu tak opravdu zpravidla není!

Před 2 týdny 03:07

Eva Turnová: Připravte se na nářek

Před lety jsme s kamarádem dostali nabídku na vystavení našich obrazů v Parlamentu České republiky. „Až tam nebudou komunisti,“ řekl Martin. Loni se jeho přání stalo skutečností, a tak jsme se rozhodli, že se podíváme na prostor a uvidíme. Sympatická produkční nás zavedla do otevřeného atria, které jako by ani nesouviselo s úřadem.