Glosa Plus
10. duben 2023

Poslechněte si podcast: Ondřej Neff: Reklamní dárek

Už je to tak zařízeno, že mám svoji glosu v pondělí. Tak se stalo, že nevyhnutelně ji mám v onen velikonoční den, kdy podle dávných tradic vyplácejí muži bytosti opačného pohlaví speciálně vyrobeným nástrojem zvaným pomlázka. Snažím se tomu tématu vyhnout. Pomlázkování je mi protivné od dětství, ani na stará kolena jsem ho nevzal na milost.

03:29

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Včera 03:47

Ivan Binar: Králík Stříbrný nosík

V hodině mezi psem a vlkem, do chvíle mezi procitnutím a řádným probuzením, se mi nevyžádaně vloudila dávno zasutá příhoda z dětství. Jde v ní o mého kamaráda Zdendu a jeho králíka Stříbrného nosíka. Pojmenoval ho po literární postavě Příběhů z Medové stráně a velice k němu přilnul.

Před dvěma dny 02:31

Ivan Hoffman: Nohavica sedmdesátiletý

Není jednoduché zanechat v tomto světě stopu. Ještě těžší je ale zanechat těch zřetelných stop řadu. Kráčet tak, aby každý další krok byl důležitý. Aby nebyl pouze opatrným našlápnutím, ale aby nebyl ani přešlapem, vybočením z řady.

Před třemi dny 03:19

Iva Pekárková: Prostor vyhrazený pro kouření

Před šesti lety touhle dobou se v hospodách čerstvě nesmělo kouřit. Pro lidi jako já to byla neuvěřitelná úleva. Jsem celoživotní nekuřák – měla jsem ohromné štěstí. Když jsem se v nějakých devíti letech pokoušela naučit šlukovat, načapal mě tatínek a rozmluvil mi to gumovou hadicí.

Před čtyřmi dny 03:21

Ondřej Neff: Příběh bez konce

O nepříjemnostech píšu a mluvím nerad. Ta, o které se teď zmíním, mě ale zasáhla. Už když zážitek byl čerstvý, věděl jsem, že se o něj s vámi podělím. Šel jsem si k pekařskému stánku v mezipatře obchoďáku cestou do garáže pro chleba. Mají tam takový, co já rád, s pevnou hodně popraskanou tmavou kůrkou.

Před týdnem 02:05

Eva Turnová: Internet na vsi

Naše chalupa se nachází ve vesnici Rozkoš, kde svého času fungoval jediný poskytovatel internetových služeb – modrá.cz. Jednoho dne dorazím na víkend, hodím se do plavek a jdu projet maily. Internet nejde, volám tedy modrou, ozve se pan Timur.

Před týdnem 03:37

Martina Vacková: Cannes 2023 – výstupy z depresivního světa

Byla jsem na filmovém festivalu v Cannes. Pršelo, ale pak se udělalo hezky. Bylo to hektické, ale pak měl člověk dobrý pocit z udělané práce. Bylo hodně filmů, ale pak měl člověk radost, že se tolikrát propadal do různých světů. Pokud chodil často na filmy.

Před týdnem 02:56

Ivan Hoffman: Podávání rukou

Francouzskému publiku se pranic nelíbilo, že ukrajinská tenistka nepodala ruku soupeřce ze sousedního Běloruska. Podání ruky po zápase je rutinní formalita, je to sportovní gesto. Naproti tomu nepodat ruku bylo v daném případě gesto politické.

Před týdnem 03:19

Ondřej Neff: Nesedět na kufrech

V poslední době si vychutnávám malé soukromé povyražení. Sleduji, kolik dnešních věhlasných novinářů a komentátorů brnká na strunu stáří. Týká se to mužů stejně jako žen. Vedou řeči typu v mém věku tohle nebo v mém věku tamto. Jsou to takové ty sladkokyselé vtípky s pestrým pozadím. Já nejsem tak starý, jak vypadám, skrývá se za těmi slovy. Nebo: my veteráni jsme na tom tak dobře, že se nemusíme o věku bát mluvit.

Před 2 týdny 03:08

Eva Turnová: Kdo lže, ten tiskne

Na chalupě je krásně. Po smrti babičky jsem nechala všechno při starém. Ani obrázek s nápisem „Žijme spolu v upřímnosti, Bůh nás nikdy neopustí“ jsem nevyměnila za svůj poťouchlý se sloganem „Kdo lže, ten tiskne“. Chtěla jsem zachovat ten kouzelný svět, kterým každá věc rezonuje a působí jako magická paměť místa.

Před 2 týdny 03:54

Kristina Žantovská: V osmdesáti sedmi tango?

Prožili spolu 55 let, vychovali čtyři dcery a mají šest vnoučat. Jsou z Montevidea ve státě Uruguay. „Byl to prcek,“ směje se Cristina, „ale líbil se mi“. Carlos nehne brvou, je klidný a uzavřený. Pracoval jako oftalmolog. Každé ráno cvičí, v 87 letech je pořád ohebný. Cristina si nepamatuje, že by mu někdy řekla, že ho miluje, ale nikdy nespala s jiným mužem.