Glosa Plus
4. září 2023

Poslechněte si podcast: Ondřej Neff: Osvěžení na stavbě

Kousek od nás byla prázdná parcela, pejskové na ní měli eldorádo. To skončilo. Než by řekl švec, objevila se na parcele základová deska, z ní čouhaly roury, počkalo se, až beton vytvrdne, a začalo se stavět.

03:25

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Před pěti dny 02:49

Eva Turnová: Synchron

„Synchronicita je vždy a všude přítomnou realitou, kterou vidí ti, co jsou připraveni ji vidět. Nezvyklé shody okolností tudíž vůbec nemusejí představovat náhodu, nýbrž jakousi smysluplnou koincidenci, která nás může vést intuitivně přes naše životní křižovatky. Občas jde o téměř tajuplné setkání vnějšího světa s vnitřním Já,“ říká švýcarský psycholog Carl Gustav Jung.

Před šesti dny 04:01

Kristina Žantovská: Velká divadelní loupež

Prý se to stává. Zatímco se na jevišti odehrává drama nebo třeskutá sranda, v zákulisí se hraje jiný příběh. Divadlo je ideálním prostorem pro podvojná dramata. Za scénou se toho někdy děje víc než před oponou. Kolik skutečných vražd, namísto těch markýrovaných, se ve filmech odehrálo právě v zákulisí. A kolik krádeží v tom lepším případě.

Před týdnem 03:25

Iva Pekárková: O labutí věrnosti

Jak naše poznání pokračuje, vychází najevo, kolik z „pravd“, které jsme se učili ve škole, které nám předávali rodiče a prarodiče nebo které byly tak všeobecně známé, že nám je vůbec nikdo říkat nemusel, jsou ve skutečnosti mýty. Každý den praskne nějaká bublina a další pravda vezme za své.

Před týdnem 03:19

Ondřej Neff: Nápad za milión

O víkendu jsem byl na Světu knihy v Plzni. Byl jsem tam už před lety, tentokrát poprvé v místě zvaném Depo2015. Je to hned vedle nádraží a kousek od pivovaru, ale navigace mě vedla přes hory a doly. Když jsem místním říkal, že se mi navigace zbláznila, ujistili mě, že je to teď v Plzni tak zašmodrchané, že jinudy to nejde.

Před týdnem 02:54

Eva Turnová: Umění bukovat

Blíží se křest nového alba naší kapely, který se koná v mém oblíbeném divadle s perfektním zázemím. Tím spíš nechci nikoho z týmu zatěžovat takovými trivialitami, jako jsou volňásky. Jenže být na guest listu kamarádčiny akce je výzva. Znám sama nejlíp, jak krutá je rána, když se člověk na jmenném seznamu nenajde.

Před týdnem 03:52

Ondřej Vaculík: O té naší krizi

„Nevěřím vládě, že vyvede zemi z krize,“ četl jsem na Seznamu a říká to prý „boss z ODS“, Pavel Dlouhý, jinak předseda představenstva Regionální agrární komory a místostarosta Hluboké nad Vltavou. Upoutalo mě slovo boss, které znamená v kapitalismu šéf, a já si přitom vzpomněl na Děti z Bullerbynu, kde jeden z kluků se jmenuje Bosse, šéf to ale není, tím je spíše jeho bratr Lasse.

Před 2 týdny 03:16

Ivan Hoffman: Televizní poplatek

Na debatě o zvýšení televizního poplatku je zajímavé, že o peníze lidem až na prvním místě nejde. Obočí se zvedá především těm, od kterých se chce, aby platili za něco, oč nemají zájem. Zákonodárci předpokládají, že kdo má možnost sledovat Českou televizi, ten tuto možnost také využívá.

Před 2 týdny 03:00

Iva Pekárková: O pravdě, lhaní a kecání

Před časem zaujala svět kniha amerického filosofa Harryho Frankfurta s názvem On Bullsh-t. Myslím, že bullsh-t nebo bullsh-tting se dá do češtiny dost přesně přeložit slovem kecy, kecání.

Před 2 týdny 03:33

Ondřej Neff: Garážový prodej

Do Ameriky jsem se poprvé podíval před 30 lety. Do Ameriky, tím chci říct do Spojených států, tak se to vžilo za dob minulých. Dívali jsme se za daleký obzor a tam někde byla Amerika jako zahrada plná zapovězeného ovoce. Nakonec jsem se tam tedy dostal.

Před 2 týdny 03:02

Eva Turnová: Zakutálený kondík

Ležela jsem na posteli v hotelovém pokoji, z hlavy mi stékaly pramínky krve a očima jsem marně hypnotizovala kliku u dveří. Nikdo z kluků z kapely za ní nevzal. Kdybych byla bývala chytla lano od dívčí skupiny Zuby nehty, rozhodně bych neumírala takhle opuštěná ve 13. patře tchajwanského hotelu.