Glosa Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ondřej Neff: Kdy se vrátí raketa

Konečně jsme se dočkali, my dva, já a čtyřletý Eliášek. To je vnuk mé ženy Ljuby a z projektu Artemis je nadšený. Na tabletu má dva oblíbené programy, prasátko Peppa a animaci letu kabiny Orion k Měsíci a zpátky. Start rakety SLS byl několikrát odložen, Eliášek plakal, já ne.

03:27

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 03:16

Iva Pekárková: Jak zkrotit Vánoce

Kámoška Míla, žena, která každoroční předvánoční třeštění snáší stejně nedobře jako já, se rozhodla, že tentokrát mu unikne. A za tím účelem odjela… do Thajska. Kdyby se mi svěřila se svým plánem, byla bych jí o něm řekla své. I já jsem před lety strávila Vánoce v Thajsku. Míla to ale neudělala. A tak utrpěla šok.

Před čtyřmi dny 02:58

Eva Turnová: Venkovní zbytečnosti

Když mi někdy připadá, že příliš mnoho lidí vypouští z úst větu „bůhví, jak to s tou válkou je“, když mi O2 Guru zkazí snídani a ještě k tomu se v domě rozjíždí stavba výtahu, jdu si raději zaběhat do Stromovky.

Před pěti dny 03:41

Ondřej Vaculík: Od lídra ke státníkovi

Martin Zvěřina, komentátor Lidových novin, v jednom ze svých úvodních sloupků vyčítá premiérovi Petru Fialovi, že ekonomické názory mění tak často, takže ho nemusíme brát vážně. Dodejme, že pod Fialovým vedením Občanská demokratická strana mění názory nejen ekonomické, ale také politické.

Před šesti dny 02:54

Ivan Hoffman: Nákupní strategie

Nákupní centra o železné neděli nepraskala ve švech. Možná budou trochu praskat ve švech o nedělích stříbrné a zlaté, ale možná také ne. Naše nákupní strategie se logicky přizpůsobuje objektivním okolnostem, ovlivňuje ji společenská atmosféra, naše očekávání, naděje či obavy.

Před týdnem 03:08

Iva Pekárková: Kudy vede cesta

Ještě za totáče, tak kolem roku 1980, mi světaznalejší kamarád povídal, že prý ve Švédsku mají zvelebovatelé měst zajímavý zvyk. Dejme tomu, že chtějí v nějakém parku zbudovat cesty pro pěší. Počkají prý, až nasněží, a zaznamenají si, kde je sníh nejvíc ušlapaný. Na jaře potom podle tohohle plánku vystavějí chodníčky. Jejich pozice je ideální: jsou tam, kudy lidé nejvíc chodí.

Před týdnem 03:30

Ondřej Neff: Já jsem český kosmonaut

Velkou radost mi udělala zpráva, že český vojenský pilot Aleš Svoboda je mezi sedmnácti lidmi vybranými Evropskou vesmírnou agenturou jako tým možných astronautů pro evropský pilotovaný kosmický let. Být mezi sedmnácti z 22 tisíc uchazečů, to už je – klobouk hluboko dolů.

Před týdnem 02:12

Eva Turnová: Dřezman

Myslet si, že člověk něco dostane zadarmo, je naivní. Skoro vždycky jde o výměnu. Ta nemusí proběhnout na hmotné úrovni, ale třeba na energetické nebo emocionální. Už týden bydlím v novém bytě, který jsem si pěkně vycídila.

Před týdnem 03:46

Ivan Binar: Bílá kačena

Bílá kačena v zahradě není žádný div, pokud ji tam ubytují chovatelé, majitelé zahrady; většinou jako malé káčátko, z nějž pak očekávají zisk. A my dobře víme, jaký zisk máme z kačeny pěkně vykrmené…

Před týdnem 02:44

Ivan Hoffman: Zimu nejlépe mírnou

Když kontrolujeme zásobu sena, domníváme se, že by do jara mohlo našim kozám stačit. Důležité ale bude, aby jim louku nadlouho nepokryl sníh. Stále si tam najdou něco k snědku. Po suchém létě, kdy nebylo moc, co kosit, a pak ani nenarostly otavy, jsme rádi, že vedle nového sena zbylo i něco z loňska.

Před 2 týdny 03:12

Iva Pekárková: Případ ukradené vlajky

Máme moc pěknou státní vlajku, jasně barevnou, jednoduchou, takovou „základní“. Máme ji už dlouho, takže se nemusíme uchylovat ke všemožným malůvkám, abychom ji odlišili od vlajek ostatních zemí. Vezměte si třeba chudáka Mosambik – ten má na vlajce kalašnikov s bajonetem, rýč a knihu, zkrátka symbolický zmatek nad zmatek.