Glosa Plus
2. leden 2023

Poslechněte si podcast: Ondřej Neff: Kde hledat úsměv

Je druhého ledna a snad tedy nepřicházím moc pozdě s přáním nám všem, aby se rok 2023 vydařil líp než ten právě minulý. Laťka je posazená nízko, mohlo by se to povést, tak tomu zkusme pomoct. Za první úspěch bychom mohli brát s trochou dobré vůle průběh Silvestra.

03:24

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Dnes 03:52

Kristina Žantovská: Dům na rohu

Ten dům tam stojí, co pamatuji. Nepřestává mě udivovat, kde se tam vzal. Spadl jako meteorit na dokonalé místo s výhledem na řeku a horizont jejího druhého kopcovitého břehu. Doprostřed funkcionalistických vil, kdysi ještě řídce a velkoryse posázených po téhle čtvrti Prahy, kdy zástavba nezhoustla vilami všedními, nenápaditými nebo naopak okázalými.

Včera 02:42

Ivan Hoffman: Konec známkování

Ministerstvo školství se chystá plošně zrušit známkování žáků prvních až třetích tříd. Stresem ze známek by už měli trpět pouze malí nešťastníci ve školním roce 2025/26, pak už známky nahradí kriteriální hodnocení.

Před dvěma dny 03:28

Iva Pekárková: Straky, nebo vrabci?

Každé ráno kolem páté hodiny přiletí na naši římsu straka a začne skřehotat. Šíleně nahlas. Kde se v tak elegantním hrdélku ty decibely berou, to vážně netuším. Můj skoromanžel ji pokaždé uplatí dvěma nebo třemi buráky a straka zmlkne.

Před třemi dny 03:34

Ondřej Neff: Zamotaná záležitost

Dneska to budu mít takové celé zamotané. Je to tím, že jde o něco, v čem se moc nevyznám. Tak na jedné straně kde kdo diskutuje o něčem, co u nás není, totiž o cenzuře. Na druhé straně se skoro nemluví o něčem, o čem jsem si jist, že je, totiž cílené a profesionálně konané zásahy do veřejného mínění ze strany cizí mocnosti.

Před šesti dny 03:21

Eva Turnová: Zvukovka s Johnem Calem

Prvního března měl v Divadle Archa koncert zakládající člen kapely The Velvet Underground John Cale. Pro mě nejsympatičtější osoba z „Velvetů“.

Před týdnem 03:46

Karel Hvížďala: Co všechno nám našeptává rozum

„Podle mě je nesmysl bát se jakkoli vysoké umělé inteligence – bez pudů bude vždy neutrální. To pudy nás tlačí k tomu, abychom s inteligencí něco dělali, primárně přežili a rozmnožili se... A pudy jsou atributem pouze živých organismů, které jsou produktem evoluce. Umělá inteligence nikdy nebude mít důvod či motivaci udělat lidem cokoli špatného. V podstatě, udělat cokoli sama ze své vůle, nezávislé na tvůrcích – žádnou vůli totiž nemá.“

Před týdnem 03:10

Eva Turnová: Svátek žen

Ke státním svátkům mám spíše ambivalentní vztah. Většina z nich má pro mě už od dětství jakýsi punc nezáživné formálnosti, který může ozvláštnit jedině nějaký silný osobní prožitek. Například První máj pro mě bude mít navždy vůni žitné pálenky zabudované do mávátka, které si dva manifestanti podávali přese mě tak dlouho, až mě přiotrávili alkoholem. Na Den osvobození jsem se zase naučila mluvit břichem.

Před 2 týdny 03:34

Kristina Žantovská: Jako staří Řekové

Zjednodušeně řečeno jde o spor, zda politika do sportu patří, či ne. V ideálním světě by nepatřila, ale takový neexistuje. Mají sportovci z Ruska a z Běloruska, které imperiální válku na Ukrajině podporuje, startovat na letní olympiádě v Paříži? A pokud je olympijský výbor z her nevyloučí, mají ji sportovci z jiných zemí bojkotovat?

Před 2 týdny 02:37

Ivan Hoffman: Jak nakládat s vládami

V minulosti se při výchově nezvedené mládeže s nadsázkou říkávalo: „Škoda každé rány, která padne vedle!“ Takovýto přístup budiž uplatňován ve vztahu k vládám, chceme-li od nich způsobné chování a nějaké výsledky.

Před 2 týdny 03:11

Iva Pekárková: Proč ty kytky nedodržují předepsané rozestupy?

Každé jaro, jakmile v parku v naší ulici vylezou narcisy, vyleze i jedna sousedka se zahradnickými rukavicemi, rýčkem a rozhořčeným výrazem. Pak celé hodiny popolézá po trávníku mezi kytkami, rozpaženýma rukama si cosi přeměřuje, některé kytky vyrývá a přesazuje jinam. Tváří se přísně a cosi si u toho brumlá. Skoro to vypadá, že ty krásné žluté květy peskuje.