Glosa Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ondřej Neff: Den, na který se nezapomíná

Mnoho z nás chová v paměti den, na který se nezapomíná. Tak například já si přesně pamatuju, kde jsem byl a kdo mi sdělil, že zastřelili Kennedyho. Přesně si vybavuju první hodiny okupace 21. srpna 1968 a naprosto přesně vím, jak jsem se dozvěděl o teroristickém útoku na newyorská Dvojčata.

03:27

Glosa Plus

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti glosují současné dění.

Web

Před čtyřmi dny 02:18

Eva Turnová: Umění odpouštět

Narazila jsem na zajímavý rozhovor s MUDr. Šulou o tom, že schopnost odpouštět má blahodárný vliv na náš imunitní systém. Tvrdí, že pociťovaná křivda je zbytečná, protože už se stala a nic na tom nezměníte, jen ji prožíváte znovu a znovu.

Před pěti dny 03:36

Ivan Binar: Odkaz Pavla Pecháčka

V 70. letech jsem vězel v montérkách a pracoval jako strojník na chemické úpravně vody v elektrárně Vítězný únor v Ostravě. Naše směna mezi sebou posbírala hrst peněz na sovětské rádio, které dokázalo polapit i krátké vlny.

Před týdnem 03:38

Iva Pekárková: Kdo si na tom nahrabe?

Mám kamaráda Dalibora. Je matematik a nahlíží na svět a dění ve světě ryze logicky. Podle zákonů fyziky každá akce vyvolává reakci, to jsme se učili už na základní škole. Tím pádem, vysvětluje Dalibor, pokud v nás něco vyvolá reakci, třeba hlad, žízeň nebo chuť nakupovat, dá se počítat s tím, že s vysokou pravděpodobností nejdříve došlo k nějaké akci.

Před týdnem 03:25

Ondřej Neff: Moji prezidenti

S ohledem na datum mého narození je velká pravděpodobnost, že se v sobotu dozvím jméno posledního prezidenta mého života. Jestli se v roce 28 zvolí jiný, tak možná, jakž takž, ale jestli se potvrdí ten samý, tak to mám skoro tutové. A že jich bylo, těch prezidentů!

Před týdnem 02:32

Eva Turnová: Chyba lávky

Vždycky, když někdo řekl „chyba lávky“, představila jsem si indiána v Kordillerách, který minul týkovou šprušli a visí zaháknutý za liánu nad 200 metrovou propastí. Každé vlastní škobrtnutí jsem docela dlouho prožívala fatálně, v hlavě jsem si promítala, co jsem měla udělat jinak a jak to mělo být správně, což mělo za následek další přešlap.

Před týdnem 03:49

Kristina Žantovská: Úřednická estetika

Kromě hesel a emocí spojených s prezidentskou kampaní se veřejným prostorem rozezněl pronikavý řezavý zvuk. Mohlo by se stát, že nás boj o Hrad ohluší natolik, že si toho ani nevšimneme. Jenže pozor, i v podhradí se leccos děje. Nastupují muži v žlutých vestách a začínají nás připravovat na jaro. Začalo se kácet.

Před týdnem 02:44

Ivan Hoffman: Smlouvy s čerty

Smlouvání s čertem má předlouhou tradici, takže je s ním obecná zkušenost, předávaná z generace na generaci v lidových příslovích. To zcela zásadní zní: „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.“ Čert již v průběhu dějin nabízel pestré portfolio nadstandardních benefitů, aby se nakonec za projevenou důvěru vždy odvděčil člověku stejně, totiž peklem.

Před 2 týdny 03:19

Iva Pekárková: Proč s tím ti lidi něco neudělají?

V Nigérii, aspoň v té oblasti, kde žije rozvětvená rodina mého skoromanžela, není možné sehnat úplně obyčejné práškové kakao. Nigérie ročně produkuje kolem 350 tisíc tun surového kakaa, v současné době je třetí největší světový vývozce. Přesto v Benin City práškové kakao nekoupíte.

Před 2 týdny 02:56

Eva Turnová: Noční návštěva

Dny se sice prodlužují, ale zimní večery jsou pořád ještě dlouhé, venku je nevlídno. Já naštěstí pracuju hlavně doma, takže nikam nemusím. Dům, ve kterém bydlím, ale není zrovna nejtišší. Ráno dělníci dovrtávají různé nedodělky od podzimu a soused cvičí na bicí. Jede hlavně dvojkopák, takže se člověk do práce jen tak nezabere.