Osobnost Plus
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Houska: Zájem o eurovolby v Česku není valný, protože úroveň debaty o našem místě v EU je tristní

Evropské unii rozumí jako málokdo. Za svou práci získal prestižní novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského. Dělá rozhovory s evropskými státníky včetně Emmanuela Macrona. Zúčastnil se bezpočtu evropských summitů. Novinář Ondřej Houska má také doktorát z moderní historie a je vášnivý posluchač metalové hudby.

26:07

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Michael Rozsypal hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:01

Michael Žantovský, bývalý diplomat a člen prezidentova poradního sboru pro zahraniční otázky

O Vladimiru Putinovi se nedávno vyjádřil, že jeho konec je jen otázkou času. Proč si myslí, že Putin už nikdy nebude neotřesitelný vládce Ruska? Je osobně spokojen s tím, jak Ukrajině pomáháme? A nemohou mít nejen ruští disidenti, ale i běžní Rusové toužící po svobodě pocit, že je Západ zradil? Moderuje Barbora Tachecí.

Včera 26:28

Tomáš Klvaňa: Po Kubě už neštěkne ani pes, jen občas zavrčí

Kuba byla ještě v 60. letech významný geopolitický hráč, což už dnes rozhodně neplatí, tvrdí bývalý novinář Tomáš Klvaňa, dnes pedagog na pražské New York University. „Kubánci o tom nevědí. Když jste ,v tom‘, tak máte stále pocit, že mezinárodní situace je podobná a stále jste tím velkým hráčem,“ říká v Osobnosti Plus.

Před dvěma dny 26:27

Pro Ukrajinu děláme tak pět procent toho, co bychom mohli a co jednou uděláme, říká novinář Moláček

„Mnozí, kteří hlásali dezinformační narativy ohledně covidu-19, teď hlásají úplně stejně dezinformační narativy o válce na Ukrajině,“ tvrdí novinář z Deníku N Jan Moláček. „Férově musím dodat, že ne všichni. Protože jsou vědci nebo i laici, kteří nepřešli na tuto novou tematiku a zůstali věrní své původní. Ale týká se to naprosté většiny ,antivaxerské‘ scény,“ dodává v Osobnosti Plus.

Před pěti dny 26:02

Greenfluencerka: Většina tvrzení fast fashion značek o jejich udržitelnosti jsou lži a vágní fráze

O udržitelnost v módním průmyslu se dnes už starají i známé fast fashion značky. Anebo jde jen o greenwashing, lživé kampaně značek, jejichž produkce má závažné sociální a environmentální dopady? „Ročně vyrábíme 100 až 150 miliard kusů oblečení, z toho 30 procent se nikdy neprodá,“ říká greenfluencerka Natália Pažická.

Před šesti dny 26:24

Přemýšlejte, než někoho označíte za zlo. Až jednou přijde, nikdo vás neuslyší, nabádá marketér Horák

„Česko je pořád velice střízlivá a fajn země,“ myslí si odborník na politický marketing a spisovatel Jakub Horák. Odpovídá tak na otázku, jestli je naše politická kultura jiná než jinde. „A pokud jde o středo a východoevropský prostor, nejsme na tom nijak špatně,“ dodává s tím, že například o Slovensku by to stejné neřekl.

Před týdnem 26:43

Jsem systematik a puntičkář. Kdo bude moderovat Události, zatím neřeším, říká ředitel ČT Souček

Nově zvolený generální ředitel České televize Jan Souček chce ve zpravodajství uvádět informace do kontextu. „Udělám pro to všechno, ale ČT je obrovská zaoceánská loď, kde když začnete otáčet kormidlem, změny poznáte až po čase,“ říká v Osobnosti Plus. „Jednou z dominant mého projektu je důraz na aktuální publicistiku, na aktuální publicistické formáty.“

Před týdnem 26:21

Filozof by neměl být hlavní mravokárce a společnost vychovávat, míní filozofka Matějčková

Poslanci ve Sněmovně překročili další metu „slušného chování“ – padají ostrá slova i nadávky. Má o jejich kultuře rozhodovat jen volič? Nebo by je měla nějak „umravňovat“ veřejnost? „Nemyslím, že by filozof měl být hlavním mravokárcem a společnost snad i vychovávat,“ tvrdí filozofka a dnes i novinářka Týdeníku Echo Tereza Matějčková, donedávna pravidelný host podcastu Plusu Čekání na prezidenta.

Před týdnem 25:58

Putin dělá z Ruska Severní Koreu. Musíme nádor zlikvidovat, než metastazuje, říká analytik Votápek

Setkání severokorejského a ruského diktátora hodnotí bývalý český generální konzul v Petrohradu a zahraničně-politický analytik Vladimír Votápek jako slabost ruské strany. „Když prezident Vladimir Putin vstupoval do úřadu, byl vítaným členem G8, shromáždění nejvýznamnějších ekonomik a politiků světa. Teď je členem nějaké čtyřky, kdy se může scházet leda tak s Kim Čong-unem, s Alexanderem Lukašenkem a případně se může ještě ,kamarádit‘ s Íránem. To je dost velký sešup.“

Před týdnem 26:09

Úkolovat literaturu je trošku nebezpečné, myslí si spisovatelka Kateřina Tučková

Napsala Žítkovské bohyně, Vyhnání Gerty Schnirch a naposledy Bílou Vodu. Na první pohled to může vypadat, že Kateřina Tučková vyhledává hlavně ženská témata vytlačovaná na okraj společnosti. „Nikdy to nebylo tak prvoplánové, že bych pátrala po tématu, které by zvedlo ze židlí českou společnost. Naopak je to hodně niterní proces, protože si ta témata našla mne,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:03

Spolu s drony a bombami „letí“ na Ukrajinu i ruský hackerský útok, popisuje IT odborník

„Máme zprávy z Ukrajiny, podle kterých kyberútoky kopírují kinetickou válku. To znamená, že když dochází k ruskému útoku na ukrajinský cíl spadající do kritické infrastruktury – například letos v zimě na rozvody elektrické energie – a letí tam střely s plochou dráhou letu a íránské drony, dochází i ke kyberútoku, který má zvýraznit dopad útoku kinetického,“ říká odborník na kyberbezpečnost Tomáš Flídr v Osobnosti Plus.