Před týdnem

Poslechněte si podcast: Protivná a neoblíbená Olive Kitteridge je zpět. Díky bohu

Olive Kitteridge je stará protivná brblalka, vlezlá a všetečná ženská, uzurpátorská manželka a přísná úča matiky. Už podruhé věnovala nositelka Pulitzerovy ceny Elizabeth Stroutová svou knihu právě Olive – jejím soudům, pochybám a různě pokaženým vztahům s muži jejího života i s ženami ze sousedství. Kniha Olive Kitteridgeová je zpět nedávno vyšla v Nakladatelství JOTA.

04:08

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Před třemi dny 21:03

Příběh Karla Gotta je pro mě cennější než jeho nahrávky, říká hudební publicista Pavel Klusák

„I když mám rád jeho nahrávky ze 60. let, tak cennější je pro mě jeho příběh. A zdá se mi, že se v současnosti nejen s mojí novou knihou dostáváme do momentu, kdy od určitého portrétu téměř dokonalé hvězdy, která zažila spoustu úspěchů, už ukazujeme trochu jiný pohled. Pohled na živého člověka, který ‚narafičil‘ a obětoval skutečně hodně pro svou kariéru, protože si bez ní nedokázal představit svůj život,“ říká hudební publicista Pavel Klusák.

Před čtyřmi dny 32:57

Empatické příběhy mužských selhání. Jeff Lemire patří k velkým jménům komiksu po bok Gaimana a Moora

Původem kanadský komiksový scenárista a kreslíř Jeff Lemire už zdomácněl i v českých knihkupectvích. Vedle netypických variací na superhrdinský žánr, jako Černá palice, je známý i coby autor nelichotivých portrétů Kanady a jejího národního sportu hokeje v albech Essex County a Rváč. Podle jeho postapokalyptické série Sweet Tooth letos vznikl hraný seriál.

Před čtyřmi dny 08:37

Hudba 2021? Odzbrojující upřímnost a transformativní účinky výrazných desek druhého roku pandemie

Konec roku 2021 je na spadnutí a stejně jako ten předešlý i letos vyšlo opravdu mnoho desek. Ani těch skvělých nebylo málo. Které jsou ty nejzásadnější podle moderátora a posily hudební redakce Šimona Holého, hudebního publicisty Karla Veselého, poloviny hudebního pořadu Modeláři Viktora Paláka, zpěvačky a poloviny hudebního pořadu Velký čísla Annabelle a hudebního dramaturga Aleše Stuchlého?

Před pěti dny 15:51

Videoklipová tvorba u nás? Tuzemští režiséři točili pro Dipla, Stromaeho i Son Lux

Způsob, jakým nakupujeme a hlavně posloucháme hudbu, se razantně změnil. Formát hudebních videoklipů se ale o ztrátu relevance zatím bát nemusí. Globální úspěchy klipů jako Montero (Call Me By Your Name) od Lil Nas Xe ukazují, že videa i nadále zůstávají pevnou součástí propagace písní a především nedílnou součástí umělecké vize. O hlavních ingrediencích dobrého klipu i cestách k velkým zahraničním spolupracím mluví režisérka Jay Walker a režiséři Marek Partyš a Jára Moravec.

Před týdnem 09:00

Lovestory i hledání návodu na život. Smrtholka citlivě zkoumá téma sebevraždy

Člověk má svobodu si život vzít i svobodu se rozhodnout žít – apeluje darkpopová inscenace Smrtholka režisérky Lucie Ferenzové. Dramatizaci stejnojmenného oceněného románu Lucie Faulerové představilo pražské divadlo A studio Rubín a divadelní spolek Kolonie.

Před týdnem 15:53

Příběh Zuzany je extrémní. Těžší rozhovor jsem nikdy nenatočila, říká autorka Diagnózy F

Ústřední téma nejnovějšího speciálu Diagnózy F je sexuální zneužívání a příběh Zuzany, kterou od předškolního věku zneužíval její otčím. Kromě Zuzany samotné vyzpovídala autorka magazínu Adéla Paulík Lichková také dvě psychoterapeutky a forenzní psycholožku. „Rozhovor se Zuzanou byl bez nadsázky nejtěžší, který jsem kdy natáčela. Ten příběh je natolik extrémní a těžký, až si člověk říká, jak tohle náš systém mohl dovolit a připustit.“

Před týdnem 07:43

E-mailová schránka plná katastrof. Jak se mají zoomeři, kteří pracují na záchraně klimatu?

„Původně jsem chtěla dělat architekturu,“ směje se Amálie, která se ve svých dvaadvaceti letech nakonec rozhodla, že ji bude živit ochrana planety. Deník Guardian nedávno připomněl průzkum agentury Pew Research, podle kterého se až 76 % mladých lidí obává klimatické změny. Jak moc se nejistota odráží v kariérním rozhodování? A jaké to je, když se svému strachu postavíte čelem, dokonce i se zaměstnaneckou kartičkou?

Před 2 týdny 30:42

Sexuální násilí je celospolečenský problém. Umělkyně vytvořila platformu Návod na přežití

Alma Lily Rayner je původem izraelská umělkyně a aktivistka, která tvoří v Česku. Její umělecké projekty se točí kolem výzkumu struktur moci uvnitř společnosti, feminismu a tématu sexuálního násilí. Spoluzakládala spolek Barvolam podporující umělce s nálepkou „mentální hendikep“. Pro ostravskou galerii PLATO, kde finále Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020 probíhalo, vytvořila participativní platformu Návod na přežití.

Před 2 týdny 28:20

Batmanovské filmy vydělávají víc, ale komiksy jsou laboratoř pro nápady, říká komiksový historik

Česky právě vydaná kniha Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů mapuje celé dějiny jednoho z nejpopulárnějších superhrdinů. „Batman možná vydržel tak dlouho, protože dokáže reagovat na změny publika. I dnes máme odlehčenou verzi, jako je Lego Batman, ale i hlubokým hlasem mluvícího temného mstitele,“ říká komiksový historik Pavel Kořínek o hrdinovi, který se poprvé objevil už v roce 1939.