- Podcasty
- On Air
Poslechněte si podcast: AI dětem mělo být na rok nebo dva. Pak přišel ChatGPT a vše bylo jinak, říká zakladatelka organizace
„Technologie jsou pro mě přirozená věc, ve které se cítím bezpečně a dobře. Když šel můj syn před osmi lety do školy, chtěla jsem vědět, co se v oblasti technologií bude učit. Školy na to mnohdy nejsou zvyklé nebo nemají dostatek lidí, kteří by do těchto témat byli nadšení. Sama jsem začala učit. Zároveň mi přišlo dobré ukázat učitelům, jakým způsobem se dají technologie využívat ve výuce,“ říká zakladatelka organizace AI dětem Eva Nečasová.
On Air
Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.
IT je obor pro holky. S rekvalifikací a mentoringem žen pomáhá komunita ReactGirls
„Na internetu existují různé volně dohledatelné statistiky. Obecně se ale uvádí, že v Evropě je průměrně 20 % žen v IT. U nás v Česku je to jen 11 %. Jsme tak na pomyslném chvostu,“ říká CEO projektu ReactGirls Zuzana Vlachovská. „Problém vidím už v začátcích. My se s tím snažíme bojovat i skrze vládní aktivity, jako je projekt IT je pro holky!, ve kterém vysíláme kolegyně do středních škol, aby motivovaly holky ke studiu IT,“ dodává Vlachovská.
Občanská angažovanost u mladých Romů a Romek roste. Se zlepšením pomáhá také iniciativa Buď slyšet
„Mnoho našich vrstevníků se cítí odpojeno od politického systému. Někdy ani nevědí, jak funguje. Pro někoho je to příliš složité. A tak si řeknou, že nebudou volit vůbec. Objevují se názory, že jeden hlas nic nezmění. Nemají motivaci jít volit. A my si myslíme, že takto by to být nemělo. Snažíme se motivovat mladé lidi, aby šli k volbám a jejich hlas byl vyslyšen,” říká Ondrej Radič z iniciativy Buď slyšet.
Umění ve veřejném prostoru může překvapit i znejistit. Pozornost mu věnuje podcast Umění pro město
Podcast Umění pro město vychází z aktivit stejnojmenného programu Galerie hlavního města Prahy, který podporuje současné umění ve veřejném prostoru. Autorsky za ním stojí audiovizuální umělec a odborný asistent ateliéru Intermedia II. na pražské AVU Roman Štětina. Na ploše sedmnácti epizod nabízí rozhovory s uměleckou i kritickou obcí, komentované procházky po pražské metropoli, záznam oslav slunovratu nebo poslech ptactva v zahradách Zámku Troja.
„Chat vnímají bezpečněji, terapie je až další možný krok.“ Organizace Stop násilí už pomáhá i dětem
Organizace Stop násilí pořádá 19. září v pražské oboře Hvězda už šestý ročník Běhu proti násilí. Čemu se ale organizace zaměřená na osoby se sklony k násilnému chování věnuje především? „Naši pomoc zdaleka nenabízíme jan pachatelům trestné činnosti, ale je určena hlavně pro lidi, kteří mají problém se zvládáním vzteku a s agresivními projevy, které chtějí změnit,“ shrnuje hlavní cíl terapeutka Lada Poláková.
„Jsme založením optimisté a taková je i naše hudba.” DVA vydávají čtvrtou studiovku Piri Piri
Piri Piri, čtvrtá řadová deska hudebního dua DVA, vychází 13. září. V desetileté pauze od vydání předešlé nahrávky Nipomo ale Barbora Ungerová a Jan Kratochvíl stihli vydat hned několik soundtracků k počítačovým hrám. „Tahle práce nás hodně baví a zároveň nám dává svobodu v tom, že nemusíme nutně jen koncertovat,“ shodují se DVA. Jak došlo ke spolupráci s videoherními tvůrci a nahrají někdy DVA vyloženě depresivní song?
Duhový kolonialismus? Historii queer lidí ve východní Evropě odkrývá polský umělec Radziszewski
Queer lidi tu byli vždycky. Když ale nahlédnete do většiny mainstreamových archivů, jako by se po nich slehla zem. Alespoň dokud je nerozkvíříte. A právě tomu se ve své tvorbě věnuje polský multidisciplinární umělec Karol Radziszewski, který odhaluje zapomenuté příběhy queer lidí (nejen) ve střední Evropě. Svoji novou výstavu To se nikdo nedoví v pražské galerii Světova 1 přiblížil v rozhovoru na vlnách Radia Wave.
Podcast Slejvák reflektuje aktuální dění po svém. Na řadu přijdou letní hity i mercury retrograde
Koncert Heleny Vondráčkové, nová deska Charlie xcx, současný pohled na film Deník Bridget Jones nebo vysněné obsazení české verze animáku Shrek – to je jen výběr z témat, které zvládly pokrýt první epizody nového podcastu Radia Wave Slejvák. Každé pondělí od 19:00 ve vysílání nabízíme rychlou sprchu ze světa popkultury a sociálních sítí s Vilmou Svobodovou a Miroslavem Harantem.
Sportovní psychologii v Česku zatím nevystudujete. Osvětu oboru podpoří i soutěž Měníme svět pohybem
Soutěž Měníme svět pohybem organizuje FTVS UK pro studentstvo všech českých vysokých škol. S vítězkou letošního ročníku Barborou Matějčkovou a Janem Štejnarem, který se umístil na třetím místě, jsme mluvili o jejich projektech, které byly zaměřené na sportovní psychologii a pomoc prostřednictvím pohybové aktivity. „Je skvělé, že soutěž podporuje nápady mladých lidí, které mohou zlepšit náš svět. A finanční odměna je v dnešní době důležitá,“ shodují se oba.
Snad už jsme připraveni na kritiku od žen. Podcast Pochlap se má letní speciál s hostkami
„Pochlap se je safe space na sdílení pro chlapy, ale už jsme snad připravení i na kritiku od žen,” říká moderátor podcastu Václav Rouček. V nové letní sérii si o mužích povídá se čtyřmi hostkami, které poskytují svůj pohled na mužský svět.