V Tyrolsku mě nenávidí, říká fotograf zachycující alpský overturismus

On Air
Před 3 týdny 06:21

Rakouský fotograf Lois Hechenblaikner se dlouhodobě věnuje problému overturismu v Tyrolských Alpách v Rakousku. V Galerii Fotografic v Praze představil výstavu s názvem Behind the Mountains. Výstava se skládá z diptychů. V každém rámu jsou dvě fotografie – jedna archivní černobílá a jedna současná barevná.

On Air

Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Další epizody

Před dvěma dny
19:26

Rap je jako řízení formule, je to instinktivní věc, říká rapper Domo

„Texty mi trvá napsat hrozně dlouho. Ty nejlepší vznikají po návalu inspirace nebo nastoupení moodu, který mám maximálně půl hodiny. Je to hodně intenzivní a v ten moment vůbec nepřemýšlíš, jak věci zní, nekoriguješ je. Prostě to jenom dáváš. To je ta ideální forma. Druhá je postupné budování. Na jednotlivé věci čekáš, ale to není moc dobré. Občas to tak dělám, a moc nad tím začneš přemýšlet. Rap je jako řízení formule, je to instinktivní věc,“ popisuje domácí rapper Domo.

Před třemi dny
16:53

Hra pro ty, co nemají co ztratit. Seriálový hit Squid Game je hlavně o světě plném soutěživosti

Seriál Squid Game (česky Hra na oliheň) vyšel na Netflixu 17. září. Neuběhly ani dva týdny a devítidílné jihokorejské drama ovládlo žebříčky sledovanosti v 90 zemích světa. Čím diváky po celém světě tak uchvátilo? „Hra na oliheň vznikala vědomě jako bajka života v extrémně soutěživé společnosti,“ říká redaktor týdeníku Respekt Pavel Turek.

Před třemi dny
06:21

Sherlock s horoskopem. Japonská detektivka přináší groteskní záhadu s okultním pozadím

Ani u detektivek se už dnes často nestává, že by vás před koncem knihy autor vyzval, abyste se sami pokusili případ vyřešit, protože k tomu máte všechny potřebné indicie. Výzvu jako ze seriálu Hříchy pro pátera Knoxe do svého románu Případ astrologických vražd zakomponoval japonský spisovatel Sódži Šimada hned dvakrát.

Před čtyřmi dny
11:35

Zpeněžit strach. Na svět dohlíží miliarda kamer. Vyměníme svobodu za bezpečí?

Britský novinář John Sudworth z BBC vyzkoušel před pár lety v Číně experiment. Zajímalo ho, za jak dlouho ho najde čínská policie v ulicích třímilionového města pomocí technologie rozpoznání obličeje. Byl lapen za sedm minut. Událost z roku 2017 šokovala svojí efektivitou francouzského investigativního novináře Sylvaina Louveta, který se rozhodl, že čínský digitální stroj na dohled prozkoumá ve svém filmu A World Under Surveillance.

Před čtyřmi dny
15:07

Pomocí únikové hry učíme studenty ověřovat informace, říká Tereza Kráčmarová z iniciativy Fakescape

Iniciativa Fakescapes vytváří únikové hry, se kterými navštěvuje školy. Studenti pomocí fiktivního příběhu a různých úkolů získávají schopnosti, jak si ověřovat informace. „Neříkáme studentům, co je a co není pravda. Naopak se v nich snažíme vzbudit přirozenou zvídavost a hlavně, aby si osvojili schopnosti ověřování informací na internetu. Snažíme se, aby to byla zábava. Pak to studenty baví víc než 90 minut dlouhá přednáška,“ říká předsedkyně iniciativy Tereza Kráčmarová.

Před šesti dny
19:58

Udržitelnost a použitelnost. Český design míří podle Designbloku dobrým směrem

Designblok, Prague International Design Festival, je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě, jejíž historie sahá až do roku 1999 a úspěšně pokračuje dodnes. Třiadvacátý ročník, který vyvrcholil v neděli 10. října, navštívila a pro Radio Wave zhodnotila autorka pořadu Šatníky Veronika Ruppert. Které trendy byly nejčitelnější a zda existuje něco jako typicky český design, si poslechněte v rozhovoru.

Před šesti dny
19:00

Vykroužkování Pirátů míří do učebnic. Témata mladých se do sněmovny nedostala, říká sociolog

Volby do poslanecké sněmovny jsou za námi, do dolní komory parlamentu míří čtyři uskupení složená ze sedmi stran a hnutí. Co si z nově složené sněmovny odnášíme? Hostem Radia Wave je ředitel sociologické agentury STEM Martin Buchtík.

Před šesti dny
15:33

Výtvarný kritik Jan H. Vitvar: Návštěvy prázdných galerií během covidu byly hrozným zážitkem

Co je ještě umění? Kniha výtvarného kritika Jana H. Vitvara Umění, kterému nikdo nerozumí se věnuje situacím v dějinách vizuální kultury, kdy se lidské vnímání střetlo s uměleckou výpovědí. Svět současného umění je plný paradoxů a pandemické období bylo podle Vitvara celé bizarní: „Zavřené soukromé galerie navštěvovali sběratelé po domluvě a umění se prodávalo líp než před covidem. Ale návštěvy prázdných výstav pro mě byly jedny z nejhorších profesních zážitků.“

Před týdnem
08:02

Lidi u nás zapomínají na čas. Saunový festival v Hradci přináší trochu Skandinávie ke břehu Labe

Kamarádky Natálie a Aneta před pěti lety vytvořily na kraji Hradce Králové na zelené louce kousek Skandinávie – saunu vytápěnou jen dřevem, místo bez elektřiny. „Lidi u nás zapomínají na čas,“ říká Natálie. „Nechceme, aby si tady lidé koupili vstupenku na hodinu a pak si strašně hlídali hodinky v županu,“ popisuje Aneta. Tento rok se poprvé rozhodly uspořádat víkendový saunovací festival.

Před týdnem
18:06

Autorky výstavy Civilizovaná žena: Naše koláže ukazují paradoxy meziválečného mediálního obrazu ženy

Civilizovaná žena – tak zní název výstavy, která je k vidění v Moravské galerii v Brně od 8. října. Formou koláže vizuálních materiálů ukazuje, jak s tematikou „nové“ ženy pracovali umělci v meziválečném českém prostředí. „Některé segmenty společnosti, včetně ženských kruhů, na tu změnu i přes trvalou osvětu od Tomáše Garrigua Masaryka a předchůdkyň prvorepublikových feministek připraveny nebyly,“ říká jedna z autorek výstavy, historička umění Martina Pachmanová.