On Air
9. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Nejlepší zážitek na Mallorce je svátek svatého Šebestiána, říká obuvní designérka Eliška Horčíková

Lokálové tentokrát přibližují život v přístavním městě Palma de Mallorca na španělském ostrově Mallorca. O svoje tipy se s námi podělila obuvní designérka Eliška Horčíková, která se tam přestěhovala za prací.

07:10

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Dnes 40:38

Svému stylu říkám future folk hop. Alina Pash chce světu ukázat, že Ukrajina není jen zemí estrád

Zpěvačka a rapperka z ukrajinských Karpat Alina Pash se probojovala do finále X-Factoru, vyhrála národní kolo Eurovize a je také držitelkou ocenění Music Moves Europe Awards za rok 2022. „Chci svou hudbou našim lidem dávat víru a zároveň ukázat světu, že nejsme jen země estrád,“ říká umělkyně, která ve své tvorbě kombinuje hip hop, elektroniku i pop s prvky ukrajinské lidové hudby a charitativními koncerty aktuálního turné podporuje svou zemi v boji proti ruskému agresorovi.

Včera 08:45

Dospělým se člověk stává skrz prožitou bolest, ukazuje nová inscenace Dech v MeetFactory

Divadlo MeetFactory představilo novou inscenaci Dech. Autoři projektu – dramaturg a autor textu Matěj Samec a režisérka Natálie Deáková – ji pojali jako experiment na pomezí divadelní a rozhlasové tvorby. Diváci stráví celý večer na sedacích pytlích a odkázáni jsou hlavně na zvukové vjemy – velká část představení se totiž odehrává ve tmě. Vizuální akci z velké části supluje zvuk, který tvoří páteřní komponent inscenace.

Před dvěma dny 08:27

Oliver Sim: Je pro mě jednodušší být upřímný v písních než v rozhovorech

Oliver Sim jen známý jako zpěvák a baskytarista kapely The XX. O jeho sólové dráze se spekulovalo už delší dobu. K vydání debutu s názvem Hideous Bastard nakonec došlo v letošním roce a autor se v něm staví vlastním démonům, studu i nemocí HIV. To je ostatně hlavní téma rozhovoru, který 33letým Angličanem vedl Pavel Zelinka.

Před třemi dny 15:15

Skvělé herecké výkony i generační výpověď. Startuje audio thriller Rituál

Radio Wave pro své posluchače připravilo další podcastový seriál. Pětidílný thriller Rituál, jehož autorkou je spisovatelka Klára Vlasáková, přináší příběh čtyř mladých lidí, které spojuje společné tajemství. Na co se můžou posluchači těšit? „Důvodem, proč si to poslechnout, jsou určitě herecké výkony,“ říká dramaturg Josef Kokta. Podle jedné z protagonistek, herečky Martiny Jindrové, je to zase generační výpověď.

Před třemi dny 18:03

Plantlovers. Nová kniha zakladatelky Haenke není jen manuálem pro pěstování pokojovek

Na začátku letošního října vyšla nová kniha Plantlovers. Neviditelná botanika městského prostředí. Nečekejte ovšem další publikaci zaměřenou pouze na tipy, jak správně pěstovat pokojové rostliny. Nabízí pohled na aktuální fenomén pokojovek ve společenských, kulturních i ekonomických souvislostech. Za originálním grafickým zpracováním stojí typografka Jolana Sýkorová, dokumentární fotografie pořídil aktuální vítěz Czech Grand Design Vojtěch Veškrna.

Před čtyřmi dny 15:08

Co spojuje nejmladší zastupitele? Zájem o komunitu a lepší život v obci

Minulý týden v Česku proběhly komunální volby. Více než na tvorbu koalic jsem se zaměřila na motivace, které do komunální politiky vedou mladé lidi. Podle Českého statistického úřadu je totiž průměrný věk zvolených zastupitelů 47 let. Oslovila jsem proto tři nové zastupitelé, kteří nejsou starší než 25 let a jsou to nejmladší zvolení zástupci ve svých obcích.

Před čtyřmi dny 34:34

Královny pouště a vesmíru. Filmy o drag queens nabízejí rodinnou zábavu i sériové vraždy

Především díky reality show RuPaul's Drag Race se fenomén drag stává čím dál známější a uznávanější záležitostí. Drag queens tu s námi ale jsou už řadu desítek let a během nich se tahle subkultura několikrát dostala i do filmu. Připravili jsme pro vás doporučení na pět podle nás zásadních filmů, které se dragu věnují.

Před čtyřmi dny 06:19

Metro S nemá být další linka metra. Praze dochází dech s železniční dopravou

Metro S nemá být další linkou pražského metra, ale ekvivalentem známých německých S-Bahn. Jde o příměstské vlaky, které s vysokou frekvencí přiváží cestující do centra města z širší metropolitní oblasti. Praha má mít podle odhadů v roce 2070 asi 1,6 milionů obyvatel a s aglomerací o milion víc. Současná kapacita pražského železničního uzlu je přitom na svém maximu. Železniční tunely navázané na současnou síť hromadné dopravy mají být řešením pro 21. století.

Před týdnem 04:20

Když se čas ocitne v tísni časové. Komiks Azimut je náhderně nakreslená absurdní hříčka

Bizarní slovní hříčky z písničky Můj čas ze seriálu Sanitka by ve světě francouzského komiksu Azimut mohly platit doslova. Série, která česky vyšla letos ve dvou svazcích, se totiž odehrává ve světě, kde se čas řídí hodně podivnými pravidly. Lze si ho třeba půjčovat v časové bance, případně vás o něj může připravit bytost zvaná časorváč. Čas tu ale není jediná podivná věc. Jednou z hlavních starostí, kterou zdejší obyvatelé mají, je, že někam zmizel severní pól.

Před 2 týdny 11:17

Tranzice, ženy ve válce i tíseň z účtů za plyn. Cena Jindřicha Chalupeckého reflektuje témata dneška

Letošní společnou výstavu laureátu a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého doprovodí i prezentace těch, kteří pozitivně zareagovali na výzvu kurátorského týmu, ale do finálního výběru se nedostali. Do malé dvorany a mezaninu Veletržního paláce v Praze se za vystavujícími byla podívat Tereza Havlínková.