Před týdnem

Poslechněte si podcast: On Air: „Táta mě naučil Nirvanu, já ho teď učim rap.“ Vzali byste rodiče na koncert 58G?

Jihlavská crew 58G vystoupila v pražském prostoru Bike Jesus a přišlo ji podpořit hodně fanoušků a fanynek. Málokdo z nich ale vzal s sebou svoje rodiče, i když dotázaní se často shodli, že s nimi svou hudbu vlastně sdílí. Co nás naučili poslouchat „naši“ a co předpokládáme, že by si mysleli o současné české rapové scéně?

05:29

Český rozhlas - Hudba

Vydává: Český rozhlas

Hvězdy, hudebníci, osobnosti všech žánrů, alba a koncerty.

Web

Včera 22:00

Dopolední host: Je načase začít brát kulturu v Budějovicích vážně, říká Pavel Šporcl, který pořádá nový festival

České Budějovice se rozeznějí prvním ročníkem nového mezinárodního hudebního festivalu Hvězdy nad Vltavou. Jeho uměleckým ředitelem je světoznámý houslista a českobudějovický rodák Pavel Šporcl.

Před dvěma dny 27:06

On Air: Vyměnil jsem nástroje, ale je to stále stejný Lazer Viking, říká hudebník Kuba Kaifosz

Po šesti letech se hudebník Kuba Kaifosz alias Lazer Viking vrátil do proskleného studia, aby odehrál novou Radio Wave Studio Session. Představil během ní tři skladby z připravované desky Tunnel Vision, která vyjde letos na podzim a nabízí odklon k syntezátorům. „Zastávám názor, že vývoj je nutný. Je nutný k tomu, aby se člověk dál a lépe vyjadřoval v tom, co dělá. Nerad se zastavuju na místě a asi je to z mé diskografie jasné,” říká o novém zvuku Kaifosz.

Před dvěma dny 02:56

Tip: Hudební tip: Synťáky obklopený Lazer Viking někde na pomezí popu a experimentů

Jakub Kaifosz aka Lazer Viking se do paměti mnohých vryl jako písničkář se špinavým kytarovým zvukem, na nové desce Tunnel Vision ale odhazuje kytary a mění je za pulzující synťáky. Svůj nový taneční materiál z alba, které vyjde letos v září, představil živě v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Co doporučuje k poslechu?

Před dvěma dny 08:00

Máme hosty: Vystač si sám. Akordeon je jako přenosný orchestr

Tenhle nástroj se jenom těžko dá označit za „profláklý“. Jeho vyznavačů není tolik, ale o to zapálenější jsou. Litomyšl na začátku prázdnin hostí Akordeonové léto.

Před třemi dny 39:49

Velký čísla: To nejlepší teprve přijde! Noví BTS budou znít při sňatcích a Drake jako background music

Když tracku trvá celých 37 let dostat se na vrchol britského singlového žebříčku, není divu, že se tam potom drží zuby nehty. Kate Bush se skladbou Running Up That Hill, jejíž virální renesanci dopomohla nová řada kultovního seriálu Stranger Things, si první příčku evidentně jen tak vzít nenechá. Ve Spojených státech (a nejen tam) na všechny opět shora shlíží Drake. Jeden z každých šedesáti streamů v Americe patřil minulý týden právě jemu.

Před třemi dny 15:48

On Air: Nejoriginálnější popisky i nečekané spolupráce. Festival Rosnička načal novou dekádu omlazením

Svitavská Rosnička má za sebou jedenáctý ročník. Se spoustou českých jmen v line-upu a historicky největším zastoupením těch zahraničních. Jaká byla letošní edice tohoto „hudebního festivalu současnosti“, jak ho nazývají samotní organizátoři? „Mladá generace účinkujících v programu přivedla na festival i mladší účastníky, letos jsem to oboustranné omlazení zaznamenala nejvíce,“ říká pravidelná návštěvnice Rosničky, moderátorka Radia Wave Martina Foldynová.

Před třemi dny 26:38

Na pohovce Jožky Kubáníka: Mám s kamarády pražírnu kávy, překvapuje zpěvák a kytarista Mirai Navrátil

Zpěvák a kytarista Mirai Navrátil se narodil v Japonsku českému tatínkovi a japonské mamince. Rodiče mu dali jméno Mirai, které znamená budoucnost. A právě o ní si úspěšný zpěvák povídal s Jožkou Kubáníkem na jeho rozhlasové Pohovce.

Před třemi dny 30:07

Host Českého rozhlasu Ostrava: Mám tušení, že dokud budu hledat, tak to nenajdu, říká zpěvačka Kateřina Marie Tichá

Na hudební scéně se objevila třeba s kapelou Jelen, i se svými písněmi, ale stále silnější vazbu na Moravskoslezský kraj má díky kapele Bandjeez s Davidem Stypkou. Byl to právě on, kdo s ní pracoval na některých písních a prorokoval, že v ní roste zajímavá autorka.

Před čtyřmi dny 10:38

Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 9: Jazzman na cestách

Protože prodejem desek se dnes lze jen stěží uživit, musí si muzikant občas sbalit fidlátka a vyrazit na cesty. Co obnáší život jazzového muzikanta na turné, jsme se ptali kapelního řidiče Standy i hvězdného hosta, varhaníka Ondřeje Pivce.

Před čtyřmi dny 07:33

Máme hosty: Kterak kluk z vesnice do šoubyznysu přišel. Prožijte letní večery se zábavnou audioknihou

Bohdan Tůma před časem načetl knihu frontmana skupiny Pirate Swing Band Jiřího Ševčíka Skoro všechno nej. Teď se dostává na vlny Českého rozhlasu Pardubice, kde poběží každou červencovou a srpnovou neděli po 18. hodině.