On Air

Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Epizody

Včera
07:58

Připomínáme si vznik Československa. Rozumíme ale ještě slovensky?

Na silvestra roku 1992 zanikl společný stát Čechů a Slováků. Do nového roku už obě země vstoupily odděleně. Přesto si, alespoň v Česku, každý rok 28. října připomínáme vznik samostatného Československa. Rozumíme si ale ještě navzájem?

Před dvěma dny
07:00

Jestli to má někomu pomoct, stojí to za to, říká autorka diplomky, která zachraňuje životy

Nový semestr začal a možná i vás čeká letos výběr tématu bakalářky nebo diplomky, což může být dost důležitý moment pro úspěšné završení studia. Bakalářské i diplomové práce končí často hned po státnicích v šuplíku. Jsou ale i takové, které našly své praktické využití a zasadily se o pozitivní změnu.

Před pěti dny
17:33

Peníze mě fascinují. Jsou náboženstvím, kterému lidé propadli, říká rakouský režisér Daniel Hoesl

Rakouský režisér Daniel Hoesl představil na festivalu Das Filmfest svůj dokument Davos. „V Davosu se setkáváme s městem, kde jsou zastoupeni lidé ze všech vrstev společnosti. Je to velké tranzitní centrum, bydlí tam původní švýcarské obyvatelstvo, je tam hodně migrantů. A to vše se tam střetává s návštěvníky Světového ekonomického fóra. Běžná společnost se setkává s touto elitní skupinou, jako kdyby stála před ostnatým drátem, za kterým se fórum odehrává,“ vysvětluje Hoesl.

Před pěti dny
08:57

Slyšeli jsme TO. Bert & Friends odtajnili ve studiu Českého rozhlasu desku 2050: Live at Strahov

„Mějte se krásně a třeba za 1000 let znova tady!“ Těmito slovy končí pravděpodobně nejlepší koncert, na kterém teprve budete. Tajemná poslechovka Bert & Friends proběhla ve čtvrtek 21. října za spolupráce Radia Wave ve studiu S1 Českého rozhlasu. Návštěvníci přitom dopředu vůbec nevěděli, do čeho jdou. „Myslela jsem si, že to bude únikovka. Pak mě napadlo, že nás odvezou na Strahov a budeme tam jako VIP,“ řekla jedna z příchozích.

Před šesti dny
12:11

Sociální služba Beztíže řeší běžné potíže i zneužívání. Mladým pomáhá v obchoďáku i na trampolíně

Beztíže spravuje dva nízkoprahové kluby. Má ale i terénní program sociální služby. Chodí za dětmi a mladými lidmi do jejich přirozeného prostředí. Cílem je pomoct jim v problémech, které zrovna řeší. „Ty témata jsou problémy v rodině, škola, nabízíme doučování přímo v terénu. Nedávno jsme se setkali se sexuálním zneužíváním,“ popisuje spektrum problémů terénní pracovník Matouš.

Před týdnem
08:44

Nejdelší budovu světa postavili nacisté. Kdyby Prora nebyla děsivá, byla by legrační, říká filmařka

Na pobřeží německého ostrova Rujána stojí nejdelší dům na světě. Jmenuje se Prora, nechal ho postavit Adolf Hitler a měl sloužit jako letovisko pro dělníky třetí říše. Nakonec ho obývala sovětská armáda a po pádu Východního bloku se z něj staly ruiny. Je Prora symbolem architektury zla? To a mnohem víc jsme řešili s dokumentaristkou Nico Weber, autorkou filmu Inside Prora, který se promítal na festivalu Film a architektura.

Před týdnem
30:34

Vztahy, makeover a Jane Austenová. Holčičí filmy ze střední mají estetickou hodnotu, říká kritička

Nové filmy, jako trilogie Všem klukům, které jsem milovala, ukazují, že snímky o dospívajících dívkách na střední škole jsou pořád v kurzu. Zároveň je to žánr, který si zaslouží kritickou pozornost. „Mají vlastní estetiku a je zajímavé sledovat, jak se v nich proměňují hodnoty, které si spojujeme s dívčím dospíváním,“ říká filmová kritička Šárka Gmiterková.

Před týdnem
22:12

Hořící piano, žalozpěvy i freejazzové orákulum. Unsound se po virtuální edici vrátil zpět do Krakova

Po loňském online ročníku se krakovský festival Unsound v letošním roce vrátil zpět do klasického nevirtuálního modu. Jak pandemie covidu-19 ovlivnila podobu a průběh festivalu? A co byly podle našeho moderátora a festivalového harcovníka Jardy Petříka největší highlighty? „Na Unsound se jezdím hlavně nechat překvapovat a ani letošní rok nebyl výjimkou. Těmi největšími objevy byli americká spirituální jazzmanka Angel Bat Dawid a polský experimentátor s bicími Qba Janicki.“

Před týdnem
17:56

To, v čem žijeme, nedává žádný smysl. Bilerův román Destrukce je Kafkův Zámek pro 21. století

„Jaká doba, takoví glosátoři,“ říká Stanislav Biler, původně sociolog, dnes známý spíše jako autor nihilistických sloupků, bolestně upřímného průvodce po Brně, satirického románu Nejlepší kandidát a nově také temně laděné venkovské prózy Destrukce. Její hrdina, mladý učitel, utíká z města na venkov, aby tu našel ztracený smysl. Podaří se to? Nebo to dopadne tak nějak po bilerovsku? A co Stanislav Biler dělá, když nechce být temný?

Před týdnem
21:28

Chci hrát v zahraničních rádiích, proto intenzivně pracuji na singlech, říká hudebnice Annabelle

Zpěvačka, skladatelka a moderátorka Annabelle vystoupila živě v rámci další Radio Wave Studio Session. V proskleném studiu ji doprovodili Tereza Jirotková aka DJ Battle Lady a Kristián Kuszniruk za bicími nástroji. Annabelle už můžete z vysílání Radia Wave dobře znát z pořadu Velký čísla, který moderuje každou středu večer společně s Filipem Černým.