On Air
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Zpracované odpovědi ani nestíháme zveřejňovat. Projekt Zeptej se vědce roste a chystá vlastní web

Zeptej se vědce je projekt, který na sociálních sítích prostřednictvím ozdrojovaných odpovědí na otázky z různých oborů propojuje laickou veřejnost s více než stovkou odborníků. Za vznikem nejdříve facebookové stránky a nyní již Institutu pro komunikaci vědy stojí trio vědkyň Adéla Šimková, Tereza Ormsby a Kristýna Blažková. „Teď je naší prioritou vlastní web. Máme spoustu dosud nezveřejněných zpracovaných odpovědí,“ shodují se zakladatelky projektu.

24:44

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Včera 15:35

Pocit ohrožení života mi zevšedněl, říká šéfka ukrajinského webu The Kyiv Independent

Za pár dní uplyne rok od Putinovy invaze na Ukrajinu. Daryna Ševčenko, ředitelka The Kyiv Independent, nejcitovanějšího anglicky psaného ukrajinského média, přibližuje situaci na Ukrajině, praktickou stránku novinařiny za války i změny, se kterými se redakce musí vypořádávat od začátku invaze.

Před třemi dny 12:24

Česká tradice upoutá i v zahraničí, říká animátorka, která pracovala pro DreamWorks a Netflix

Česko-vietnamská animátorka Tale Linh Do pracovala mimo jiné pro prestižní hollywoodské studio DreamWorks, kde se podílela na seriálu Kipo a divotvorná zvířata pro Netflix, ale má za sebou třeba také zakázku na animovaný seriál pro Guillerma Del Tora. S absolventkou kanadské animační školy Sheridan College jsme se bavili o studování a práci na velkých mezinárodních projektech i o pěstování vlastního autorského hlasu.

Před třemi dny 22:06

Negativní reakce chodily ještě před prvním dílem, bylo těžké to ustát, říká o Kráse Linda Bartošová

„Negativní reakce chodily ještě před odvysíláním prvního dílu, což je zajímavá věc. Období dvou týdnů na přelomu října a listopadu bylo dost silné. Praly se ve mně dva póly. Jedna strana byla ohromně pozitivní. S lidmi to rezonovalo. Otevíralo jim to sice nějaké rány, ale potom je částečně také hojilo. Často to velmi osobně reflektovali. Druhá strana byla hnus a špína na sociálních sítích. Bylo velmi těžké to ustát,“ říká autorka podcastové série Krása Linda Bartošová.

Před třemi dny 09:22

Když lidé bez domova nejsou vítáni. Nepřátelská architektura problém neřeší, jen odsouvá z dohledu

Defenzivní neboli nepřátelská architektura má spoustu podob. Ve veřejném prostoru se můžeme setkat s různě ohýbanými lavičkami, bodáky na parapetech nebo třeba absencí pítek. Co je jejím cílem? A jak ovlivňuje chování každého z nás? O tom jsem se bavila se spoluzakladatelkou spolku Architekti bez hranic Karolínou Kripnerovou a publicistkou Alžbětou Medkovou, která se ve svých pracích veřejnému prostoru a urbanismu dlouhodobě věnuje.

Před týdnem 06:37

Když lidem platí algoritmus. Kurýři z Woltu chtějí vidět do ohodnocování, chystají celostátní stávku

„Kurýr není ovce“ nebo „Wolte, chceme slušné jednání“. Takové pokřiky zněly horní polovinou Václavského náměstí na demonstraci kurýrů společnosti Wolt. Zhruba stovka lidí, kteří rozváží jídlo pod hlavičkou technologické společnosti Wolt, se tu sešla, aby protestovala proti pracovním podmínkám. Protestujícím se povedlo s firmou navázat dialog, aktuálně se domlouvají na termínu schůzky. Mezitím ale ještě zorganizovali stávku celostátní. Má proběhnout 14. února.

Před týdnem 09:38

Paragraf proti lásce mi nedal spát, říká režisér filmu Velká svoboda

„Gayové šli z nacistických koncentráků rovnou do poválečných věznic,“ říká rakouský režisér Sebastian Meise, autor oceňovaného filmu Velká svoboda. Znepokojilo ho to a rozhodl se natočit politicko-vězeňskou romanci, kterou aktuálně promítají česká kina a k vidění je i na HBO Max.

Před týdnem 27:50

Před deseti lety Netflix uvedl House of Cards. Byl to začátek binge watchingu i streamovacích válek

1. února 2013 měla premiéru úvodní sezóna House of Cards – prvního vlajkového originálního seriálu Netflixu. Streamovací služba jejím uvedením odstartovala fenomén Netflix Originals a tím i soutěžení VoD kanálů na základě exkluzivního obsahu. To, že se všechny epizody objevily naráz, je také oficiálním počátkem binge watchingu. O desetiletí s Netflixem do studia přišla povídat televizní kritička Táňa Zabloudilová.

Před týdnem 07:29

Autenticita jako přirozená věrohodnost i marketingový nástroj. Proč ji neumíme jednoduše definovat?

Všichni občas o někom, nebo něčem říkáme, že to je a nebo není autentické. Co tenhle pojem označuje, jak se mění podle kontextu ve kterém o něm přemýšlíme a kde se na něj soustředíme nejen v online prostředí. Na otevřeném setkání na toto téma, které organizovala platforma Fresh Eye, tak přišly na řadu pojmy jako domov, divočina, tradiční brambůrky nebo Kim Kardashian.

Před týdnem 15:19

Před vstupem na pódium mívám blackout moment. Zpěv neuvěřitelně odhaluje, říká Salto with Love

„Ať už na pódiu hraju či tančím, vždycky jsem nervózní. Těsně předtím mívám takový blackout moment. Najednou se objeví pocit, že vůbec nevím, co jdu dělat a mám strašný strach, že nad sebou ztratím kontrolu. U divadla a tancování jsem otestovala, že se mi to nestane. Bojím se, že u hudby se mi to může stát. Nemám to tak osahané. Je to věc tréninku. Zpěv je něčím víc odhalující. Je to taková vnitřní nahota,“ přiznává hudebnice Anežka Kalivodová aka Salto with Love.

Před týdnem 05:46

Sex, samota, politika. Konec. Houellebecq ve svém posledním románu nechce všechno Zničit

Každý správný evropský intelektuál vždycky měl být skeptik. A pokud chtěl být zábavný, tak sarkastický skeptik. Slavný francouzský spisovatel Michel Houellebecq to dovedl k pověsti konzervativního nihilisty.