Omeletky
26. březen 2023

Poslechněte si podcast: „Místo ochutnávky, vzala sousedka celý talíř koláčů, a zavřela dveře.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky nemají žádné téma. Jen vyhledávám vzpomínky, když pořád kašlu v posteli. Jednou jsem se na chalupě rozhodla upéct zaručeně pravé moravské koláče. Zjistila jsem, že nemám mašlovačku. Vedle se přistěhovali noví sousedé, řekla jsem si, že je to pěkná příležitost pro seznámení. Pak jsem sebrala mašlovačku, talíř koláčů a vyrazila jsem. „Moc děkuju za mašlovačku. Prosím, ochutnejte, jak se mi povedly.“ A ona vzala talíř se všemi koláči, řekla: „Děkuju,“ a zavřela dveře.

23:36

Omeletky

Vydává: Český rozhlas

Víkendová popolední show s Halinou Pawlowskou. Pořad, který chutná.

Web

Dnes 28:03

„Obklopuje voda celý ostrov, zněl dotaz jednoho z turistů.“ Omeletky Haliny Pawlowské o rozmarech

Omeletky jsou dnes naplněné rozmary. Mám kamarádku průvodkyni. Jednou jela na výletní lodi kolem řeckých ostrovů a jeden pán chtěl vědět, jestli „voda obklopuje celý ostrov." Jiná dáma řekla: „Nemohla byste, prosím vás, zajet blíž k tomu západu slunce?" V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Taťany Veselé. Jmenuje se Moje maminka Kateřina. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Lyricky o kozlu Václavovi a nabídne recept na hrníčkovou bublaninu s jahodami.

Včera 26:26

„Dcera se chtěla svléknout z kůže a chodit jen v kostech.“ Omeletky Haliny Pawlowské o teplu

Co se vám vybaví, když se řekne teplo? Mně se vybaví teplý čaj. A teplé slovo. Teplé dlaně. Občas se někomu udělá horko v nějaké prekérní situaci. Loni v létě jsme byli z vedra zralí na blázinec. Na chalupě jsem zaslechla dceru, jak se plouží kolem domu a heká: „Nejradši bych se svlíkla z kůže a chodila jenom v kostech!“ V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Pořád stejně blbá od posluchačky Lucky z Prahy. A Vašek Šanda bude vyprávět o filmech, ve kterých to vyloženě vře.

Před týdnem 27:22

„Místo polibku jsem myslela, že chce prachy!“ Omeletky Haliny Pawlowské o fantazii

Omeletky jsou dnes naplněné fantazií. Na gymplu jsem na chmelu potkala Oldu. Drželi jsme se za ruce, a když se se mnou loučil před ubikací, řekl mi: „Nedáš mi ještě něco?“ A mě ani ve snu nenapadlo, že chce polibek a drsně jsem mu odpověděla: „To ne! Naši mi prachy pošlou až zejtra!“ V Omeletkách uslyšíte povídku Stanislava Jugy První láska pod polštářem. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Když popustím uzdu své fantazii a prozradí recept na mražený borůvkový jogurt.

Před týdnem 26:13

„Modré úzké kalhoty jsem nosila, když jsem měla 80 (kilo).“ Omeletky Haliny Pawlowské o stáří

Omeletky se dnes zabývají stářím. Minulý týden jsem ze šatníku vyřazovala oblečení, které mi bylo beznadějně malé. Moje desetiletá neteř sledovala, jak ze skříně vytahuji modré, úzké kalhoty. „No tedy,“ podivila jsem se, „Tyhle jsem musela nosit, když jsem měla 80.“ Neteř znejistěla a zeptala se: „A teď je ti kolik?“ V Omeletkách uslyšíte povídku Haliny Pawlowské Když najdu své kořeny. A Vašek Šanda doporučí film, ve kterém hraje stáří mimořádnou roli.

Před 2 týdny 27:05

„Manžel říkal, že pořád koukám, co bych snědla, abych zhubla.“ Omeletky Haliny Pawlowské o hladu

V Omeletkách si dnes budeme povídat o hladu. Manžel o mně říkal, že pořád koukám, co bych snědla, abych zhubla. Celý život bojovat s váhou je utrpení. A bavit se s lidmi, kteří vám neustále radí, jak to udělat, abyste byli štíhlí, a přitom oni nikdy neztloustli, to je děsně vyčerpávající. V Omeletkách uslyšíte povídku Věry Zikanové s názvem Jak jsme si porozuměli s pohodlím. A Halina Pawlowská prozradí recept básníka Jana Nerudy na skopové maso.

Před 2 týdny 24:23

Pojem globalizace jsem pochopila až v šatně OSN. Omeletky o důvěře s Halinou Pawlowskou

„Důvěra je všude ve světě omezená, ale nedůvěra nezná hranic,“ říká Halina Pawlowská ke svému zážitku ze sídla OSN, který ji inspiroval k Omeletkám s tématem důvěra. Viděla jsem sály, kde se řeší problémy lidstva, sedadla, na kterých spočívají nositelé Nobelových cen... A viděla jsem taky šatnu, nad kterou visela obrovská cedule v 17 jazycích. Bylo na ní napsáno: „Za odložené věci se tady neručí!“ V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Jindry Rousové Dovolená na Malé Fatře.

Před 3 týdny 25:14

„Nenechte si nikdy přistřihnout křídla.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky dnes smaží křídla. Pochopitelně v přeneseném slova smyslu. I když… taková pálivá, dobře upečená kuřecí křídla mají něco do sebe. Často nabádám své studenty, aby si nikdy nenechali přistřihnout křídla, aby je měli rozepjaté a nebáli se vzlétnout do oblak. Uslyšíte posluchačský příspěvek Lucie Pohlové, Vašek Šanda doporučí filmy, kde hrají křídla důležitou roli. A Halina Pawlowská přidá recept na rozlítaného španělského ptáčka.

Před 3 týdny 24:30

„Potvora ani mrcha nemají mužský rod.“ Omeletky Haliny Pawlowské o potvorách

V Omeletkách budeme mluvit o potvorách. Na některých z nich, třeba na mořských potvorách, si pochutnáváme, některé potvory, třeba hmyz, si pochutnávají na nás. A samozřejmě potvory jsou lidé. Mě zaujalo, že podstatná jména potvora ani mrcha nemají mužský rod. Ale na druhou stranu už jsem slyšela od jedné dámy, že její expřítel byl „pěknej mrch!“ V Omeletkách uslyšíte povídku Amálky Zahradníčkové I ještěrky mají karmu. A Halina Pawlowská přidá recept na mladý lilek s cuketou.

Před 3 týdny 55:13

Na vernisáži mne zaujala moderní instalace na zdi. Bohužel to byl větrák. Omeletky Haliny Pawlowské

Trapné chvíle k životu patří. Obdivuhodné je, když někdo umí na trapas pohotově zareagovat. „To ovšem není můj případ,“ přiznává Halina Pawlowská. „Vtipná reakce mě obvykle napadne tak rok poté.“ Právě proto patří moderátorčin obdiv její kamarádce Lídě, která polila kávou svého generálního ředitele. „Ten ředitel měl sněhobílou košili a čekalo ho jednání. Lída ale hlasitě pravila: ,Oh! Teď se tedy budete muset konečně svléknout! Ostatně… toužím po tom už půl roku!‘“

7. květen 2023 30:07

Nejen o skandálech s Vaškem Šandou. Omeletky Haliny Pawlowské

Na oběd přišel můj kamarád Vašek Šanda a já začala zmatkařit, protože jsem zrovna měla málo jídla a žádný moučník. Úplně jsem se zděsila, ale nechtěl ani omeletku. I když je to fešák štíhlý, tak právě drží dietu a to krabičkovou, a že nic jiného než své krabičky nejí… A to je skandál, je to i téma, o kterém jsem si dnes chtěla původně povídat! V Omeletkých ještě uslyšíte posluchačskou povídku Trenýrky.