Omeletky
17. září 2023

Poslechněte si podcast: Omeletky Haliny Pawlowské se spouští na všechny možné způsoby

Spoušť způsobili včera naši psi. A někdo má občas v duši spoušť anebo v hlavě. A taky zemětřesení a vlny tsunami způsobují spoušť a taky, když chce někdo někoho zastřelit, tak musí zmáčknout spoušť. A slovo spoušť mi připomíná poušť a na poušti je vše vyprahlé a já jsem taky často vyprahlá a mám pocit zmaru a že je všude spoušť. Uslyšíte prázdninový příběh posluchače Oldřicha Faměry Doufám, že jedeme na Horažďovice a Halina Pawlowská přidá recept na pomazánku z ančoviček.

27:27

Omeletky

Vydává: Český rozhlas

Víkendová popolední show s Halinou Pawlowskou. Pořad, který chutná.

Web

Před pěti dny 21:43

„Pokřtila jsem novou knížku Rande.“ Omeletky Haliny Pawlowské o křtu

Jsem plná dojmů ze křtu své nové knížky s názvem Rande. Když někdo řekl mému příteli, že vypadá dobře, tak jsem jako největší semetrika vyjekla, že je to proto, že má konečně na hlavě vlasy, že není vylepaný na funkcionáře, ale že má rozcuch na umělce. A že je to má zásluha. Příteli jsem po chvilce lezla na nervy. Když mě pak jeden muž obejmul a pohladil po ruce, tak jsem se mu svěřila, jak mi to polichotilo, a můj přítel pravil. „Prosím tě, ten vůbec nevěděl, co dělá!“

Před šesti dny 22:04

„Prosím tě, kam jsi dala koupelnu?“ Omeletky Haliny Pawlowské o rozpacích

Omeletky jsou dnes naplněné rozpaky. Vzpomínám si na velké rozpaky manžela, když jsme se přestěhovali. V noci jsem ho uviděla, jak se motá po ložnici, vráží do nábytku. „Miláčku, není ti nic?“ zeptala jsem se. A manžel, opravdu nanejvýš rozpačitě, zamumlal: „Prosím tě, kam jsi dala koupelnu?“ Uslyšíte rozhovor s Vaškem Šandou a povídku Jiřího Čutky Ať proudí! Halina Pawlowská přečte báseň Podzimní rozkoše milukrásné od pana Kostky. A přidá recept na dýňové tagliatelle.

Před týdnem 24:16

„Nejlíp se spí na semináři nebo v autě.“ Omeletky Haliny Pawlowské na téma noc

Tématem Omeletek je noc. Když jsem začala pracovat v časopise, tak mě můj nový zahraniční šéf doprovázel na seminář do Belgie. Já strašně zápolila s únavou. Hlava mi padala. Pak jsem procitla a říkala si, jak ten nový šéf vidí, jaký nezájem projevuji o svou práci. Pak jsem zjistila, že mé obavy jsou zbytečné. Šéf se ke mně naklonil a zašeptal: „Nechrápal jsem?“ Halina Pawlowská přidá recept na francouzskou cibulačku a také svoji povídku Bez vlivu drog za úplňku.

Před týdnem 26:03

„Muži prý ztrácejí paměťové buňky rychleji.“ Omeletky Haliny Pawlowské o změnách

Omeletky jsou dnes naplněny změnami. Tuhle přítel listoval Wikipedií a zaujala ho informace, že muži ztrácejí paměťové buňky rychleji než ženy. Přečetl mi o tom celý článek a zeptal se. „Co si o tom myslíš?” „Určitě je to pravda,“ souhlasila jsem. „Čteš mi to už podruhý.“ Halina Pawlowská nabídne recept na ravioli s houbovou omáčkou a přečte svoji povídku Tvrdá mašina a křehký psychiatr. Uslyšíte i povídku Marie Nevěřilové A to nebylo všechno.

Před 2 týdny 24:10

„Můj otec nebyl přímo pesimista, ale určitě byl katastrofik.“ Omeletky Haliny Pawlowské o depresích

Omeletky jsou dnes naplněné depresí. Můj otec nebyl snad přímo pesimista, ale rozhodně byl “katastrofik”. Hráli jsme večer šachy. A když se mi začaly klížit oči, tatínek se rozčílil a pak to (věrný svým katastrofickým vizím) zargumentoval: „Usneš, upadne ti hlava na stůl, spadneš na krále a vyrazíš si oko!“ V Omeletkách uslyšíte povídku Miluše Bolfíkové Některé události člověk nevymyslí. Musejí se stát... Halina Pawlowská přidá recept na zapečené kuře s rýží.

Před 2 týdny 25:59

„Existují i módní předsudky, třeba ramenní vycpávky.“ Omeletky Haliny Pawlowské o předsudcích

Omeletky jsou naplněné předsudky. Já nenávidím, když mi prodavačka řekne: „Vy máte úzká ramena a široké boky. Tak si vezměte tohle sako s ramenními vycpávkami, ať se ten rozdíl srovná." Když se podle tohoto klasického módního předsudku budu řídit a vezmu si to sako, tak nebudu mít užší boky, ale během vteřiny budu vypadat jako obrovská skříň! V Omeletkách uslyšíte povídku Dovolená v Alpách, kterou napsal Bartoloměj Boška. Halina Pawlowská přidá recept na sýrové muffiny.

Před 3 týdny 28:07

„Držely jsme s dcerou dietu, při které jsme tloustly.“ Omeletky Haliny Pawlowské na téma proudy

Tématem Omeletek jsou proudy. Máme proudy vzdušné, umělecké i mořské. Mezi mými kamarádkami začal proudit návod na úžasnou dietu. S dcerou jsme se do ní pustily. Cítily jsme se výborně. Jenomže jsme nehubly. Tloustly jsme! Tak jsem se znovu podívala na recepty a úplně dole a úplně maličkým písmem tam stálo: „porce pro čtyři osoby". Halina Pawlowská přidá recept na vejce flamenco a povídku Chci jen bederní roušku! Uslyšíte povídku Tomáše Dočkala Jak jsem nejel na vodu.

29. říjen 2023 26:25

„Manžel mě zapomněl v garáži.“ Omeletky Haliny Pawlowské o vzteku

Omeletky jsou dnes o vzteku. Měla jsem nohu v sádře a byla na vozíku. Manžel mě na večírku časopisu zapomněl v garáži. Pak mi tvrdil, že by se nikdo nedivil, protože jsem byla nesnesitelná. Chrstla jsem mu do očí whisky a odjela k výtahu. Byl mimo provoz a já se musela poníženě doprošovat, aby mi pomohl ven. Halina Pawlowská přidá recept na lososa s křenovou omáčkou a přečte povídku Co hodné holky musí vědět. Uslyšíte také příspěvek paní Koláčkové Výlet za dobrodružstvím.

28. říjen 2023 28:50

„I osamostatnění státu je rizikový historický krok.“ Omeletky Haliny Pavlovské o riziku

Československo vzniklo 28. října 1918. Zahrnovalo jak bydliště mé prababičky Anny z Galanty na Slovensku, tak i domov mého tatínka, který se narodil v Jasině na Podkarpatské Rusi. Osamotnění by se dalo označit za velmi rizikový historický krok. A téma Omeletek zní riziko. O filmech, kde je riziko častým námětem, si budeme povídat s hercem Vaškem Šandou. Uslyšíte povídku Petera Stoličného Důvod neštěstí: Veverka! A Halina Pawlowská přidá recept na pikantní topinky.

22. říjen 2023 27:13

Když člověk něco dlouho dělá, tak ho to poznamená. Omeletky Haliny Pawlowské o profesní deformaci

Když člověk něco dlouho dělá, tak ho to poznamená. Tématem Omeletek je profesionální deformace. Moje maminka byla učitelka. Nikdy nezapomenu, jak jsem s ní, když mi bylo asi čtrnáct, nastoupila do tramvaje a moje máma se tak nějak nespokojeně otáčela a ošívala, až to nevydržela a na celé kolo zakřičela: ”Ticho tady bude!” V Omeletkách uslyšíte povídku Dany Rumlové Moje já a rýminka. Film nám doporučí Vašek Šanda a Halina Pawlowská přidá recept na dýňovou krémovou polévku.