13. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Olympiáda v Londýně 1908. Vznikl stadion pro 93 tisíc diváků

13. července 1908 byly zahájeny IV. Olympijské hry v Londýně. Zakladatel her Pierre de Coubertin chtěl po fiasku v Saint Louis vrátit soutěži antickou vznešenost. Proto se měly uskutečnit v Římě. Přípravy však překazil výbuch sopky Vesuv a vláda finance přesměrovala na obnovu Neapole. Iniciativy se ujal britský aristokrat a sportovec lord Desborough. Díky jeho aktivitě se podařilo získat finance na vybudování zcela nového stadionu White City Stadium pro 93 tisíc diváků.

18:26

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 18:48

Vladimír Páral. Literárně nadaný chemik

Vladimír Páral se narodil 10. srpna 1932 a podle přání rodičů se měl stát knězem, nebo lékařem. Únor 1948 a divoká 50. léta ho zahnaly na chemickou fakultu. Promoval jako nejmladší inženýr v Československu. V chemických provozech pracoval 13 let, než se stal spisovatelem na volné noze. Čerpal odtud náměty pro romány. V 80. letech zakotvil v žánru sci-fi a v 90. letech v oblasti erotické literatury. Praktikuje jógu a meditaci a procestoval půl světa. Krásné narozeniny, Mistře!

Před třemi dny 16:50

Marie Kubátová. Autorka předlohy večerníčku Krkonošské pohádky

Narodila se před 8. srpna 1922 a díky talentu a píli se stala jednou z našich nejlepších autorek zabývajících se folklorem. Oblastí jejího zájmu byly především Krkonoše a Podkrkonoší. Chcete-li se dozvědět, kde se vzala postava Trautenberka, nebo proč celé natáčení slavného večerníčku probíhalo v noci, poslechněte si Příběhy z kalendáře, tentokrát okořeněné i trochou krkonošského nářečí.

Před týdnem 18:39

Louis Vuitton. Firma, kterou založil, zásobuje kufry a kabelkami smetánku po celém světě

Francouzský podnikatel Louis Vuitton proslul jako výrobce luxusních cestovních zavazadel. Firma, kterou založil v 50. letech 19. století, představuje prestižní značku, která zásobuje kufry a kabelkami smetánku po celém světě. Narodil se 4. srpna 1821. Osiřel ve 14 letech a vydal se z malé vesnice poblíž švýcarských hranic do Paříže, kde dokázal založit dílnu, která se rozrostla v továrnu. Vyrobil například první cestovní kufr potažený voskovým plátnem nepropouštějícím vodu.

Před týdnem 18:13

Tanec polka. Vymyslela ji služka Anna Chadimová

3. srpna 1884 zemřela Anna Chadimová, provdaná Slezáková. Služka, která vymyslela tanec polka. Podle vyprávění začala na tancovačce v Kostelci nad Labem při lidové písni „Strejček Nimra koupil šimla“ provádět nezvyklé kroky. Mezi přihlížejícími byl tehdy i učitel Josef Neruda, který si nápěv poznamenal do not, a zrodila se polka. Novému tanci se zprvu říkalo maděra či nimra podle zmíněné písně. V Praze ho překřtili na polku. Nebo bylo vše jinak?

Před týdnem 19:58

Koněpruské jeskyně. Vydaly nejstarší genom anatomicky moderního člověka

Žena Zlatý kůň. Pravděpodobně nejstarší genom anatomicky moderního člověka. Tajemství, které vydala jeskyně nedaleko Prahy. V chráněné krajinné oblasti Český kras, nad obcí Koněprusy byly 2. srpna 1959 veřejnosti zpřístupněny Koněpruské jeskyně, nejdelši jeskynní systém v Čechách. 2050 metrů chodeb na třech patrech s výškou asi 70 metrů. Co byste tam mohli ještě hledat? Co třeba penězokazeckou dílnu? Nebo poklad?

Před týdnem 21:11

Magistr Edward Kelley. Kde končí tajemno a začíná skutečnost?

Jeho jméno se stalo synonymem pro okultistu a alchymistu. Svými schopnostmi uchvátil polovinu Evropy, klaněli se mu ti nejmocnější vladaři. Proslavil ho také film Císařův pekař a Pekařův císař, v němž pro Rudolfa II. zhmotnil éterickou krásku Sirael. Narodil se v anglickém městě Worcester 1. srpna 1555. V pramenech se objevuje jako Kelley, ale rovněž jako Talbot. Za padělání listiny mu prý kat uřízl uši. Nechal si narůst dlouhé vlasy, což podtrhlo jeho démonický zevnějšek.

Před týdnem 20:13

Vincent van Gogh. Malíř slunečnic s rozervanou duší

Kousek od Paříže se mezi lány obilných polí rozkládá malebné městečko Auvres-sur-Oise. Právě zde, v hostinci Ravoux, zemřel 29. července roku 1890 na následky střelného zranění sedmatřicetiletý Vincent van Gogh. Malíř, který za svého života prodal jen jeden jediný obraz a neustále balancoval na samé hranici bídy a živoření, se po své smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob.

Před 2 týdny 20:40

Jacques Piccard. Jako první člověk se dostal na dno Mariánského příkopu

Jacques Piccard se jako první člověk dostal na dno Mariánského příkopu, téměř jedenáct kilometrů pod hladinou. Švýcarský vynálezce a oceánograf se narodil 28. července 1922. Společně s otcem pracoval na vývoji batyskafu. Koupilo ho americké námořnictvo, a oba konstruktéry si nechalo jako konzultanty a piloty. Do Mariánského příkopu se Piccard ponořil s americkým kolegou Donem Walshem 23. ledna 1960 a dosáhl hloubky 10 916 metrů. Trvalo 52 let, než je dokázal někdo napodobit.

Před 2 týdny 20:12

Inzulín. Díky dvěma mužům se už na cukrovku neumírá

Událost, která doslova ze dne na den zachránila život milionům lidí po celém světě. Ještě před sto lety byl po diagnostikování diabetu jediný ortel – pomalá smrt v kómatu. 27. července 1921 se ale dvěma báječným Kanaďanům, Fredericku Bantingovi a Charlesi Bestovi podařilo izolovat inzulin. Došlo tak k jednomu z největších a nejdůležitějších objevů v medicíně vůbec, který lidem postiženým cukrovkou umožňuje žít prakticky plnohodnotný život.

Před 2 týdny 18:29

Eva Perónová. První dáma Argentiny

Eva Perónová byla krásná, soucitná, ale také silná, ambiciózní, nesmlouvavá a podléhající výbuchům vzteku. Manželka argentinského prezidenta Juana Peróna vymýšlela grandiózní sociální projekty. Prostřednictvím své nadace stavěla byty pro chudé, školy, nemocnice. Ženám otevřela dveře do politiky a díky ní je dnes tradice žen ve vysoké politice v Latinské Americe silnější než v mnoha západních zemích. Eva Peronová, která zemřela 26. července 1952, je dodnes miláčkem Argentinců.