Agenda
Epizoda 11823. červen 2022

Poslechněte si podcast: Olin Novák (Rohlík.cz): Hlavní zbraň proti inflaci. Vylepšíme sklady a nasadíme v nich roboty

Češi loni utratili za potraviny u on-line prodejce Rohlik.cz 11 miliard korun. Firma teď získala od investorů další miliardy korun a má velké plány – zahraniční expanzi i velké inovace v Česku.

17:48

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 144Včera 17:37

Jan Krčmář (Solární asociace): V obnovitelných zdrojích už nedoháníme západ, ale i Polsko nebo Rumunsko

Ve výstavbě obnovitelných zdrojů energie, tedy jak solárů tak větrných elektráren, Česko jednoznačně zaspalo. Nyní už nedoháníme vyspělé západní země, ale už i třeba Polsko nebo Rumunsko, říká ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Epizoda 143Před dvěma dny 17:04

Ondřej Fryc (Mall.cz): Když vláda zastropovala ceny, lidé začali hned utrácet

Zakladatel e-shopu Mall.cz Ondřej Fryc říká, že se vše řídí očekáváním. Lidé přestali například utrácet za oblečení, ale jakmile vláda oznámila zastropování cen energií, zákazníci se do obchodů vrátili.

Epizoda 142Před čtyřmi dny 13:24

Pavel Včela (GLS): Dárky budou levnější, ale bude jich více. Čekáme vánoční rekord

Letošní vánoční sezona překoná loňská čísla, říká v Agendě SZ Byznys Pavel Včela, ředitel české pobočky GLS. Firma ale počítá s tím, že se změní velikost zásilek. Budou lehčí a s levnějším obsahem.

Epizoda 141Před pěti dny 16:42

Radek Špicar (SP ČR): Máme pár měsíců na vyřešení krize, jinak se firmy přesunou jinam

Průmysl volá po větší pomoci státu. Jinak firmy čeká tvrdý náraz, dvě třetiny podniků mají problém získat kontrakt na energie pro příští rok, říká Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy.

Epizoda 140Před týdnem 15:05

Marek Sedlák (Sapeli): Bylo jasné, že přijde krize. Každý růst přece končí, měli jsme se připravit

Přední výrobce dveří se chystá na úsporná opatření ve firmě. Ztlumí topení a přezkoumá množství odpadu, které při výrobě vzniká. Za skleněnou výplň bude zákazník platit extra, řekl obchodní ředitel Sapeli v pořadu Agenda.

Epizoda 139Před týdnem 21:57

Vladimír Schmalz (Agro Kadaň): Evropští zelináři mají problém s vytápěním skleníků. Nastupuje africký dovoz

Největší tuzemský pěstitel rajčat, Agro Kadaň, kvůli drahým energiím změnil osvětlení svých skleníků na led systémy a náklady tak snížil téměř na polovinu. Drahé vytápění i osvětlení skleníků prý ale změní celý trh se zeleninou.

Epizoda 138Před týdnem 17:12

Jan Zeman (Biopekárna Zemanka): Češi šetří na jídle, to se v Evropě neděje. Prodej potravin klesl

Češi na rozdíl od zbytku Evropy začali šetřit už i na jídle. Prodeje potravin tak podle prvních neoficiálních čísel padají o deset procent, říká v rozhovoru pro SZ Byznys Jan Zeman, majitel Biopekárny Zemanka.

Epizoda 137Před týdnem 19:05

David Mencl (Ekonomické stavby): Pozemková zlatokopecká éra je pryč. Teď přijde bolehlav

Část lidí začala odkládat rozhodnutí o koupi novostaveb. Z druhé strany ale developerům prospívá, že skončilo období překotného zdražování parcel, řekl pro SZ Byznys David Mencl, majitel developerské firmy Ekonomické stavby.

Epizoda 136Před týdnem 20:06

Tomáš Salomon (Česká spořitelna): Nová daň z mimořádného zisku bank je jako znárodnění

Válečná daň vytáhne z bank ročně mezi 10 až 20 miliardami. Schodky rozpočtu nespasí, myslí si šéf největší české banky. „Když se zavede mimořádná daň, je to určitá forma znárodnění,“ tvrdí ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.

Epizoda 135Před 2 týdny 16:14

Tomáš Kolář (Linet): Energie jsou nejjednodušší problém Česka

Česko padá do recese, která bude v Evropě trvat dva roky. Takový vývoj očekává šéf Linetu Tomáš Kolář. I když firma kvůli nižším veřejným rozpočtům a odloženým nákupům očekává i dopady na svůj byznys, v krizi vidí příležitost.