1. březen 2022

Poslechněte si podcast: Oligarchové už na Putina nemají bezprostřední vliv. I válku kritizují opatrně, vysvětluje novinář

Sankce, které Západ uvaluje na Rusko, sice míří na celou společnost, citelně se ale dotýkají i oligarchů a vládnoucích elit včetně Vladimira Putina. Podle novináře Ondřeje Soukupa z Hospodářských novin je ale vliv těchto bohatých Rusů na Putinovu vládu malý. „Když současný ruský prezident nastoupil, tak s nimi uzavřel jakousi společenskou smlouvu: Stát nebude zkoumat, jak oligarchové své majetky získali, ale oni nebudou zasahovat do politiky,“ přibližuje novinář.

05:26

Speciál

Vydává: Český rozhlas

Speciální vysílání věnované aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti.

Web

Před 2 týdny 25:41

Požár v Hřensku se chová podobně jako ty v jižních státech, upozorňuje Ošlejšek z HZS

Hasiči a další záchranné složky se snaží dostat pod kontrolu plameny v okolí Hřenska. Zatím se to hlavně kvůli počasí nedaří. Kouř z místa požáru byl dnes ráno cítit na řadě míst v Česku. Příčinou byl západní až severozápadní vítr. Jak na místě pokračuje zásah hasičského záchranného sboru? Jak se situace vyvíjí a jaké jsou důsledky požáru?

Před 3 týdny 49:50

Expremiér Topolánek: Putin se dostal za hranu a určitě si bude dál s Unií hrát

Po pravidelné desetidenní údržbě plynovodu Nord Stream 1už zase proudí do Evropské unie ruský plyn. Obnovení dodávek plynu hlavně znamená více času na naplnění zásobníků a na šetření. „Situace bude pořád takto napjatá a válka to pouze obnažila,“ říká ve Speciálu bývalý premiér Mirek Topolánek, který je dnes předsedou Výkonné rady Teplárenského sdružení.

14. červenec 2022 40:31

Biochemik Konvalinka: Na čtvrtou dávku by měly jít ohrožené skupiny už nyní. Nečekejme na podzim

Počty lidí nakažených covidem opět rostou. Jak se vyvíjí a dál bude vyvíjet aktuální vlna pandemie? Je na čase začít znovu nosit respirátory? Mají ohrožené skupiny spěchat s přeočkováním, nebo naopak se čtvrtou dávkou počkat na září? Dozvíte se ve společném Speciálu Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu.

1. červenec 2022 29:48

Jourová: Česko má našlápnuto, aby předsednictví zvládlo. Slušelo by nám ale větší sebevědomí

Jak je Česko podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) připravené na převzetí předsednictví EU? Co soudí místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO) o vyjednávací váze ČR? A jak se do předsednictví otiskne nedávná kauza Dozimetr? Tomáš Pavlíček se ptá ve speciálním vysílání Plusu a Radiožurnálu.

20. červen 2022 25:31

Prvoligová korupce doprovázená orgiemi, říká o kauze Dozimetr Havlíček

Hnutí STAN řeší kauzu, která původně začala na pražském magistrátu a vedla například k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka. Co o ní dosud víme? Jak ji vnímá opozice? Proč v hnutí nezafungovaly obranné mechanismy? V čem je situace nejvíce kritická pro vládní koalici? Ve Speciálu Radiožurnálu a Plusu se ptá Jan Pokorný.

27. květen 2022 51:10

Zabití Heydricha holokaustu nezabránilo, ale alespoň se vraždění nerozšířilo na další, říká historik

Co se dělo předtím, než parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík zranili říšského protektora Reinharda Heydricha na křižovatce pražské ulice V Holešovičkách, vypráví ve speciálu Operace Anthropoid historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu: „Reinhard Heydrich přichází do Protektorátu Čechy a Morava zpacifikovat český odboj, pozvednout zbrojní výrobu pro Říši a poskytnout bezpečný koridor pro transporty vojsk na východní frontu.“

9. květen 2022 48:28

Komentátor Dvořák: Putinův projev? Asi šlo o příliš velký svátek na vyhlašování mobilizace či války

Tolik očekávaný projev ruského prezidenta Vladimira Putina na moskevském Rudém náměstí nakonec nepřinesl nic nového. Putin prohlásil, že Rusko nemělo na výběr a na Ukrajině zasáhnout muselo. Byla to prý jediná možná a správná reakce. Podobná slova pronesl i těsně před zahájením invaze 24. února.

19. duben 2022 25:16

Jednotka je taková, jaký je velitel – v tom Rusové zaspali, hodnotí generál Šedivý

Rusové provedli přeskupení sil a hlavním směrem je teď Donbas s cílem ovládnout celou historickou hranici Luhanské a Doněcké oblasti, naznačuje, kudy by se mohla ubírat druhá fáze války na Ukrajině, bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý: „Budou se snažit postupovat dál do vnitrozemí Ukrajiny až po řeku Dněpr. A je v tom samozřejmě zahrnutá i jižní část jako město Mariupol a oblasti podél černomořského pobřeží směrem k Oděse.“

13. březen 2022 05:37

Analytik Visingr: Válka je v mrtvém bodě. Ruskou slabinou je logistika, navíc asi brzy zbankrotuje

„Myslím, že se právě teď nacházíme ve fázi konfliktu, které se říká blindspot, mrtvý bod. Síly obou stran jsou v podstatě vyrovnané a konflikt se dostal do vyčerpávající fáze. Teď je to souboj vůle a logistiky, jde o to, komu se dříve zlomí morálka a dojdou zásoby,“ shrnuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Ani jedna ze stran nemá kapacity na to vést válku celé měsíce. V řádu několika málo týdnů musí přijít nějaké příměří, alespoň pro nabrání sil.“

12. březen 2022 04:17

Miliony lidí. Tolik by jich muselo vyjít do ulic, aby protesty v Rusku něco změnily, míní novinářka

Vězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj vyzval Rusy, Bělorusy a další k nedělním protestům v Moskvě a dalších ruských městech proti válce. „Aby protesty v Rusku něco změnily, musely by do ulic vyjít podle mého odhadu miliony lidí. Rusko je velká země, má přes 140 milionů obyvatel. Aby tlak veřejnosti byl opravdu masivní, musely by to být mnohem větší počty lidí, než se dnes odvažují vyjít do ulic. A pochybuju, že to se v dohledné době podaří,“ soudí novinářka Petra Procházková.