- Podcasty
- Tady to znám
Poslechněte si podcast: Olga Studničková Šípková miluje procházky přírodou. Na vlak chodí z Babic lesem do Říčan
Mistryně světa ve sportovním aerobiku a v současné době koučka a lektorka zdravého pohybu Olga Studničková Šípková žije už řadu let v obci Babice nedaleko Říčan na Praze-východ. Malá vesnička posazená v lesích jí dopřává milovanou přírodu. Nejdřív do ní v těžkém životním období tak trochu utíkala, dnes si ji už jenom užívá a čerpá z ní energii. To vše prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.
Tady to znám
Každý má svůj kout, o kterém rád řekne: Tady to znám.
V divadle v Mladé Boleslavi dostal Matouš Ruml spoustu krásných rolí. Nejvíc vzpomíná na Chaplina
Herec Matouš Ruml je rodilý Pražák, ale část svého života strávil v Mladé Boleslavi, kde byl několik let ve svém prvním divadelním angažmá. Nastoupil tam hned po skončení konzervatoře a odehrál tam řadu krásných velkých rolí. V té době získal i divadelní cenu Thálii pro mladého činoherce za rok 2012. Jaké pro něj působení v Mladé Boleslavi bylo a jak na toto město vzpomíná, prozradil v pořadu Tady to znám.
Pečuji o něco, co tady přetrvává staletí, říká kastelán zámku Březnice Robert Barták
V Březnici na Příbramsku stávala původně gotická tvrz, kterou Jiří Lokšan z Lokšan v polovině 16. století přestavěl na pohodlný renesanční zámek. Malebnou památku, včetně její úchvatné výjimečné knihovny, i své povolání představuje kastelán zámku Robert Barták.
Na Stvořidla posílám při dostatku vody jen zkušené vodáky, říká vodácký instruktor Míla Pražák
Vodáctví se stalo tak trochu českým národním sportem. Na vodu dnes jezdí kde kdo. A my máme ve středních Čechách tři krásné řeky, které je možné sjíždět. Sázavu, Berounku a Jizeru. Která je čím zajímavá a jaká z nich se hodí pro jak zkušené vodáky, prozradil v pořadu Tady to znám vodácký instruktor a předseda Spolku pro Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou Míla Pražák.
Herečka Zuzana Kajnarová jezdí na chalupu do Smilovic. Ze starého mlýna udělali penzion u rybníka
Herečka Zuzana Kajnarová pochází z Ostravy. Na studia se vydala do Prahy, kde už zůstala a kde se podle svých slov i skvěle vdala. Za kolegu, herce a muzikanta Romana Říčaře. Díky němu začala jezdit na rodinnou chalupu do Smilovic na Rakovnicku. A protože je její muž vizionář, koupili hned vedle starý mlýn, ze kterého vybudovali romantický penzion na břehu obnoveného rybníka.
Kutná Hora nebyla nikdy tak nádherně opravená jako dnes, říká historik umění Aleš Pospíšil
Aleš Pospíšil se v Kutné Hoře narodil a žije tam v podstatě celý svůj život. Coby historik umění a také památkář vnímá své rodné město z mnoha různých pohledů. A všechny ho těší. Zaníceně dokáže mluvit nejen o jednotlivých památkách, ale i o celkové podobě a atmosféře kdysi věhlasného hornického města. A nás jím provedl od podzemí až po vyhlídkové věže.
Vodní dům v Hulicích nabízí hmatové akvárium, vodní bar i exkurze na opuštěné mosty
V Hulicích na Benešovsku, v těsné blízkosti vodní nádrže Švihov, stojí Vodní dům. Jde o muzeum, ve kterém se člověk dozví o vodě úplně všechno. A které navíc zábavnou formou přibližuje návštěvníkům význam vody pro přírodu i pro člověka. Dozvědět se v něm ale můžete i o okolí vodní nádrže, o přehradě samotné i dalších místních zajímavostech. Víc prozradila v pořadu Tady to znám vedoucí Vodního domu Kateřina Zemanová.
Symbolem Úval je koupaliště uprostřed lesa ze 40. let, říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš
Michal Lukeš se narodil v Praze na Žižkově. Gymnázium vystudoval v Říčanech, kam ze Žižkova dojížděl. A protože si střední Čechy oblíbil, přestěhoval se do nich před pár lety natrvalo. Dnes žije v Úvalech na Praze-východ, o kterých říká, že jsou krásným městem v zeleni, vzdáleným od ruchu velkoměsta jenom pár minut.
Nejraději mám vápencové lomy v okolí Koněprus, říká geolog Muzea Českého krasu v Berouně Pavel Bokr
Český kras je vápencové území, které se rozprostírá mezi pražským Radotínem a Berounem. Roku 1972 bylo vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Turistům nabízí krásná romantická místa a zákoutí. Vyhlášené i méně známé lomy, věhlasné Koněpruské jeskyně, údolí Kačáku, obec Svatý Jan pod Skalou nebo hornický skanzen Solvayovy lomy. Některými z nich nás provedl geolog a lektor z Muzea Českého krasu v Berouně Pavel Bokr.
Každý rok čtu na jednom z hradů Máchův Máj, prozrazuje kastelán Žebráku a Točníku Petr Zemánek
Hrady Žebrák a Točník na Berounsku stojí jen pár metrů od sebe. První z nich byl založen ve 13. století. Když roku 1395 vyhořel, rozhodl se král Václav IV. vybudovat hned vedle druhý hrad jako reprezentativní sídlo. Dnes je kastelánem tohoto majestátního souhradí Petr Zemánek, který má rád nejen obě památky, ale i jejich okolí. Jaká zajímavá místa je možné na hradech i kolem nich objevit, prozradil v pořadu Tady to znám.
Z Roztok dojdete k nám do Únětic překrásným Tichým údolím, říká zpěvačka Klára Vytisková
Zpěvačka s nezaměnitelným stylem i hlasem Klára Vytisková vyrostla v Úněticích na Praze-západ. Ve dvě stě let starém mlýně, který koupili její rodiče, když jí byl jeden rok. A i když se pak na čas přestěhovala do Prahy, aby byla coby umělkyně v centru dění, s příchodem vlastní rodiny se vrátila zpátky do Únětic. Jaká místa v jejich okolích miluje a proč tráví spoustu času na rozlehlé zahradě, prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.