Dobré dopoledne
3. duben 2023

Poslechněte si podcast: Olej ani mýdlo k odstranění klíštěte nepoužívejte

Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve savců, plazů nebo ptáků. Než dospěje, potřebuje obvykle tři hostitele a proces dospívání trvá podle podmínek 1 až 4 roky.

20:56

Dobré dopoledne

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

Web

Včera 22:37

Pro dobré hojení ran je důležitý celkový stav pacienta, včetně psychiky

Hojení ran a defektů je téma, které se neustále posouvá. Pro sestru ranhojičku je největší úspěch a zadostiučinění, když zhojí ránu, o které by člověk řekl, že to nelze.

Před dvěma dny 17:50

Nový komunitní obchod v Pelhřimově propojí světy zdravých a hendikepovaných lidí

Domov Jeřabina Pelhřimov ve spolupráci s Charitou Pelhřimov a také Fokusem Vysočina otevřou ve čtvrtek 1. června jedno unikátní místo na Pelhřimovsku. V centru města vznikl díky jejich spolupráci komunitní obchod.

Před týdnem 18:48

Dospělí na kolech i koloběžkách často zapomínají na bezpečnost

Každý rok zemře na silnicích přibližně 40 cyklistů. Výjimkou nejsou ani první čtyři měsíce letošního roku, kdy se stalo 713 nehod cyklistů, které 18 lidí nepřežilo.

Před 2 týdny 17:40

Elektrokolo má proti tomu běžnému celou řadu výhod, děti ho ale nepotřebují

Češi jsou údajně národem cyklistů. Společně s turistikou patří právě cyklistiky k těm nejoblíbenějším aktivitám. Co všechno je důležité zvážit pří výběru nového elektrokola a jak nenaletět?

Před 2 týdny 22:42

Do svých vystoupení promítá performerka Eliška Brtnická lásku ke sportu a divadlu

Experimentátorka, performerka, a taky akrobatka Eliška Brtnická, je rodačkou z Jihlavy. V současné době ji můžeme vidět hlavně na různých představeních v Praze, kde také žije. Podílela se ale i na festivalu FUN FATALE v Jihlavě.

Před 2 týdny 25:30

Rozhlasová reportáž přináší autentickou emoci, říká reportér Daniel Zach

Český rozhlas slaví 100 let. První vysílání odbavili redaktoři z půjčeného skautského stanu 18. května 1923. Jak svoji práci vnímají lidé v Českém rozhlase Vysočina v současnosti?

Před 2 týdny 17:08

Matematika je hlavně o představivosti, u dětí bychom ji měli rozvíjet od útlého věku

Matematika je předmět založený na představivosti. A tu představivost si musíme nějakým způsobem vytvořit. Když představivost nemáme, tak máme problém s matematikou.

Před 2 týdny 23:09

Lidé vyhledávají dovolenou podle nových kritérií, chtějí ji sdílet na sociálních sítích

Podle Českého statistického úřadu v roce 2022 Vysočinu navštívilo 576 tisíc domácích turistů. Na Vysočinu se také začínají vracet zahraniční hosté, jejich počet vzrostl v porovnání s předchozím rokem o polovinu na 71 tisíc.

Před 2 týdny 21:52

Ubližování fyzické i psychické, šikana se objevuje už u dětí v mateřských školách

Před COVIDem se dle statistik se šikanou setkalo 40 % dětí, tedy téměř každé druhé. Nemusely být přímo její obětí, ale pokud se šikana objevila v třídním kolektivu, měla mnoho takzvaných přihlížejících, neutrálních dětí, které šikanu vnímají a sledují. Po období COVIDu tato čísla ještě narostla a odborníci volají o pomoc.

Před 3 týdny 22:29

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě nabídne do neděle 11 závodů i doprovodným program

Ve čtvrtek 11. května odstartuje v Novém Městě na Moravě akce, která je velice oblíbená nejenom u závodníků, ale také je velmi populární u diváků. Jedná se o Světový pohár horských kol.