Osobnost Plus
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Oldřich Tůma, historik

z Ústavu pro soudobé dějiny akademie věd. Moderuje Barbora Tachecí.

26:24

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:25

Dalibor Balšínek, šéfredaktor serveru Echo24 a Týdeníku Echo

Oligarchizace médií už ho tolik neznervózňuje. Vidí, že klesá zájem čtenářů o klasická média a rostou média nezávislá, myslí si muž, který má se šéfováním vlivných médií v české realitě své zkušenosti. Jaká je pro něj nejzásadnější zpráva z komunálních voleb? Jaké plyne riziko z toho, že hlavní opozicí přestaly být levicové strany, ale jsou jí strany extrémní? A má představu, co přesně chce nová italská premiérka Giorgia Meloniová, které tleská, měnit a na jaké úrovni? Moderuje Barbora Tachecí.

Včera 26:23

Analytik Stulík: Rusové mají v hlavách kolektivního Putina

Po vyhlášení částečné mobilizace ruských rezervistů uprchlo ze země nejméně čtvrt milionu lidí. „Mobilizace ale byla zahájena o hodně dřív. Protože pod různými záminkami mobilizovali muže v doněcké i luhanské oblasti, pak z regionů, kde byla například velká nezaměstnanost, nebo v etnických okruzích a republikách,“ vysvětluje David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty a bývalý diplomat u delegace EU v Kyjevě.

Před čtyřmi dny 26:43

Jan Sýkora, japanolog

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti tuzemské japanologie. Tlumočí také představitelům vlády České republiky při jejich politických jednáních a oficiálních návštěvách Japonska. A letos mu bylo předáno vysoké japonské vyznamenání Řád vycházejícího Slunce. Jak se dnes profilují vztahy Japonska s Jižní Koreou, KLDR, Čínou nebo Ruskem? Co z japonské perspektivy říká na napětí v pacifickém regionu a čínské manévry kolem Tchajwanu? A čím je pro něj paleografie a diplomatika, které jako jeden z mála odborníků přednáší na řadě evropských univerzit? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před pěti dny 25:27

Vevera: Musíme posílit vojenské zásobování Ukrajiny. Jen to je ten vzkaz, kterému bude Putin rozumět

Ruský prezident rozhodl o částečné mobilizaci. „Jsou to posily, a to přesto, že nejsou vnitřně tak motivováni. Ale když dostanete posily, tak to posílí každého vojáka. Určitě to bude mít pozitivní vliv na morálku těch, kteří teď ustupují,“ říká bývalý armádní psychiatr Jan Vevera. Připomíná, že nepůjde o úplně nezkušené vojáky ale i o důstojníky-rezervisty, kteří jsou starší než vojáci základní služby.

Před šesti dny 26:26

Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér ČNB, člen Národní ekonomické rady vlády

"Je jasné, že na tom každý z nás nějak ztratí. Ale je také jasné, že na tom neumřeme," řekl na téma inflace muž, který profesně sleduje co se děje s českou korunou i českou ekonomikou. Co říká na to, že polovina těch, kdo pociťují vlnu zdražování, výrazně omezila výdaje, další lidé to plánují a někteří hledají přivýdělky? Plní podle něj Česká centrální banka dobře svůj úkol stabilizace domácí měny? A za jak dlouho se v Česku popereme s inflací? Moderuje Barbora Tachecí.

Před týdnem 27:22

Putin už brzy skončí. Nevíme ale jestli civilizovaně, nebo jako Hitler, říká potomek kozáků Kelin

„Ruský prezident Vladimir Putin je člověk s atrofovaným svědomím, takže ho absolutně nezajímají ,nějaké hory mrtvol‘. To všechno ignoruje. Pro něj je strašně důležité, aby neztratil svou pozici. Ví, že je neustále v ohrožení a že spoustě lidem škodí,“ myslí si znalec Ruska a potomek donských kozáků Alexej Kelin.

Před týdnem 26:23

Publicistka Cápová: Karel III. chce významně zeštíhlit královskou rodinu. Britové to uvítají

Královna Alžběta II. vládla Velké Británii 70 let. Její smrt byla pro zemi obrovskou ránou. „V životech Britů byla dlouhodobým pevným orientačním bodem, o který teď přišli. To, zdali bude nový král Karel III. stejně oblíbený jako jeho matka, záleží na tom, na kolik si Britové nadále budou přát, aby britská monarchie pokračovala tak, jako dosud,“ říká zástupkyně šéfredaktora Forbes Irena Cápová.

Před týdnem 26:25

Adam Borzič, básník, psychoterapeut a šéfredaktor časopisu Tvar

Spoluzakládal Asociaci spisovatelů, která aktuálně pořádá Sjezd spisovatelů. A je šéfredaktorem časopisu Tvar, kde se momentálně mimo jiné věnují dějinám i současnosti kolonialismu. Mohou prozaici a básníci, když se společně sejdou na sjezdu, dnes něco ovlivnit? Co říká na diskuse o tom, za co zemřelá královna Alžběta II. ohledně britských kolonií může a za co ne? A jak ho zasáhla válka na Ukrajině? Moderuje Lucie Vopálenská.

Před týdnem 25:39

Miloš Doležal, spisovatel

Kapitulace je podepsána, šeříky voní. Je po válce, ale svět už nikdy nebude jako dřív.  Nová kniha 1945: Léto běsů vypráví o tom, jak běsi nemizí, ale dostávají jinou podobu. Hraje v lidském zlu podle něj nějakou roli to, v jakém systému lidé žijí nebo jak se chová jejich vůdce? Zajímá ho víc zlo staré, nebo současné? A jak silně ovlivňuje 2. světová válka a 50. léta ještě naši současnost? Moderuje Barbora Tachecí.

Před týdnem 26:31

V únoru jsem viděl nervozitu. Teď si Ukrajinci nepřipouští, že by mohli prohrát, říká novinář Novák

Šéfreportér serveru Aktuálně.cz Martin Novák se před několika dny vrátil z Ukrajiny a na vlastní oči viděl změny nálad obyčejných lidí. „Přes všechny ekonomické problémy, přes mrtvé, raněné a přes všechno, co válka přináší, naprostá většina Ukrajinců vůbec nepřipouští možnost, že by nezvítězili. Nepřipouští možnost, že by Rusko ovládlo Ukrajinu,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus.