Elpida
Sezóna 1Epizoda 513. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Jak vypadá ideální babička 21. století? Je dostupná, nezasahuje do výchovy a nabízí dětem zážitek

Lze vůbec naplnit všechna tahle očekávání a k tomu co nejdéle pracovat a mít čas na své koníčky? Společnost klade důraz na aktivní stárnutí. Mění se spolu s tím přístup k prarodičovství? Jak se dnešní senioři cítí v roli babiček a dědečků? Jsou vždy nadšeně k dispozici nebo si hájí čas pro sebe? O tom, jak se mění jejich představy o babičkování a dědečkování je výstava bab&děd [https://elpida.cz/] autorské dvojice Bet Orten&Veronika Ruppert. Tématu se věnujeme i v této epizodě podcastu Old´s Cool. Uslyšíte hlas socioložky a autorkou knihy Prarodičovství v současné české společnosti Jaroslavy Hasmanové Marhánkové nebo psychologa a rodinného terapeuta Michaela Chytrého. O své životní zkušenosti se podělily známé i méně známé tváře John Bok, Oldřich Čepelka, Božena Horáčková, Irena Plášilová Alena Orten a Liběna Rochová.

25:58

Elpida

Vydává: Elpida

Nezisková organizace Elpida už 20 let mění pohled na stáří a pokračuje v tom i formou podcastu s podtitulem OLD'S COOL. Moderátorka Adéla Paulík Lichková v něm otevírá témata, která vypadají, že se týkají výhradně stáří, ale ve skutečnosti hranice věku a generací už dávno překročila. Jedinečný je také tím, že si Adéla bude k mikrofonu zvát nejen odborníky, ale i samotné seniory.

Web

Sezóna 1Epizoda 61. říjen 2023 43:39

Hranice péče: Jak pečovat o druhé a nezapomenout na sebe

V této epizodě si povídáme o péči o seniory. Mluvíme otevřeně o věcech, o kterých je někdy obtížné hovořit. Co všechno můžeme zvládnout sami doma? Kde jsou hranice naší povinnost postarat se o naše rodiče, když oni se přece taky starali? A jak komunikovat o případném umístění v nějakém pobytovém zařízení tak, aby náš blízký neměl pocit, že ho chceme jen odložit? V podcastu hovoří Simona Bagarová, zakladatelka organizace MILA a autorkaknihy Hořím, Katka Bohata, psycholožka a vedoucí Linky seniorů a Jiří Hrabě, ředitel Elpidy.

Sezóna 1Epizoda 424. duben 2023 33:00

Na jaro už nezaseju. Mají sebevraždy něco jako sezónu?

Mají sebevraždy něco jako sezónu? Jak se moc se téma sebevražd týká seniorů? Jaké jsou varovné příznaky? Existuje hranice, kdy bychom na místo pomoci měli tiše respektovat rozhodnutí člověka, který se rozhodl ze světa odejít? Moderátorka Adéla Paulík Lichková se ptala Kláry Gramppové Janečkové, zástupkyně vedoucí Linky seniorů a Alexandra Kasala z Národního ústavu duševního zdraví, vedoucího pracovní skupiny Výzkum a prevence sebevražd. www.dnesneumirej.elpida.cz

Sezóna 1Epizoda 38. leden 2023 34:43

Jak se stárne v Česku?

11 příběhů lidí, kteří prožívají stáří v různých odstínech nebo pestrá mozaika autentických a intimních příběhů. Tak bychom mohli přiblížit obsah knihy se symbolickým názvem Z nuly na sto. Jak kniha vznikla? O čem a s kým jsme si povídali? Proč by si rozhovory měly přečíst všechny generace? A jak se dá dobře stárnout?

Sezóna 1Epizoda 225. říjen 2022 29:25

Když mám nervy, tak pletu, říká Lída z projektu Ponožky od babičky

Je začátek září a my se scházíme s Adélou v dílně Ponožek od babiček. Právě probíhá pravidelný čtvrteční workshop pletení. Kolem stolu sedí zhruba osm pletařek. Pletou, povídají si. Adéla, odhodlaná příjemnou atmosféru zdokumentovat, zapíná mikrofony a jde "nabrat materiál" pro připravovaný podcast. Poctivě obejde celý stůl a popovídá si s každou dámou zvlášť. V podcastu se dozvíte se, proč k nám dámy chodí a co na workshopech nejvíce oceňují. Například Marie, autorka pravděpodobně prvních Ponožek od babičky, tato setkávání považuje za klubovou záležitost „Tady se schází lidé se stejným zájmem. Když je vám víc než 80 let, tak zas tolik příležitostí nemáte a když se vám podaří najít spřízněné duše, co může být víc?“ dodává Marie Hrobařová, původním povoláním pletařka punčoch u Bati. www.ponozkyodbabicky.cz [http://www.ponozkyodbabicky.cz]

Sezóna 1Epizoda 125. září 2022 13:17

Senioři jako přeborníci v šíření fake news. Pravda nebo lež? (2. část)

Tématem prvního dílu podcastu Old´s Cool jsou fake news. Když moderátorka Adéla Lichková připravovala rozhovor s odborníky, napadlo je zeptat se na toto téma i samotných seniorů. A tak se Adéla sešla s Alenou, Čestmírem, Gizelou, Stanislavem a Věrou. Všem je něco mezi 64 a 87 lety, jakkoliv je tento údaj nepodstatný. Daleko důležitější bylo, jak se k fake news staví. Tento podcast se opírá o zkušenosti z projektu mediálního vzdělávání seniorů a starších dospělých financovaného z programu Active Citizens Fund.

Sezóna 1Epizoda 125. září 2022 45:34

Senioři jako přeborníci v šíření fake news. Pravda nebo lež? (1. část)

Co jsou to fake news, jak vznikají, kdo je sdílí a jak šíření eliminovat? O tom si moderátorka Adéla Paulík Lichková povídala s odborníky Jaroslavem Valůchem, vedoucím projektů mediálního vzdělávání v organizaci Transitions a Janem Bartošem, vedoucím Centra Elpieda - kulturního a vzdělávacího centra pro seniory. Projekt je realizován za finanční podpory Hlavního města Prahy. Tento podcast se opírá o zkušenosti z projektu mediálního vzdělávání seniorů a starších dospělých financovaného z programu Active Citizens Fund.