OLD'S COOL
NejnovějšíSezóna 1Epizoda 38. leden 2023

Poslechněte si podcast: Jak se stárne v Česku?

11 příběhů lidí, kteří prožívají stáří v různých odstínech nebo pestrá mozaika autentických a intimních příběhů. Tak bychom mohli přiblížit obsah knihy se symbolickým názvem Z nuly na sto. Jak kniha vznikla? O čem a s kým jsme si povídali? Proč by si rozhovory měly přečíst všechny generace? A jak se dá dobře stárnout?

34:43

OLD'S COOL

Vydává: Elpida

Nezisková organizace Elpida už 20 let mění pohled na stáří. Ke svým 20. narozeninám si nadělila podcast OLD'S COOL. Moderátorka Adéla Paulík Lichková v něm otevírá témata, která vypadají, že se týkají výhradně stáří, ale ve skutečnosti hranice věku a generací už dávno překročila. Jedinečný je také tím, že si Adéla bude k mikrofonu zvát nejen odborníky, ale i samotné seniory.

Web

Sezóna 1Epizoda 225. říjen 2022 29:25

Když mám nervy, tak pletu, říká Lída z projektu Ponožky od babičky

Je začátek září a my se scházíme s Adélou v dílně Ponožek od babiček. Právě probíhá pravidelný čtvrteční workshop pletení. Kolem stolu sedí zhruba osm pletařek. Pletou, povídají si. Adéla, odhodlaná příjemnou atmosféru zdokumentovat, zapíná mikrofony a jde "nabrat materiál" pro připravovaný podcast. Poctivě obejde celý stůl a popovídá si s každou dámou zvlášť. V podcastu se dozvíte se, proč k nám dámy chodí a co na workshopech nejvíce oceňují. Například Marie, autorka pravděpodobně prvních Ponožek od babičky, tato setkávání považuje za klubovou záležitost „Tady se schází lidé se stejným zájmem. Když je vám víc než 80 let, tak zas tolik příležitostí nemáte a když se vám podaří najít spřízněné duše, co může být víc?“ dodává Marie Hrobařová, původním povoláním pletařka punčoch u Bati. www.ponozkyodbabicky.cz [http://www.ponozkyodbabicky.cz]

Sezóna 1Epizoda 125. září 2022 13:17

Senioři jako přeborníci v šíření fake news. Pravda nebo lež? (2. část)

Tématem prvního dílu podcastu Old´s Cool jsou fake news. Když moderátorka Adéla Lichková připravovala rozhovor s odborníky, napadlo je zeptat se na toto téma i samotných seniorů. A tak se Adéla sešla s Alenou, Čestmírem, Gizelou, Stanislavem a Věrou. Všem je něco mezi 64 a 87 lety, jakkoliv je tento údaj nepodstatný. Daleko důležitější bylo, jak se k fake news staví.

Sezóna 1Epizoda 125. září 2022 45:34

Senioři jako přeborníci v šíření fake news. Pravda nebo lež? (1. část)

Co jsou to fake news, jak vznikají, kdo je sdílí a jak šíření eliminovat? O tom si moderátorka Adéla Paulík Lichková povídala s odborníky Jaroslavem Valůchem, vedoucím projektů mediálního vzdělávání v organizaci Transitions a Janem Bartošem, vedoucím Centra Elpieda - kulturního a vzdělávacího centra pro seniory. Projekt je realizován za finanční podpory Hlavního města Prahy.