Před týdnem

Poslechněte si podcast: Oko je po mozku nejsložitější biologickou strukturou v těle. Ultrafialové záření může zrak poškodit

Přes 80 procent všech informací z okolního světa přijímáme přes naše oči a ztráta nebo poškození zrakových funkcí je pochopitelně značným narušením životního standardu. Tedy o náš zrak se musíme pečlivě starat a to zejména v létě.

18:23

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Dnes 15:46

Rada finančního poradce: Všechny své náklady si sepište. A potom v těch zbytných položkách škrtejte

Jak šetřit peníze doma, ale také v bance či v nějakém peněžním ústavu? Lidé hodně řeší jak ušetřit hlavně po tom, co téměř vše zdražilo, snaží se šetřit i při běžném nakupování. Člověk dříve skládal jídlo do nákupního košíku takřka bez rozmyslu. Teď už se víc rozmýšlí.

Před čtyřmi dny 19:35

Vakcinolog Beran: Nejsou až tak rizikové země, jako spíše rizikoví lidé nedodržující žádná pravidla

Léto začalo, čas dovolených je před námi. Ovšem před cestami do exotických zemí bychom si měli zajistit i nutné očkování. Nejen o tom si povídáme s královéhradeckým epidemiologem a vakcinologem prof. MUDr. Jiřím Beranem.

Před pěti dny 20:43

Cílem učení má být tvořivost. Vzdělávání je pochopení toho, jak funguji při úspěchu nebo neúspěchu

Vysvědčení se blíží, jaké asi bude? Také jste každý rok cítili mírné chvění jak to všechno snažení, někdy i nesnažení, dopadne? Nejsou někdy očekávání rodičů přehnaná a děti zavaleny strachem a nervozitou? Jak se smířit s neúspěchem a co to vlastně neúspěch nebo selhání je?

Před šesti dny 17:20

Všichni, co se hrabou v zemi, mají daleko méně psychických chorob. Kontakt s půdou prostě dělá divy

Dnešní radioporadna je věnována půdě. Po půdě chodíme, někteří v ní pěstujeme na zahrádkách zeleninu, jiní ji zalévají betonem. Půda je ale přitom základem a předpokladem naší potravy. Živí nás.

Před týdnem 19:04

Projekt STROCZECH jako důležitá prevence i léčba mozkové mrtvice či odborně cévní mozkové příhody

Tématem radioporadny je cévní mozková příhoda. Chceme vám představit projekt Národní výzkumné sítě iktových center STROCZECH. Našimi hosty jsou PharmDr. Veronika Kunešová, Ph.D. a MUDr. Libor Šimůnek, vedoucí lékař iktového oddělení neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Před týdnem 20:38

Děti jako pozorovatelé a objevitelé. Správný psychomotorický vývoj od pasení hříbat k dosažení chůze

S fyzioterapeutkou Ditou Petrů z dětského denního Rehabilitačního stacionáře na Slezském Předměstí v Hradci Králové se zaměříme na psychomotorický vývoj dítěte. Existují tabulky, co by dítě v určitém věku už zhruba mělo umět, jenže každé dítě je pochopitelně jiné. Někdy to může rodiče nebo prarodiče lehce znervóznit.

Před týdnem 18:51

Trénovat paměť můžeme v každém věku. Čím je to pro nás atraktivnější a zábavnější, tím lépe se učíme

Udělejte něco pro svůj mozek, protože trénování paměti je jedním ze způsobu udržování duševní svěžesti a samostatnosti i s postupujícím věkem. Určitá zátěž udržuje mozek činorodým a zároveň je důležitá pro budování náhradních strategií při řešení problémů.

Před 2 týdny 15:41

Štěstí přeje připraveným! Pokud se chystáte v létě na dovolenou, je důležité mít cestovní pojištění

Je dobré se na dovolenou pojistit. Podle čeho zvolit pojišťovnu? Co bývá součástí běžného cestovního pojištění? A na co by se měl člověk připojistit? Pojištění storna - k čemu přesně slouží?

Před 2 týdny 18:06

Pohyb a sport je zdravý v jakékoliv době i počasí. Pro „hobíky“ platí pravidlo: do příjemné únavy

Na kardiovaskulární onemocnění umírá polovina z nás. Je to tedy nejčastější příčina úmrtí v Česku. Nejdůležitější je upravit si životní styl, abychom pro sebe něco udělali. Co může udělat každý z nás pro své srdce dnes, zítra i v další dny?